Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni świętują Przemienienie Pańskie

Prawosławni świętują Przemienienie Pańskie

19.08.2016, 12:20, akt. 12:20

fot. Sławomir Sawczuk
fot. Sławomir Sawczuk


0:00
0:00
Na św. Górę Grabarkę przybywa coraz więcej pielgrzymów - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Źródełko i strumień u podnóża Świętej Góry - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na św. Górze Grabarce w piątek (19.08) odbywają się główne uroczystości święta Przemienienia Pańskiego.

Liturgii, która rozpoczęła się o 10:00, przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa wraz z patriarchą antiocheńskim i całego Wschodu Janem X, od kilku dni przebywającym z pierwszą wizytą w Polsce.

Mocne słowa o wojnie w Syrii: świat odgrywa jedynie rolę widza

Patriarcha antiocheński Jan X powiedział w cerkiewnym sanktuarium na Górze Grabarce, że świat "odgrywa rolę jedynie widza" w wojnie na Bliskim Wschodzie. Zaapelował, by został usankcjonowany dialog jako sposób rozwiązania tam sytuacji..

W Syrii od 2011 roku trwa wojna, w której zginęło ponad 280 tys. ludzi; ponad połowa ludności została zmuszona do opuszczenia domów.

"Przecierpieliśmy wiele i nadal wciąż cierpimy z powodu wygnania, ekonomicznego wykluczenia, naruszenia suwerenności państw, tolerancji wobec fundamentalistów, terroryzmu, przemocy, zniszczenia, uprowadzeń, morderstw, zniszczenia religijnych i cywilizacyjnych zabytków" - dodał hierarcha podkreślając, że wszystko to dzieje się w czasie gdy - jak to ujął - "świat odgrywa rolę jedynie widza, głosząc nieprawdziwe hasła" - mówił Jan X na Grabarce.

Podkreślił, że chrześcijanie w Syrii nie zgadzają się na uznawanie ich za mniejszość w swoim kraju.

Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje kanonicznie terytoria Libanu i Syrii. Współcześnie większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka terytorium tego patriarchatu. Według źródeł arabskich, należy do niego ok. 12 mln wiernych na całym świecie.

Tysiące pielgrzymów na Grabarce

Ostatnie piesze pielgrzymki wiernych do prawosławnego sanktuarium dotarły w czwartek po południu. Pątnicy przybyli m.in. z Warszawy, Sokółki, Hajnówki czy Jabłecznej, była też pielgrzymka służb mundurowych z Siemiatycz. Co roku największa pielgrzymka wyrusza z Białegostoku, po drodze dołączają do niej kolejne. Jej organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, trasa liczy ok. 140 km.

Wierni obchodzą cerkiew na kolanach

Tradycyjnie wiele osób gromadzi się przy kapliczce z cudownym źródłem, która znajduje się u podnóża Świętej Góry otoczonej monasterskim murem. Wierni wierzą, że woda stamtąd ma uzdrawiającą moc. Chusteczkami przemywają twarze i chore, bolące miejsca, a mokre chusteczki zostawiają przy kapliczce z przekonaniem, że zostawiają tam też swoje choroby. Wodę zabierają również do domów.

Wierni gromadzą się też wokół cerkiewki na wzgórzu. Wiele osób, zwłaszcza uczestnicy pieszych pielgrzymek, obchodzą ją na kolanach, dziękując za łaski lub modląc się w różnych intencjach.

Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r.

Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, to dla prawosławnych święte miejsce. Często nazywana jest też "wzgórzem krzyży", z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych.

Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci, którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć. (ap, PAP/zmj)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok