Z biegiem Wisły - czytanie wody

21 listopada 2021

fot. Rafał Siderski
fot. Rafał Siderski



0:00
0:00
Z biegiem Wisły - czytanie wody | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ten pomysł na spędzenie czasu należy do ekstremalnych, bo chodzi o przebiegnięcie ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek – od źródła do ujścia. 

Poetka, naukowczyni, ultramaratonka - Małgorzata Lebda - w ciągu 28 dni pokonała dystans 26 maratonów. Żeby to się mogło udać, do tej przygody dołączył Rafał Siderski, artysta wizualny, który miał za zadanie opowiedzieć o tym przedsięwzięciu za pomocą obrazów. Był też masażystą, kucharzem i logistykiem. Jest to wysokogatunkowa turystyka ideowa, ale każdy znajdzie tu ziarenko inspiracji. Jeśli nie do biegania... to do czytania. 

Z autorami i jednocześnie uczestnikami "Czytania Wody" rozmawia Miłka Malzahn.


Małgorzata Lebda - (ur. 1985), dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Najnowszy tom nosi tytuł Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy 2021). Doktorka nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych, naukowczyni, ultramaratonka. Pracuje nad debiutem prozatorskim. Mieszka w Krakowie i coraz częściej poza nim. 


Rafał Siderski - (ur. 1984). Artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie, gdzie obecnie pisze doktorat. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych oraz założycielem stowarzyszenia Rava.Stories zajmującego się promocją fotografii. W 2019 roku Wydał książkę Wyjedź Zostań. W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub jest „gdzieś”. 


Facebook Małgorzaty:
https://www.facebook.com/marharet.lebda
Instagram Małgorzaty:
www.instagram.com/malgosia_lebda


Facebook Rafała:
https://www.facebook.com/Rafal-Siderski-212717968751812
Instagram Rafała:
https://www.instagram.com/rafal.siderski/


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Szlak turystyczno-kulturalny Via Transilvanica. Poznajemy różnorodność etniczną i kulturową Rumunii


Via Transilvanica to projekt stworzony przez Stowarzyszenie Tășuleasa Social oraz ponad 10 tysięcy wolontariuszy. Przedstawia 1400-kilometrową trasę turystyczno-kulturową, która przecina Rumunię z północy na południe i przechodzi przez siedem wyjątkowych obszarów etnograficznych, podkreślając etniczną i kulturową różnorodność Rumunii.



Dlaczego warto odwiedzić las?


Zachęcamy do wypraw do lasu.



Jak czerpać z podróży prawdziwą przyjemność?


W Uchu na świat tym razem bez konkretnego celu, a raczej bez precyzyjnie wyznaczonego miejsca na mapie, bo cel jest: to mądra i uważna turystyka.



Kultura Islandii


Ucho na świat wyląduje dzisiaj w Islandii. Będziemy przyglądać się temu miejscu od strony oczywiście przyrodniczej, ale też popatrzymy na magię tego miejsca od strony kulturowej.



Santorini


W Uchu na świat odwiedzamy Santorini - wulkaniczną wyspę na Morzu Egejskim, tworzącą z kilkoma mniejszymi wyspami niewielki archipelag o tej samej nazwie, będący częścią greckiego archipelagu Cyklad.



Labirynt w Białowieży


W Uchu na świat zapraszam do nie tak odległej krainy Ogrodu "Labirynt w Białowieży".



Chiny


Współczesne Chiny dawno przestały być jedynie „fabryką świata” z przysłowiowymi, wątpliwej jakości produktami „Made in China”. Jak wygląda zaawansowane technologicznie państwo aspirujące do miana globalnego mocarstwa? Czemu warto poznać Chiny? Od jakich miejsc warto rozpocząć turystyczne odkrywanie tego kraju?



O życiu wśród rzymian - osobisty przewodnik


Barbara Kamińska od wielu lat oprowadza turystów po Wiecznym Mieście, sama o nim mówi tak: "Tutaj spóźniają się wszyscy i nikt nie przeprasza, a informuje tylko o lekkim przesunięciu. Pociągi i metro tak właśnie działają i nic z tym zrobić nie można. Kiedy turyści pytają mnie o rozkład jazdy i o najlepszą aplikację do komunikacji publicznej radzę im, aby się nieco...



Cztery najciekawsze miasta w Japonii


Odwiedzenie czterech najciekawszych miast w Japonii z pewnością może być fascynującym doświadczeniem. Każde z tych miast oferuje unikalne atrakcje i doświadczenia, które świadczą zarówno o tradycyjnej kulturze Japonii, jak i jej nowoczesności.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



Pomoc dla powodzian

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok