Radio Białystok | Wiadomości | Supraśl: Archeolodzy odkryli obiekt obrzędowy sprzed ponad 2 tysięcy lat [zdjęcia]
Unikatowego w tej części Europy odkrycia dokonali archeolodzy pod Supraślem. Naukowcy znaleźli obiekt obrzędowy sprzed ponad 2 tysięcy lat.
Wykopali m.in. fragmenty bogato zdobionej ceramiki, sztylety, kamienne ozdoby i przepalone kości. - To pozostałości po przedstawicielach kultury pucharów dzwonowatych, którzy zamieszkiwali tereny nawet Półwyspu Iberyjskiego - mówi Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Jak tłumaczy, społeczności te były najstarszymi elitami Europy, które wykrystalizowały się w południowo-zachodniej części kontynentu. - To nie były społeczności, które zakładały wielkie osady. Bardziej zależało im na objęciu strategicznych punktów związanych z wydobyciem cennych surowców, np. bursztynu lub krzemienia dobrej jakości, lub objęciem szlaków - wyjaśnia Adam Wawrusiewicz.
Tegoroczne prace to kontynuacja wykopalisk rozpoczętych w 2014 r. Wtedy znaleziono pierwsze dowody na istnienie w tym miejscu kultury pucharów dzwonowatych. Na razie odkryto miejsca obrzędowe, nie ma śladów osadnictwa.
Jak podkreśla burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, odkrycia te to szansa na promocję gminy. - Znalezisko to będziemy chcieli jakoś opracować, odpowiednio oznakować, tak aby było kolejnym produktem turystycznym. Myślę, że wspólnie z Lasami Państwowymi o to zadbamy. Myślę już o ścieżce archeologicznej, tablicach informacyjnych - mówi burmistrz.
Znaleziska mają zostać przekazane do Muzeum Podlaskiego. Jak szacują archeolodzy, prace w tym miejscu mogą potrwać jeszcze 2 tygodnie. Naukowcy chcą kontynuować wykopaliska na tym terenie również w przyszłych latach. (aj/zmj)
Zobacz też:
Region: Prokuratura wyjaśnia sprawę budowy sklepu na byłym cmentarzu w Wasilkowie
Region: Cenne znaleziska archeologiczne na budowanym odcinku S8 [zdjęcia]