Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego 2023

Pomnik Danuty Siedzikówny "Inki", fot. Joanna Szubzda
Pomnik Danuty Siedzikówny "Inki", fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
Żołnierze Wyklęci | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Skąd wywodzili się ludzie, dziś zwani przez nas "wyklętymi"? Dlaczego zdecydowali się na walkę po zakończeniu wojny, jak dramatycznych wyborów musieli dokonywać, jak wiele poświęcili, decydując się na walkę zbrojną?

1 marca obchodzimy od kilkunastu lat święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił to święto 12 lat temu. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być hołdem "bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Na jakich terenach działało powojenne podziemie niepodległościowe?



Gość Lecha Pilarskiego:


- dr Marek Jedynak - dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej



Oddział Huzarów Śmierci w Białymstoku


Czy słyszeliście państwo o huzarach śmierci? Jeśli tak to raczej o oddziałach związanych z armią niemiecką lub innych państw podczas I wojny światowej. Natomiast mało kto wie, że taki oddział zaczął się formować w armii polskiej w Białymstoku w lipcu 1920 roku. Jak do tego doszło? Kto był pierwszym dowódcą i jak przebiegała frontowa walka?



Los zesłańców syberyjskich


W audycji o poszukiwaniu wyjaśnień co do losu zesłańców syberyjskich. Było ich bardzo wielu, ale mimo zamknięcia archiwów rosyjskich otwierają się te w byłych republikach radzieckich. Naszym gościem jest dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.



30 lat temu ostatni radzieccy żołnierze opuścili tereny Rzeczpospolitej Polskiej


W tym roku minie 30 lat jak ostatni radzieccy żołnierze opuścili tereny Rzeczpospolitej Polskiej.



Zakończenie II Wojny Światowej


Dzisiaj o zakończeniu II Wojny Światowej. Są dwie ważne daty. 8/9 maja 1945 roku czyli bezwarunkowa kapitulacja Niemiec oraz 2 września tego roku, czyli kapitulacja Japonii. Straty to około 80 milionów zabitych. Relatywnie największe były w Polsce w stosunku do liczby ludności.



Badania historyczne dotyczące zsyłek Polaków na Syberię


Komisja syberyjska PAN powstała w latach 70. za PRL. Pod przykrywką badań polskich odkrywców Syberii i carskich zsyłek historycy badali też deportacje sowieckie. Komisja istnieje do dziś jako najstarsza instytucja zajmująca się Polakami na Syberii. Gościem programu jest prof. Wiesław Caban.



Kłamstwo katyńskie


W programie o kłamstwie katyńskim. Jest ono nieodłącznie związane z tą zbrodnią i zostało zaplanowane z chwilą, kiedy zapadła decyzja o rozstrzelaniu polskich oficerów.



Historia Flotylli Pińskiej


Historia Flotylli Pińskiej to jedna z najbardziej tajemniczych, a jednocześnie zapomnianych historii wojskowych II Rzeczypospolitej.



Generałowie Nikodem Sulik i Edward Godlewski


Dzisiaj przypomnimy życiorysy dwóch bardzo ciekawych postaci rodem z generalskiego zagłębia czyli okolic Dąbrowy Białostockiej na ziemi sokólskiej.



Piaski - osiedle w Białymstoku


Dzisiejsze Piaski. Jakie były w przeszłości?




 
 

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski



REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok