Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - można go przemierzyć pieszo, rowerem, konno lub kajakiem

13 lipca 2020

Supraśl, fot. Joanna Szubzda
Supraśl, fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
Na spacer po Krynkach zabrała nas Cecylia Bach-Szczawińska - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kruszyniany - główny punkt na Szlaku Tatarskim - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie odwiedziła Marcelina Markowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Silvarium w Poczopku to nie tylko park leśny - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Po Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oprowadza Damian Czurak - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


0:00
0:00
Miejsca, które warto odwiedzić w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


0:00
0:00
Na szlaku Rękodzieła Ludowego możemy odwiedzić stare pracownie - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Rezerwacie Krzemianka była Marcelina Markowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Cezary Werpachowski z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej opowiada o przyrodzie - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


0:00
0:00
Turyści i mieszkańcy Supraśla podpowiadają co zjeść w okolicy - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl opowiada o Arboretum w Kopnej Górze | Pobierz plik.


0:00
0:00
Marcelina Markowska zaprasza na spacer po Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Co zwiedzić w Supraślu - sprawdza Joanna Sikora | Pobierz plik.


0:00
0:00
Tajemnice Starej Grzybowszczyzny - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


0:00
0:00
Rowerem przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


0:00
0:00
Po Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej można jeździć konno - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kajakiem przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jak spędzić czas aktywnie w Parku? - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


0:00
0:00
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski o historycznych potyczkach - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


0:00
0:00
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej chętnie odwiedzany przez turystów - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białostoczanie mają go niemal na wyciągniecie ręki i chętnie odwiedzają. Turyści też są zachwyceni bliskością Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. W tym tygodniu podpowiemy, jak ciekawie spędzić tam czas.

Możliwości jest bardzo dużo. Można go przemierzyć pieszo, rowerem, konno czy kajakiem. Skrywa wiele ciekawych historii, związanych z przyrodą, ale i miejscami, które odwiedziły nasze reporterki Marcelina Markowska i Joanna Sikora. 



Puszcza Knyszyńska - można ją przemierzyć pieszo, rowerem, konno lub kajakiem



Park to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleksów leśnych. Ma 126 tysięcy hektarów. Urzekają w nim strzeliste sosny, nagrzane słońcem leśne polany i leniwie snujące się w dolinach rzeki. Turyści mogą odwiedzić w Parku 21 rezerwatów. Wśród nich Rezerwat Krzemianka koło Rybnik. Jest tam prehistoryczna kopalnia krzemienia z epoki brązu. Jej odkrycie na początku lat 90. ubiegłego stulacie okrzyknięto międzynarodową sensacją.

Z kolei dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu turyści mogą przemierzać i wzniesienia. Między Supraślem a Gródkiem znajduje się ich pas tzw. Wzgórza Świętojańskie. Najwyższym z nich jest Kopna Góra, która ma 211 m.n.p.m. Specjalnie z myślą o turystach powstała tam trzykondygnacyjna wieża widokowa. W tamtym rejonie budowane jest też miejsce, które ma szansę stać się jedną z największych atrakcji Parku - pokazowa zagroda żubrów. Uroki lasu być może będzie można też podziwiać z kolejki wąskotorowej. Trwają rozmowy nad jej reaktywację. A już teraz przyrodę z bliska można podglądać w Arboretum w Kopnej Górze. Znajdziemy tam prawie pół tysiąca gatunków roślin. Z myślą o miłośnikach przyrody powstało też Silvarium w Poczopku.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej skrywa też wyjątkowe historie. Działalność między innymi powstańców listopadowych i styczniowych upamiętniają szlaki i miejsca pamięci.

Spacerując leśnymi drogami mijamy również przydrożne krzyże i kapliczki. Ich bogatą historię można poznać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Skansen to też kopalnia wiedzy o architekturze drewnianej regionu. Tam z pewnością odnajdą się miłośnicy rzemiosła, którzy powinni odwiedzić także Podlaski Szlak Rękodzieła Ludowego. W swoich tętniących życiem pracowniach czekają tam garncarz, kowal, łyżkarz, wytwórca drewnianych zabawek i tkaczki.

Wśród punktów niemal obowiązkowych na turystycznej mapie Podlasia jest Supraśl. Zwiedzający nieśpiesznie poruszają się po nim długimi uliczkami. O tej porze roku zachwycają się zapachem kwitnących lip i zadzierają głowę obserwując bociany. Zaglądają do Pałacu Buchholzów, Muzeum Ikon, Monasteru czy Teatru Wierszalin. Szukają też lokalnych specjałów. Nawet w odległych zakątkach Polski już krążą legendy o babce ziemniaczanej, kiszce czy kartaczach.

Nacieszą swoje podniebienie też goście położonych kilkadziesiąt kilometrów dalej Kruszynian. Tam królują smaki tatarskie. To miejsce w którym można poznać historię podlaskich Tatarów, zwiedzić meczet i mizar.

Podróżując po regionie warto też zajrzeć do Krynek. To typowe miasteczko pogranicza. Turyści najczęściej zapamiętują rondo od którego odchodzi aż 12 ulic, ale warto też zagłębić się w historię tego miejsca, jej początki sięgają XV wieku.

Natomiast jeśli jesteśmy w okolicach Wasilkowa, to warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Uwagę przyciąga wzgórze tysięcy pątniczych krzyży. Rokrocznie odwiedzają je tysiące pielgrzymów.

Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i każde warte poświęcenia czasu. Poznawanie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej może okazać się niezapomnianą wakacyjną przygodą, a co najważniejsze samo bycie w drodze jest już przyjemnością.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Kurpiowszczyzna - szukamy śladów tej magicznej krainy [zdjęcia]


Gdzie leżą Kurpie? Co wiemy o tej krainie, poza stereotypami? Jak mówi się po kurpiowsku i dlaczego to tak dziwnie brzmi? Jakie smakołyki je się na Kurpiach? Zapraszamy w tym tygodniu do szukania tej magicznej krainy wraz z Dorotą Sokołowską i Adamem Dąbrowskim.



Suwalski Park Krajobrazowy zachwyca widokami i najgłębszym jeziorem w Polsce [zdjęcia]


Suwalski Park Krajobrazowy to najstarszy tego typu park w Polsce. Powstał w 1976 r. w okolicach zagłębienia Szeszupy i jeziora Hańcza.



Puszcza Augustowska - miejsce idealne do wypoczynku


Rozpoczynamy kolejny tydzień naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu". Tym razem sprawdzimy jakie atrakcje skrywa Puszcza Augustowska. A przemierzać ją będą Marcin Gliński i Anna Petrovska.



Biebrzańki Park Narodowy - największy w Polsce


Biebrzański Park Narodowy jest największy w Polsce - jego powierzchnia to ponad 590 kilometrów kwadratowych. Ale to nie tylko ogromne obszary chronionej przyrody. To także ludzie i magia tego miejsca, którą wielu odnajduje.



Puszcza Białowieska - najstarszy las w Europie


Niepowtarzalny klimat tej okolicy tworzy bez wątpienia najstarszy las w Europie, ale też zamieszkujący tu ludzie. W kolejnym tygodniu naszej akcji odwiedzimy Puszczę Białowieską.



Wigierski Park Narodowy - to tu odpoczywał papież Jan Paweł II


W kolejnym tygodniu naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu" odwiedzamy Wigierski Park Narodowy. To raj dla miłośników pieszych, rowerowych lub kajakowych wypraw. Turyści chętnie odwiedzają też pokamedulski klasztor w Wigrach, w których można zobaczyć, jak wyglądają apartamenty papieskie.



Nadbużańska Kraina - tu nie można się nudzić


Z nami wyjazd na wakacje lub na weekend z pewnością się uda. W tym tygodniu polecamy wypoczynek w Nadbużańskiej Krainie.



Narwiański Park Narodowy - gratka dla miłośników historii i smakoszy


Zachęcamy słuchaczy do odwiedzenia Narwiańskiego Parku Narodowego. W czasie pandemii to znakomite miejsce, by uniknąć tłumów, by się wyciszyć, a przy tym skorzystać z uroków przyrody.




 
Partnerem audycji jest Województwo Podlaskie
 

Pomoc dla powodzian

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok