Radio Białystok | Magazyny | W zgodzie z naturą - Jak fotografować życie przyrody, urodę krajobrazu i leśne tajemnice?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Żeby pójść w naturę i fotografować życie przyrody, urodę krajobrazu i leśne tajemnice, trzeba mieć nie tylko aparat, ale też pojęcie o tym, jak nie zniszczyć równowagi między cywilizacją a dziką naturą.
Fotografowie przyrody - Małgorzata Pawelczyk "Wędrówki wiatrem podszyte Małgośki Pawelczyk" i Kamil Rogowski "Oczami Natury" - opowiadają Miłce Malzahn o tym, co najważniejsze.
Małgorzata Pawelczyk pokazuje swoje fotowędrówki po Podlasiu, i nie tylko, w social mediach i sama mówi, że fotografuje to, co przyciągnie wzrok :) Kamil Rogowski stawia na przyrodnicze ciekawostki, podróże małe i duże. Oboje publikują regularnie, mają wielu obserwatorów ich prac i są członkami Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Sprawa pozornie jest prosta - lecz z pewnością nie jest to rozpuszczony w wodzie olejek eteryczny. Hydrolat powstaje w procesie hydrodestylacji lub destylacji parą wodną, a nie są to do końca te same procesy.
Iwona Biela-Zamojska na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Białowieża. Jest leśniczką i rzemieślniczką, która doskonale zna tajemnice drewna. Wykonuje piękne przedmioty, wykorzystując głównie drewno, często będące odpadem.
Ochronie przyrody naprawdę potrzebne są opowieści - jak je snuć i dlaczego?
Kamienie szlachetne i półszlachetne od wieków fascynują ludzkość swoim blaskiem, tajemniczością i rzadkością. Są one nie tylko symbolem piękna i bogactwa, ale również odgrywają znaczącą rolę w różnorodnych kulturach na całym świecie.
20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół, który ma na celu przypomnieć wszystkim, jak ogromne znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły.
Przysłuchujmy się światu ptaków w mieście. Jak im się z nami żyje, czy maj to specjalny miesiąc dla pierzastych mieszkańców miast, czego o nich nie wiemy i o czym warto pamiętać?
Nasz naturalny głos jest kształtowany przez wiele czynników, w tym genetykę, budowę anatomiczną, stan zdrowia i środowisko. Naprawdę każdy głos jest wyjątkowy i rozpoznawanie jego charakterystyki może przynieść wiele korzyści, zarówno w życiu prywatnym, jak i na płaszczyźnie profesjonalnej.
O nowatorskim podejściu do ekologii opowiada Magda Bębenek - autorka czterech książek z cyklu „Polka potrafi” aktywistka, ekolożka, specjalistka od regulacji systemu nerwowego. Jej działania odpowiadają na pytanie: jak zdrowiej, pełniej, spokojniej żyć, wpierając przy tym innych oraz resztę świata natury.
Robienie domowych mydeł to może nieoczywisty, ale ciekawy sposób na działanie w zgodzie z naturą, bo wykorzystuje się naturalne składniki.
Prowadzący:
Adam Dąbrowski