Slow life - o powolności i uważności

3 listopada 2023

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com



0:00
0:00
Slow life - o powolności i uważności | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Takie mamy czasy, że zwłaszcza w kulturze zachodniej, ludzie często prowadzą przyspieszone i automatyczne tempo życia. Dokucza nam długa lista zobowiązań i konieczność szybkiego odhaczenia wszystkich zadań. Tymczasem slow life to idea, która ma na celu przeciwdziałanie szybkiemu tempu życia, napędzanemu konsumpcyjnym nastawieniem współczesnego świata. 

Idea slow life zrodziła się ponoć już w 1986 roku, kiedy to włoski krytyk kulinarny Carlo Petrini zaprotestował przeciwko szybkim restauracjom fast food, które podają dania w ekstremalnie przyspieszonym tempie, co wiąże się z niezdrowym trybem życia. W 1999 roku w Norwegii powołana została organizacja pod nazwą The World Institute of Slowness, czyli Światowy Instytut Powolności. Ideą organizacji od samego początku było sprzeciwianie się pędowi i bezmyślnej globalizacji.

Te pierwsze jaskółki zmiany myślenia zainicjowały duży ruch, dzięki któremu wielu ludzi zmieniło podejście do codzienności. W slow chodzi o zwolnienie tempa życia, aby docenić teraźniejszość, połączyć się z bliskimi i chronić zasoby naturalne. Wszystko naraz, ale stopniowo. Osoby żyjące w duchu slow life zwracają dużą uwagę i na jedzenie, i na ubrania, kosmetyki,  bo slow life to nie tylko slow food, ale również slow fashion, slow travel, slow parenting czy slow business. 

W Polsce slow life cieszy się coraz większą popularnością i my zwracamy uwagę na ten nurt, bardzo odpowiadający na potrzebę świętego spokoju w życiu. Polecamy książkę Joany Glogazy "Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć", która wprowadza czytelnika w świat idei slow life i pokazuje stronę praktyczną tej nowej ścieżki funkcjonowania na co dzień. 



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Czym jest hydrolat?


Sprawa pozornie jest prosta - lecz z pewnością nie jest to rozpuszczony w wodzie olejek eteryczny. Hydrolat powstaje w procesie hydrodestylacji lub destylacji parą wodną, a nie są to do końca te same procesy.



Leśne artefakty - praktyczny kontakt z tym, co naturalne


Iwona Biela-Zamojska na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Białowieża. Jest leśniczką i rzemieślniczką, która doskonale zna tajemnice drewna. Wykonuje piękne przedmioty, wykorzystując głównie drewno, często będące odpadem.



Po jaką literaturę sięgać, by być bliżej z naturą


Ochronie przyrody naprawdę potrzebne są opowieści - jak je snuć i dlaczego?



Kamienie szlachetne i półszlachetne


Kamienie szlachetne i półszlachetne od wieków fascynują ludzkość swoim blaskiem, tajemniczością i rzadkością. Są one nie tylko symbolem piękna i bogactwa, ale również odgrywają znaczącą rolę w różnorodnych kulturach na całym świecie.



20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół


20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół, który ma na celu przypomnieć wszystkim, jak ogromne znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły.



Jak się żyje ptakom w mieście


Przysłuchujmy się światu ptaków w mieście. Jak im się z nami żyje, czy maj to specjalny miesiąc dla pierzastych mieszkańców miast, czego o nich nie wiemy i o czym warto pamiętać?



Jak fotografować życie przyrody, urodę krajobrazu i leśne tajemnice?


Żeby pójść w naturę i fotografować życie przyrody, urodę krajobrazu i leśne tajemnice, trzeba mieć nie tylko aparat, ale też pojęcie o tym, jak nie zniszczyć równowagi między cywilizacją a dziką naturą.



Natura glosu - Vita Kociubajło


Nasz naturalny głos jest kształtowany przez wiele czynników, w tym genetykę, budowę anatomiczną, stan zdrowia i środowisko. Naprawdę każdy głos jest wyjątkowy i rozpoznawanie jego charakterystyki może przynieść wiele korzyści, zarówno w życiu prywatnym, jak i na płaszczyźnie profesjonalnej.



Nowatorskie podejście do ekologii


O nowatorskim podejściu do ekologii opowiada Magda Bębenek - autorka czterech książek z cyklu „Polka potrafi” aktywistka, ekolożka, specjalistka od regulacji systemu nerwowego. Jej działania odpowiadają na pytanie: jak zdrowiej, pełniej, spokojniej żyć, wpierając przy tym innych oraz resztę świata natury.




 
 

Prowadzący:

Miłka Malzahn



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok