Radio Białystok | Wiadomości | Lepsza opieka nad psychicznie chorymi dzięki rozbudowie szpitala w Suwałkach

Lepsza opieka nad psychicznie chorymi dzięki rozbudowie szpitala w Suwałkach

autor: Iza Kosakowska

28.04.2017, 16:28, akt. 17:06

Lepsza opieka nad chorymi z zaburzeniami psychicznymi to główny efekt projektu, który za 12 mln zł zrealizował szpital psychiatryczny w Suwałkach, m.in. rozbudowując tę placówkę.

Otwarcie nowego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatrycznego w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska
Otwarcie nowego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatrycznego w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Otwarcie nowego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatrycznego w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inwestycja była elementem projektu "Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej", który szpital realizował od 2014 r. dzięki tzw. funduszom norweskim i dotacji z samorządu województwa podlaskiego we współpracy z partnerami na Białorusi, Litwie i Rosji. W piątek (28.04) projekt podsumowano.

Szpital podlega marszałkowi województwa. Jest jednym z dwóch szpitali (obok Choroszczy) pomagających pacjentom z zaburzeniami psychicznymi w województwie podlaskim.

65 łóżek, a także miejsca do rekreacji i aktywizacji chorych

W ramach projektu powstał nowoczesny Zakład Pielęgnacyjno–Opiekuńczo-Psychiatryczny na 65 łóżek dla pacjentów (sale jedno-, dwu- i trzyosobowe z łazienkami), miejsca do rekreacji i aktywizacji chorych, sale sportowe do choreoterapii, kręgielnia, sauna dla chorych. Pomoc chorym w dużej mierze ma bowiem polegać na ich aktywności.

Zyskaliśmy dodatkową przestrzeń dla nowych pacjentów. To niezwykle ważne, ponieważ skala zjawiska systematycznie rośnie, w ślad za którą musi podążać dostępność do profesjonalnej opieki. Mowa zarówno o rosnącej liczbie osób dotkniętych chorobami psychicznymi, jak również osób starszych, które wymagają specjalistycznego wsparcia z zakresu psychogeriatrii - podkreśliła dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach Bożena Łapińska.

Dodała, że większość chorych, którzy trafiają do suwalskiej placówki, to osoby leżące, które wymagają pielęgnacji czy rehabilitacji, opieki długoterminowej i potrzebne do tego wyposażenie również udało się kupić. 

Od grudnia 2014 r. w punkcie wsparcia pacjentów i ich rodzin specjaliści udzielili ok. dwóch tysięcy porad

W ramach projektu personel szpitala skorzystał ze szkoleń z psychogeriatrii czy opieki długoterminowej chorych, powstał punkt konsultacyjny dla rodzin pacjentów, było też kilka edycji sportowych spartakiad dla pacjentów. Lekarze i pielęgniarki nawiązali współpracę z kolegami w podobnych placówkach na Litwie, Białorusi i w Rosji, odbyli wizyty studyjne, podczas których wymieniali doświadczenia z różnych form pracy z chorymi.

Od grudnia 2014 r. w punkcie wsparcia pacjentów i ich rodzin specjaliści udzielili ok. dwóch tysięcy porad z zakresu terapii, psychologii czy rehabilitacji, zwłaszcza osób starszych, którym potrzebna jest opieka psychogeriatryczna.

W czasie trwania projektu odbyły się trzy spartakiady. Ten rodzaj aktywności, jak też wszelkie wyjazdy integracyjne z udziałem pacjentów, są trudną do planowania dziedziną terapii w psychiatrii, ale zarazem znakomitym połączeniem rehabilitacji społecznej, zdrowotnej i psychicznej, sportu, edukacji i rekreacji - podkreśliła Bożena Łapińska.

| red: sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatryczny w Suwałkach jest już po remoncie

4.04.2017, 19:11

Więcej pacjentów dostanie tam pomoc, poprawią się też warunki leczenia. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatryczny w Suwałkach jest już po remoncie. 


Rozpoczęły się prace nad tzw. siecią szpitali - co sądzą o tym dyrektorzy podlaskich placówek?

8.03.2017, 16:10

Na rozpoczętym w środę (08.03) posiedzeniu, Sejm rozpoczął prace nad tzw. siecią szpitali. Jakie placówki się w niej znajdą - ma być wiadomo najpóźniej pod koniec czerwca.


Powiat sokólski wspiera ośrodek terapeutyczny w Mołodecznie na Białorusi

22.01.2017, 07:49

W ramach programu polskiej pomocy rozwojowej samorząd otrzymał z Ministerstwa Spraw Zagranicznych 400 tysięcy złotych na ten cel.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok