Radio Białystok | Sport | Jagiellonia Białystok przegrała z Cracovią

Jagiellonia Białystok przegrała z Cracovią

14.04.2024, 17:05, akt. 22:06

Piłkarze Jagiellonii Białystok nie wykorzystali okazji do odskoczenia od rywali w piłkarskiej ekstraklasie. W niedzielnym (14.04) meczu żółto-czerwoni przegrali 1:3 (1:2). Białostoczanie od 17. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce, którą dostał Dieguez.

Jagiellonia Białystok - Cracovia, 14.04.2024, fot. Wojciech Szubzda

Niespodzianka w Białymstoku

Duża niespodzianka w Białymstoku, gdzie liderująca w piłkarskiej ekstraklasie Jagiellonia uległa walczącej o utrzymanie Cracovii.

Gospodarze od 17. minuty meczu grali w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla hiszpańskiego stopera Adriana Diegueza; tuż przed przerwą, przy wyniku 1:2, napastnik białostoczan Afimico Pululu nie wykorzystał rzutu karnego.

Oprawa na początek meczu

Na początku meczu kibice Jagiellonii zaprezentowali efektowną oprawę z hasłem "FORZA". Słowa to w języku włoskim oznacza "naprzód".

Mecz rozpoczął się dobrze dla Jagiellonii. Już w 10. minucie gospodarze objęli prowadzenie. Żółto-czerwoni mieli rzut rożny, piłkę w okolice narożnika pola karnego dostał Wdowik, wrzucił ją w pole karne a niefortunnie interweniował zawodnik Cracovii - Ghita i głową skierował piłkę do własnej bramki.

Jagiellonia grała w osłabieniu

Przełomowym momentem w pierwszej połowie była czerwona kartka dla Diegueza. Bramkarz Cracovii Sebastian Madejski zagrał długie podanie do Benjamina Kallmana, ten - wychodząc na pozycję sam na sam z bramkarzem Jagiellonii - walczył z Dieguezem. Obaj piłkarze przytrzymywali się, obaj upadli na ziemię, sędzia Paweł Raczkowski bez wahania pokazał czerwoną kartkę stoperowi gospodarzy.

Cracovia wyrównuje wynik

Po stracie kluczowego gracza w obronie, białostoczanie nie zdołali od razu odbudować defensywy i niedługo potem padło wyrównania. Kallman zagrał z linii końcowej w pole karne Jagiellonii, a niepilnowany Michał Rakoczy zdobył bramkę na 1:1.

Minutę później niewiele do zdobycia gola zabrakło Patrykowi Sokołowskiemu, który próbował lobować bramkarza Jagiellonii Zlatana Alomerovica, ale piłka uderzyła w poprzeczkę.

Goście objęli prowadzenie

W 25. minucie Cracovia objęła prowadzenie. Znowu błąd w obronie popełnili gospodarze, nie pilnowany Arttu Hoskonen z bliska trafił głową do siatki. Po długiej analizie VAR (sprawdzano pozycję spaloną) gol został uznany.

Cracovia wciąż stwarzała kolejne sytuacje i tylko dzięki postawie swego bramkarza Jagiellonia nie straciło kolejnych bramek. W 39. minucie Alomerovic obronił strzał z kilku metrów Patryka Sokołowskiego, kilka minut później - mocne uderzenie z dystansu Otara Kakabadze.

Pululu marnuje rzut karny

W doliczonym czasie tej połowy sędzia Raczkowski obejrzał zapis VAR z sytuacji w polu karnym i uznał, że był tam faulowany Nene. Do rzutu karnego podszedł Pululu, ale Madejski obronił zarówno jego strzał, jak i dobitkę Jesusa Imaza.

Po przerwie od razu zaatakowała Jagiellonia. Po akcji prawą stroną Dominika Marczuka i odbiciu piłki przez jednego z obrońców ten rykoszet trafił w poprzeczkę bramki gości. Ale po ich kontrze podwyższyli oni wynik. Patryk Makuch poradził sobie z obrońcami Jagiellonii, z linii końcowej zagrał płasko, a Jani Atanasov strzałem z bliska tylko dopełnił formalności. Cracovia po tej akcji prowadziła 3:1.

Choć Jagiellonia utrzymywała się przy piłce, nie stwarzała sytuacji bramkowych; brakowało pomysłu, jak poradzić sobie z defensywą gości, widać było, że niektórym graczom brakuje sił. Za to kolejne okazje miała Cracovia. W 63. minucie niewiele zabrakło do gola samobójczego Mateusza Skrzypczaka, ale znowu swój zespół uratował Alomerovic. W 68. minucie serbski bramkarz wygrał pojedynek sam na sam z Mikkelem Maigaardem.

Po drugiej stronie Madejski obronił strzał w krótki róg Pululu, a w doliczonym czasie gry - uderzenie ze środka pola karnego Imaza.

Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:3 (1:2)

Bramki: 1:0 Virgil Ghita (10-samobójcza), 1:1 Michał Rakoczy (22), 1:2 Arttu Hoskonen (25-głową), 1:3 Jani Atanasov (49).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Dusan Stojinovic, Jose Naranjo. Cracovia: Michał Rakoczy, Andreas Skovgaard, Otar Kakabadze, Jani Atanasov.

Czerwona kartka - Jagiellonia Białystok: Adrian Dieguez (17-faul).

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 18 184.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Michal Sacek (78. Jarosław Kubicki), Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik - Dominik Marczuk (78. Jakub Lewicki), Nene (78. Aurelien Nguiamba), Taras Romanczuk (70. Jose Naranjo), Kristoffer Hansen (23. Dusan Stojinovic) - Jesus Imaz, Afimico Pululu.

Cracovia: Sebastian Madejski – Otar Kakabadze, Arttu Hoskonen (79. Eneo Bitri), Virgil Ghita, Andreas Skovgaard – Jani Atanasov, Patryk Sokołowski, David Kristjan Olafsson, Michał Rakoczy (61. Mikkel Maigaard) – Patryk Makuch, Benjamin Kallman (71. Takuto Oshima).

źródło: PAP | red: wsz

Ofensywny pomocnik Jagiellonii Białystok Jesus Imaz znalazł się w najlepszej "jedenastce" 27. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

Adrian Siemieniec: Gratuluję zespołowi tego punktu [wideo]

7.04.2024, 19:53

Piłkarze Jagiellonii Białystok zremisowali 1:1 z Legią Warszawa w wyjazdowym meczu w ekstraklasie. Gola dla Legii strzelił Marc Gual, a dla Jagiellonii w drugiej połowie Jesus Imaz. Żółto-czerwoni wciąż są liderem ekstraklasy.

Jagiellonia remisuje z Legią Warszawa i wciąż prowadzi w tabeli [zdjęcia]

7.04.2024, 19:27

Adrian Siemieniec: Daliśmy dużo emocji naszym kibicom [wideo]

4.04.2024, 06:52

Piłkarze Jagiellonii Białystok odpadli z rozgrywek Pucharu Polski. W wyjazdowym meczu przegrali po dogrywce 1:2 z Pogonią Szczecin. Portowcy zmierzą się w finale z Wisłą Kraków.

Jagiellonia Białystok nie zagra w finale Pucharu Polski - przegrywa z Pogonią Szczecin [zdjęcia, wideo]

3.04.2024, 23:08