Radio Białystok | Wiadomości | Zamrożone zakupy - jak nie stracić pieniędzy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Zamrożone zakupy - jak nie stracić pieniędzy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

17.02.2017, 15:17, akt. 8.09.2017, 10:26

Rozwarstwiony krem, rozszczelnione opakowanie, przemarznięte owoce - jak reagować, jeśli kupiliśmy towar, a usterki powstały podczas transportu lub w wyniku działania warunków pogodowych?

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Zamrożone zakupy - jak nie stracić pieniędzy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Coraz częściej zakupy robimy przez Internet

Wartość zakupów w Internecie rośnie z roku na rok. W 2016 rynek zakupów w sieci oszacowano na ponad 35 miliardów złotych. Rosnąca popularność tej formy zakupów to także coraz więcej problemów, jakie napotykamy w ich trakcie.

Jak reklamować towar wadliwy lub uszkodzony podczas transportu 

Jeśli kupiliśmy pełnowartościowy towar, a usterki powstały podczas transportu lub w wyniku działania warunków pogodowych - możemy reklamować takie produkty - mówi Leszek Mironiuk z Inspekcji Handlowej w Białymstoku. Możemy żądać wymiany takiego towaru, naprawy - o ile jest to możliwe, obniżenia ceny - jeżeli ogólnie towar nam odpowiada. Możemy też odstąpić od umowy, czyli zwrócić towar i domagać się zwrotu gotówki - mówi Leszek Mironiuk. 

Jeśli przesyłka dotarła do nas uszkodzona, to możemy ten towar reklamować u sprzedawcy. Jeżeli sprzedawca twierdzi, że winę ponosi firma dostarczająca przesyłkę, to on sam może kierować roszczenia w stosunku do tej firmy - tłumaczy Leszek Mironiuk.

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok 

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić, jak zachowają się kupione przez nich w sklepie towary po kilku godzinach na mrozie. Taka sytuacja może dotyczyć na przykład zakupów, które spędzą noc w paczkomacie, a temperatura spadnie znacznie poniżej zera. Do testów wybrali gazowaną i niegazowaną wodę, mleko, popularny gazowany napój, owoce (banan i jabłko) oraz krem do twarzy.

Po kilku godzinach w temperaturze poniżej zera wszystkie produkty zamarzły "na kość". Skórka banana zmieniła kolor, gazowany napój wyglądał jak porowaty lód, podobnie woda gazowana. Butelki, w których były płyny jednak nie popękały, mimo że płyn podczas zamarzania zwiększa swoją objętość. W mleku można było zauważyć rozwarstwienie, na kremie pojawiły się kryształki lodu.


Rozmarzanie najbardziej zaszkodziło bananowi. Skórka z żółtej zmieniła kolor na brązowy, a sam miąższ wyglądał jak zmiksowany mus. Wnętrze jabłka zrobiło się "szkliste", choć smak owocu się nie zmienił. Niegazowana woda wróciła do stanu sprzed zamarznięcia, gazowana również, choć "uciekł" z niej gaz i w smaku wydawała się dużo bardziej zmineralizowana. Odgazował się także napój, zmienił się także nieco jego smak.

| red: sk, mak, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Morsowanie - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok [zdjęcia, wideo]

10.02.2017, 15:16

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić na sobie obiegową opinię o tym, że po pierwszym morsowaniu leży się w łóżku z chorobą.


Co oprócz mrozu wpływa na rozładowywanie się akumulatorów? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

3.02.2017, 15:22

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić, ile prądu zużywają np. grające radio, światła postojowe czy centralny zamek w aucie.


Czy z każdego mleka można zrobić zsiadłe mleko? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

27.01.2017, 15:00

Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki postanowili sprawdzić, czy każdy rodzaj mleka nadaje się na mleko kwaśne.


Czy ufamy nieznajomym? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

20.01.2017, 15:21

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić zaufanie mieszkańców Białegostoku do obcych dzwoniących domofonem.


Czy jesteśmy przesądni? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

13.01.2017, 15:24

Według ostatnich badań CBOS tylko 9 proc. Polaków uważa się za pechowców, ale ponad połowa z nas wierzy w przynajmniej jeden przesąd.





ZNAJDŹ NAS





KONKURS - Skok w szkolny rok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok