Radio Białystok | Wiadomości | Cztery dni muzyki, tańca i wielokulturowych spotkań. Rozpoczyna się Podlaska Oktawa Kultur
Ten międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru, który narodził się z fascynacji wielokulturowością Podlasia, stał się jednym z większych tego typu wydarzeń w Polsce. W Białymstoku rozpoczyna się czterodniowa Podlaska Oktawa Kultur.
Festiwal będzie też obecny w dziewięciu miejscowościach w regionie, w między innymi Choroszczy, Siemiatyczach, Janowie czy Wąsoszu.
Pierwszego dnia Oktawy, którą od 17 lat organizuje Podlaski Instytut Kultury, będzie można wziąć udział w POKtańcówce, w przestrzeni Młynowa w Białymstoku. Tam od 18:00 zagrają Radoska, Kapela Aleny Mialeshki z Białorusi, Zagreb Folk Dance Ensamble z Chorwacji oraz Kapela Agopsowicza.
Kolejne dni to między innymi koncerty w sercu Białegostoku, na Rynku Kościuszki. Na scenie zaprezentuje się tam 17 zespołów z Polski, Ukrainy, Estonii, Ghany, Chorwacji.
Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będzie sobotnie afterparty, na którym wystąpi Maxim & Oliczka.
18 zespołów folkowych z ośmiu krajów, taniec i muzyka inspirowane tradycja ludową - od 17 do 20 lipca w stolicy woj. podlaskiego (i nie tylko) odbędą się koncerty i występy w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur.
To najważniejszy konkurs folkloru w Polsce. W niedzielę (29.06) w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zakończył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Najwyższą nagrodę - Złotą Basztę w kategorii „zespołów śpiewaczych” zdobył ukraiński zespół folklorystyczny „Dobryna” z Białegostoku.
Chcę pokazać, że te stare pieśni i ich przekaz wciąż są aktualne. Zmieniły się formy wyrazu, ale emocje zostały te same: miłość, radość czy tęsknota łączą ludzi bez względu na epokę czy język. Poprzez połączenie hip-hopu z białym śpiewem Oliczki i podlaskimi pieśniami chcę oddać szacunek tradycji regionu, z którego pochodzę, i pokazać jej piękno innym - podkreśla Maxim.