Rodzinne gospodarstwa z uprawą aronii i ziół

14 lutego 2025

Gospodarstwo zielarskie w Sobiatynie, 14.02.2025. fot. Eugeniusz Ryżyk
Gospodarstwo zielarskie w Sobiatynie, 14.02.2025. fot. Eugeniusz Ryżyk



0:00
0:00
dźwięk do pobraniaRodzinne gospodarstwa z uprawą aronii i ziół | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Artur Bielecki kilkanaście lat temu osiedlił się w wyludnionej wsi Sobiatyno w gm. Milejczyce. Sam pochodzi z Łukowa w woj. lubelskim. W Sobiatynie zaczął uprawiać aronię. W tej chwili krzewy rosną tam na powierzchni ok. 40 ha. 

Owoce aronii zawierają bardzo duże ilości witamin, minerałów i antyoksydantów, potrzebnych do zachowania zdrowia człowieka. Rolnik swój surowiec do tej pory sprzedawał do zakładów przetwórczych. Z powodu częstych niskich cen od tego roku zamierza częściowo sam przetwarzać owoce na dżemy i soki. Artur Bielecki zaczyna też produkować sadzonki krzewów, głównie aronii, porzeczek oraz żurawiny. Powierzchnia szkółki ma 3 ha. 

Od 2024 roku część powierzchni swojego gospodarstwa przeznacza (nawet w pasach plantacji aronii) na łąki kwietne. Uprawę roślin miododajnych chcą też stosować niektórzy okoliczni rolnicy.


Mirosław Romanik wraz z żoną Aliną w Nowokorninie w gm. Hajnówka prowadzą gospodarstwo ekologiczne wyspecjalizowane w produkcji ziół. Na pow. ok. 40 ha uprawiają każdego roku 30-35 gatunków roślin zielarskich. Gospodarstwo produkuje też niewielkie ilości warzyw i owoców. 

Zioła są sprzedawane do zakładów przetwórczych albo suszone u siebie w Nowokorninie. Od niedawna niektóre owoce i warzywa Romaniukowie liofilizują. Tak przetworzone owoce, warzywa i wysuszone zioła sami sprzedają np. na targach.



Czy naprawdę trzeba bać się pająków?

Czy naprawdę trzeba bać się pająków?


W cyklu "W zgodzie z naturą" przy okazji Dnia Pająka obalamy mity, sprawdzamy, które gatunki spotykamy najczęściej, i czy naprawdę trzeba bać się ich w naszym otoczeniu.



Tajemnice zimowego lasu

Tajemnice zimowego lasu


Co się dzieje w lesie podczas srogiej zimy? Tajemnice zimowego lasu odkrywa Dariusz Godlewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża.



Hałas i zanieczyszczenia w miejscu pracy. Za mało dźwięków natury

Hałas i zanieczyszczenia w miejscu pracy. Za mało dźwięków natury


W tym odcinku „W zgodzie z naturą” Miłka Malzahn rozmawia z Jolantą Milewską, specjalistką od badania zanieczyszczeń w środowisku pracy o tym, jak hałas, drgania i inne czynniki z hal, biur i magazynów wpływają na nasz układ nerwowy, koncentrację i regenerację.



Leśnik - zawód łączący ekologię z ekonomią

Leśnik - zawód łączący ekologię z ekonomią


Na czym polega praca leśnika? Na dokarmianiu zwierząt? Sadzeniu nowych drzew? A może na ich wycince? Wbrew powszechnej opinii jego najważniejszym zadaniem jest ochrona przyrody. Dla zwykłego człowieka jego działania w tym kierunku są niezauważalne, bo większość z nas uważa, że drzewa przecież rosną same.



Chemia miłości pod lupą: co dzieje się w naszym ciele, gdy się zakochujemy

Chemia miłości pod lupą: co dzieje się w naszym ciele, gdy się zakochujemy


W cyklu "W zgodzie z naturą" tuż przed walentynkami przyglądamy się bliżej temu, o czym zwykle mówi się bardzo metaforycznie: chemii miłości.



Biebrzański Park Narodowy pod śniegiem - co to oznacza dla natury

Biebrzański Park Narodowy pod śniegiem - co to oznacza dla natury


Biebrzański Park Narodowy jest teraz przykryty grubą warstwą śniegu. To bardzo malownicze, ale przede wszystkim bardzo dobre dla przyrody. Czy tyle śniegu oznacza, że w tym roku możemy liczyć na rozlewiska nad Biebrzą? Jaki ma to wpływ na zwierzęta?



Biologia pełna sygnałów - jak mówi do nas życie?

Biologia pełna sygnałów - jak mówi do nas życie?


W najnowszym wydaniu magazynu „W zgodzie z naturą” Miłka Malzahn rozmawia z Urszulą Suprunowicz, doktorantką Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, oraz Justyną Burzyńską z Wydziału Biologii UwB.



Tropami zwierząt w zimowym lesie. Ferie w Puszczy Augustowskiej

Tropami zwierząt w zimowym lesie. Ferie w Puszczy Augustowskiej


19 stycznia rozpoczynają się w naszym regionie ferie zimowe. Oprócz wielu atrakcji i zajęć zorganizowanych przez domy kultury warto wybrać się też do lasu.



Relacje w krajobrazie puszczy. O idei „Baśniowego Lasu”

Relacje w krajobrazie puszczy. O idei „Baśniowego Lasu”


W programie „W zgodzie z naturą” Miłka Malzahn rozmawia z Anną Wałejszą-Bartoszewicz o nadchodzącym wydarzeniu "Baśniowy Las”, które odbędzie się 11 stycznia w Puszczy Białowieskiej.




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Marta Sołtys
Areta Topornicka
Paweł Wądołowski



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok