Radio Białystok | Wiadomości | Polskie Radio Białystok w Suwałkach
Ponad 5,5 tysiąca podpisów zebrali inicjatorzy przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej w Suwałkach.
Wniosek wraz z podpisami trafił kilka dni temu do ratusza. Inicjatorzy referendum chcą aby mieszkańcy o losach straży miejskiej zdecydowali tego samego dnia, kiedy odbędą się wybory samorządowe. Wnioskodawcy czyli członkowie Kongresu Nowej Prawicy twierdzą, że tylko wtedy będzie szansa na uzyskanie wymaganej frekwencji. Chcą likwidacji straży miejskiej, bo jak twierdzą, ta formacja jest zbędna i zbyt kosztowna dla miejskiego budżetu. Czy referendum uda się przeprowadzić właśnie 16 listopada nie wiadomo. Jak wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta w Suwałkach Jarosław Filipowicz, na razie radni muszą powołać specjalną komisję, która sprawdzi wniosek i zweryfikuje podpisy. Komisja ma na to do 30 dni, dopiero potem radni na sesji podejmą uchwałę o tym czy i kiedy odbędzie się referendum. Uchwałę ws. powołania komisji radni mają podjąć na specjalnej, czwartkowej (16.10) sesji rady miasta.
W Suwałkach trwają przygotowania do Dnia Dawcy Szpiku. Akcja odbędzie się 22 października i będzie poświęcona 9-letniej Gabrysi, chorej na białaczkę. Chodzi też o innych chorych, którzy czekają na swego bliźniaka genetycznego. Fundacje zaangażowane w pomoc potrzebującym odwiedzają szkoły, rozmawiają z uczniami szkół średnich i zachęcają ich do udziału w akcji. Na Suwalszczyźnie jest coraz więcej osób, które zostały dawcami.
Nowoczesna sala widowiskowo-sportowa przy Zespole Szkół w Przebrodzie jest już otwarta. Są tam boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, w piłkę ręczną, a także w tenisa. Korzystają uczniowie szkoły podczas lekcji wychowania
fizycznego i zajęć pozalekcyjnych, ale obiekt jest otwarty też dla wszystkich mieszkańców Przebrodu, a nawet całej gminy Suwałki. Za kilka tygodni będą otwarte również dwa boiska do piłki nożnej obok szkoły. Obiekty powstały dzięki wsparciu Unii Europejskiej z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego stanął w Suwałkach. Jego oficjalne odsłonięcie zaplanowano na 11 listopada w dniu Święta Niepodległości. Przygotowania do tego wydarzenia trwały ponad rok. Najpierw pojawił się pomysł żeby przenieść uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości do centrum miasta, bo do tej pory obchody odbywały się na komunalnym cmentarzu przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej. Wąskie alejki zdaniem władz miasta nie nadawały się do uroczystego świętowania rocznic wyzwolenia. Po rewitalizacji placu Marszałka przy konkatedrze Św. Aleksandra, postanowiono przy placu ustawić pomnik Piłsudskiego. Zaprojektował go krakowski rzeźbiarz Marian Konieczny. Artysta wzorował się na fotografii marszałka wykonanej w dniu jego wizyty w Suwałkach. Pomnik razem z cokołem, ma ponad 4 metry wysokości. Piłsudski prezentuje się w galowym mundurze, a w lewej ręce trzyma szablę. Na cokole widnieje cytat z przemówienia marszałka wygłoszonego w dniu wyzwolenia miasta we wrześniu 1919 roku, "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną". Pomnik kosztował ponad 250 tysięcy złotych, większość tej kwoty pochodziła z miejskiego budżetu.
Powiatowy Urząd Pracy w Suwałkach otwiera się na nowoczesne rozwiązania. Wkrótce poszukujący pracy będą mieli szansę porozmawiać za pomocą komunikatora internetowego z potencjalnym pracodawcą z Holandii. Będzie to pierwsza taka videorekrutacja w suwalskiej placówce. (rs, ik/mk)