Radio Białystok | Wiadomości | Kraj: Dopuszczalna rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Polsce będzie można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Zdecydował tak Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Urzędnicy uznali, że przez brak zgody na rejestrację takich samochodów, polski rząd narusza zasadę swobodnego przepływu towaru na jednolitym rynku Unii Europejskiej.
Zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku Michał Freino liczy na to, że firmy ubezpieczeniowe ustalą wysokie stawki za ubezpieczenie takich aut. Obawia się, że przez nowe przepisy, na i tak niebezpiecznych polskich drogach, może dochodzić do jeszcze większej liczby wypadków.
Z drugiej strony dzięki nowym przepisom Polacy będą mieli dostęp do tańszych aut sprowadzanych z Wielkiej Brytanii.
Jednak to również wzbudza kontrowersje wśród ekspertów. Twierdzą oni, że niska cena może kusić młodych, niedoświadczonych kierowców, którzy jeżdżąc autem z kierownicą po prawej stronie, będą stanowić jeszcze większe zagrożenie na drodze.
Aby zarejestrować w Polsce auto przystosowane do ruchu lewostronnego, konieczna będą m.in. regulacja świateł i montaż dodatkowych lusterek. (aj/wsz)