Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W programie o wybuchu II wojny światowej. Właśnie mija 85. rocznica tego wydarzenia. Rozmawiamy o działaniach militarnych początków wojny obronnej 1939 roku, omawiamy także wrześniową obronę granic w naszym regionie.
Gość Lecha Pilarskiego:
- dr Tomasz Wesołowski - historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
W programie o wojnie polskiej w 1939 roku. Ponad 100 naukowców pracuje nad nową trzytomową syntezą działań wojskowych we wrześniu i październiku przed 85 laty. Czy to będzie nowe spojrzenie, czy mogliśmy wygrać w kampanii wrześniowo-październikowej?
Nasz region obfitował i nadal jest pełen ciekawych postaci. Jedną z nich jest niewątpliwie prorok Ilja. Działał na przełomie XIX i XX wieku niedaleko Białegostoku, w okolicach Krynek.
W programie o losach twórcy jednego z najbardziej znanych pojazdów bojowych zbudowanego w Powstaniu Warszawskim – Kubusia.
W programie o historii dosyć odległej, ale mającej współczesne reperkusje. W Białymstoku odbywa się Powszechny Zjazd Historyków. Jednym z jego uczestników jest profesor Robert Frost z Uniwersytetu w Aberdeen, który zajmuje się badaniem dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
W programie o XXI Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich "Człowiek twórcą historii" i Polskim Towarzystwie Historycznym.
W tym programie o historii Rosji, listach śmierci i działalności Stowarzyszenia Memoriał.
Powracamy do historii ratowania polskich dzieci z Syberii w latach 1919 - 1923. To dzieci zesłańców oraz ludzi, którzy mieszkali mając tam ziemię i gospodarstwa albo byli zatrudnieni w różnorodnych firmach m.in. na kolei transsyberyjskiej.
W programie o wydarzeniach z 1944 roku, które tragicznie zapisały się w wielu miejscowościach województwa białostockiego, dzisiaj podlaskiego.
Świętujemy zdobycie mistrzostwa Polski przez białostocką Jagiellonię. To pierwszy taki tytuł w 104-letniej historii klubu.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska