Radio Białystok | Magazyny | W zgodzie z naturą - Co możemy zrobić, żeby chronić wodę na naszej planecie?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Co możemy zrobić, żeby chronić wodę na naszej pięknej planecie? Czy nasze małe działania mają wielki sens? Jakie zwyczaje warto praktykować, nie tylko dla dobra regionu? Warto sobie uzmysłowić, że nasze dobro jest nierozerwalnie związane z wodą, o czym Miłce Malzahn opowiada Marta Rzemieniuk.
Od początku swojej kariery Pani Marta Rzemieniuk związana jest z ochroną przyrody. Po ukończeniu kierunku ogrodnictwo i architektura krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie rozpoczęła pracę w Ministerstwie Środowiska. Od tego momentu zajmowała się zarządzaniem obszarami Natura 2000, później ochroną gatunkową.
Od 17 lat jest członkiem Komitetu Siedliskowego oraz innych licznych grup eksperckich przy Komisji Europejskiej, jest też związana z Generalną Dyrekcja Ochrony Środowiska od początku jej istnienia. Członek korpusu prezydencji podczas sprawowania przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, współodpowiedzialna za organizację wydarzeń międzynarodowych i uzgadnianie dokumentów o charakterze strategicznym.
Pani Marta Rzemieniuk od 8 lat jest Dyrektorem Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody, gdzie nadzoruje prawidłową transpozycję dyrektyw przyrodniczych do prawodawstwa krajowego oraz ich implementację na gruncie krajowym. Jest inicjatorką usprawniania systemu zarządzania obszarami Natura 2000 i rezerwatami przyrody poprzez rozbudowę i poprawę funkcjonalności narzędzi teleinformatycznych.
Znacznie zdrowego snu jest większe, niż nam się wydaje. Od niego zależy proces regeneracji, bez którego nasze ciało i nasza psychika nie będą się miały dobrze.
Sprawa pozornie jest prosta - lecz z pewnością nie jest to rozpuszczony w wodzie olejek eteryczny. Hydrolat powstaje w procesie hydrodestylacji lub destylacji parą wodną, a nie są to do końca te same procesy.
Iwona Biela-Zamojska na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Białowieża. Jest leśniczką i rzemieślniczką, która doskonale zna tajemnice drewna. Wykonuje piękne przedmioty, wykorzystując głównie drewno, często będące odpadem.
Ochronie przyrody naprawdę potrzebne są opowieści - jak je snuć i dlaczego?
Kamienie szlachetne i półszlachetne od wieków fascynują ludzkość swoim blaskiem, tajemniczością i rzadkością. Są one nie tylko symbolem piękna i bogactwa, ale również odgrywają znaczącą rolę w różnorodnych kulturach na całym świecie.
20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół, który ma na celu przypomnieć wszystkim, jak ogromne znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły.
Przysłuchujmy się światu ptaków w mieście. Jak im się z nami żyje, czy maj to specjalny miesiąc dla pierzastych mieszkańców miast, czego o nich nie wiemy i o czym warto pamiętać?
Żeby pójść w naturę i fotografować życie przyrody, urodę krajobrazu i leśne tajemnice, trzeba mieć nie tylko aparat, ale też pojęcie o tym, jak nie zniszczyć równowagi między cywilizacją a dziką naturą.
Nasz naturalny głos jest kształtowany przez wiele czynników, w tym genetykę, budowę anatomiczną, stan zdrowia i środowisko. Naprawdę każdy głos jest wyjątkowy i rozpoznawanie jego charakterystyki może przynieść wiele korzyści, zarówno w życiu prywatnym, jak i na płaszczyźnie profesjonalnej.
Prowadzący:
Adam Dąbrowski