Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Dobroński laureatem Nagrody Srebrnej Róży Książnicy Podlaskiej. Wśród wyróżnionych także Dorota Sokołowska

Prof. Dobroński laureatem Nagrody Srebrnej Róży Książnicy Podlaskiej. Wśród wyróżnionych także Dorota Sokołowska

autor: Marcin Gliński

8.05.2025, 15:17, akt. 16:40

Jeden z najbardziej znanych historyków w północno-wschodniej Polsce, autor książek z historii XIX i XX w. prof. Adam Czesław Dobroński został wyróżniony Nagrodą Srebrnej Róży przyznawaną przez Książnicę Podlaską w Białymstoku. Nagroda jest wyrazem uznania "pasji odkrywania Podlasia".

Uroczystość wręczenia nagrody i dyplomów Srebrnej Róży, 8.05.2025, fot. Kamil Timoszuk/UMWP
Uroczystość wręczenia nagrody i dyplomów Srebrnej Róży, 8.05.2025, fot. Kamil Timoszuk/UMWP


0:00
0:00
W Książnicy Podlaskiej wręczono nagrodę i dyplomy Srebrnej Róży - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nagroda Srebrnej Róży honoruje osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla bibliotek województwa podlaskiego, popularyzacji książki i czytelnictwa oraz promocji regionu. Przyznawana jest od 1999 roku przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Władze naszego regionu, miasta, ale też pracownicy Książnicy Podlaskiej przyznali także dyplomy Srebrnej Róży osobom propagującym czytelnictwo. Wśród laureatów jest nasza radiowa koleżanka Dorota Sokołowska.


Uroczystość wręczenia nagrody i uzasadnienie kapituły

Nagrodę Srebrnej Róży wręczono w czwartek (8.05) w ramach odbywających się w Książnicy obchodów Światowego Dnia Książki i Dnia Bibliotekarza. Jak napisano w uzasadnieniu kapituły, otrzymał ją prof. Dobroński "jako wyraz głębokiego uznania dla jego pasji odkrywania historii Podlasia, a także za wieloletnią działalność na rzecz promocji i popularyzacji nauki i czytelnictwa".


Jest dzisiaj z nami człowiek, który czyta jak mało kto w Polsce - prof. Adam Czesław Dobroński, słusznie uznawany za jednego z najważniejszych autorów opisujących dzieje północno-wschodniej Polski. Ale zanim został pisarzem, był i pozostał czytelnikiem, z kartą czytelnika - mówił, wygłaszając laudację, kierownik działu badań filologiczno-bibliograficznych Książnicy Podlaskiej dr Łukasz Zabielski.


Dr Zabielski podkreślił, że książki profesora są nie tylko owocem archiwalnych poszukiwań, ale są przede wszystkim "świadectwem głębokiego przyswojenia tradycji pisarskiej, tradycji źródłowej, historiograficznej", a każde zdanie "stoi na fundamencie dziesiątek, czasem setek lektur".


Znaczenie lektury i dorobek profesora

Dr Łukasz Zabielski podkreślił, że w dzisiejszych czasach Dobroński swoją postawą przypomina, że "pisanie jest konsekwencją lektury, że myślenie krytyczne, świadome, jest konsekwencją lektury, że zanim zacznie się mówić do innych, trzeba wysłuchać". 


Dlatego pragniemy uhonorować pana profesora nie tylko jako historyka, popularyzatora wiedzy, ale właśnie jako człowieka lektury, jako tego, który opanował sztukę interpretacji tekstu, otwierania wrót galaktyki Gutenberga. Jego dorobek to nie tylko książki, ale całe życie spędzone w dialogu z tekstami - zaznaczył dr Zabielski.


Kierownik działu badań filologiczno-bibliograficznych Książnicy Podlaskiej przypomniał, że Dobroński związany jest jako historyk z Uniwersytetem w Białymstoku (wcześniej filią Uniwersytetu Warszawskiego) od początku lat 90., gdzie pełnił różne funkcje, a gdzie przede wszystkim był "mentorem i nauczycielem pokoleń humanistów". Wymienił, że wśród książek napisanych przez profesora są te dotyczące historii Białegostoku, Łomży, ale też Sybiraków, białostockich Żydów czy ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, z którym się przyjaźnił. Podkreślił, że jego książki to "pomniki pamięci".


Prof. Dobroński: "Bez bibliotek nie zrobiłbym kariery"

Prof. Dobroński po odebraniu nagrody przyznał, że ta nagroda to duże wyróżnienie, ale też duże zaskoczenie. 


Bez bibliotek nie zrobiłbym tej swojej kariery, nie napisałbym tylu książek, ale stało się coś więcej - ja po prostu polubiłem biblioteki (...) i ciągle wierzę, że są one nam bardzo potrzebne, bo świat się zmienia i biblioteka się zmienia, ale jest w niej nadal jakaś magia - mówił dziennikarzom.


Laureat Srebrnej Róży powiedział, że nadal ma kartę do Książnicy i ją odwiedza. Bibliotekarzom "winszował ważnej misji, poświęcenia, oddania". Podkreślił, że ważne są w ich pracy pasja i trud, bo "to jest kształtowanie i umysłów, i charakteru, odczuć, wartości".


Pełniąca obowiązki dyrektorki Książnicy Podlaskiej Iwona Gaweł podkreśliła, że nie było żadnych wątpliwości, aby Srebrną Różę przyznać właśnie profesorowi.


Bibliotekarze nagrodzeni

Uroczystość w Książnicy była też okazją do nagrodzenia bibliotekarzy. Biorący udział w wydarzeniu przedstawiciele władz województwa i miasta dziękowali bibliotekarzom za ich pracę. Marszałek województwa Łukasz Prokorym mówił, że obecnie biblioteki to centra kultury, a książka w dzisiejszych czasach ma "mocną" konkurencję w postaci internetu czy telewizji. 

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślił natomiast, że obecnie bibliotekarze mają więcej obowiązków i pracy, bo nie tylko wypożyczają książki, ale też muszą wykorzystywać różne sposoby, by przekonywać do czytania.

Władze Książnicy Podlaskiej przyznają Srebrną Różę osobom i instytucjom od 26 lat. W poprzednich latach wyróżnienie otrzymali m.in. profesor Halina Parafianowicz, Bogusława Wencław z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas czy prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Anna Kietlińska.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Radiowa majówka w centrum Białegostoku na zakończenie długiego weekendu [zdjęcia]

4.05.2025, 05:13

Ciekawi goście, konkursy i kulturalne rozmowy. Polskie Radio Białystok w niedzielę otworzyło mobilne studio przy Ratuszu. Od 9:00 do 12:00 w audycji Podróże po kulturze sprawdzaliśmy, jak zmienia się kulturalna mapa Białegostoku.


Znany recenzent sztuki został Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2024

2.04.2025, 15:10

Na co dzień jest kustoszem i instruktorem w Książnicy Podlaskiej, w Polskim Radiu Białystok zajmuje się recenzowaniem wystaw podlaskich plastyków. Sebastian Kochaniec nagrodzony. Został tegorocznym Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2024 i będzie teraz reprezentował nasze województwo w ogólnopolskim finale konkursu Bibliotekarz Roku 2024.


Nowe władze Książnicy Podlaskiej

9.03.2025, 11:57

Największa biblioteka w regionie - Książnica Podlaska - ma już nowe władze. Od kilku dni na stanowisku zastępcy jest Katarzyna Kisielewska - Martyniuk, dotychczasowa radna i nauczycielka w jednej z białostockich szkół. Zaś funkcję PO dyrektora pełni od nowego roku Iwona Gaweł.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok