Radio Białystok | Wiadomości | Promocja książki Teresy Kaczorowskiej "Dziewczyny obławy augustowskiej"

Promocja książki Teresy Kaczorowskiej "Dziewczyny obławy augustowskiej"

autor: Tomasz Kubaszewski

8.12.2017, 18:05, akt. 18:11

Gdyby nie te kobiety, polskiej partyzantki by nie było - mówiła Teresa Kaczorowska podczas promocji swojej najnowszej książki "Dziewczyny obławy augustowskiej". Autorka - dziennikarka i badaczka dziejów, spotkała się zarówno z dorosłymi czytelnikami, jak i młodzieżą z I suwalskiego liceum ogólnokształcącego.

Teresa Kaczorowska, fot. Tomasz Kubaszewski
Teresa Kaczorowska, fot. Tomasz Kubaszewski

Powstanie "Dziewczyn obławy" wymagało wielkiej, trwającej dwa lata pracy.   

Uczyniłam to na podstawie moich spotkań, moich rozmów, jeżdżąc po miasteczkach i wsiach Suwalszczyzny, szukając śladów ofiar obławy. Na liście IPN znalazłam 27 nazwisk kobiet. Z tych 27 dotknęłam losów 17. Były to dziewczyny przeważnie w wieku 20-22 lat - mówi Teresa Kaczorowska. 

Ale sowieci aresztowali też dwie 17-latki, czyli rówieśnice uczniów uczestniczących w spotkaniu. Wśród nich znalazł się Wojciech Sewastynowicz, krewny jednej z książkowych bohaterek. Jego rodzina w obławie straciła nie tylko ją.     

Mojego dziadka brat i siostra Janina oraz Edward zostali zabrani podczas obławy. W naszej rodzinie pamięć o nich jest żywa. To jest piękny przykład, jak ludzie, mimo że wisiała nad nimi groźba nawet śmierci, walczyli o Polskę, to piękny przykład, jak można być patriotą - mówi Wojciech Sewastynowicz.  

Pod wrażeniem postaw dziewczyn z tamtych lat są także uczennice I LO. - Trzeba być dumnym, że takie kobiety istniały, że miały odwagę, by brać udział w takich organizacjach - mówi jedna z nich. - Powinniśmy brać z nich przykład - dodaje druga. - Myślę, że wiele z nas na to też by się odważyło. 

Książka Teresy Kaczorowskiej ma formę reportażu. Opisuje losy młodych i pięknych kobiet, które zostały nagle wyrwane ze swojego świata i nigdy już do niego nie powróciły. Autorka "Dziewczyn obławy augustowskiej" była też gościem Radia Białystok. Rozmowa z nią wkrótce ukaże się na naszej antenie. 

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Promocja książki Tadeusza Radziwonowicza i Barbary Bojaryn-Kazberuk o Obławie Augustowskiej

5.12.2017, 16:25

Nieznane wcześniej dokumenty z rosyjskich i polskich archiwów znalazły się w książce Tadeusza Radziwonowicza i Barbary Bojaryn-Kazberuk "Obława Augustowska 1945. Okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych". Promocja odbyła się we wtorek (5.12) w Archiwum Państwowym w Suwałkach.


Poszukiwali prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej – młodzież odebrała nagrody w Białymstoku

27.11.2017, 13:51

Ich zadaniem było napisanie pracy, która byłaby poszukiwaniem prawdy o zbrodni katyńskiej, katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem i Obławie Augustowskiej. 


W Sokółce odsłonięto tablicę w hołdzie ofiarom obławy augustowskiej

16.10.2017, 10:11

W Sokółce odsłonięto w poniedziałek (16.10) tablicę upamiętniającą ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Śledztwo w sprawie obławy, która objęła też mieszkańców powiatu sokólskiego, wciąż prowadzi IPN; przede wszystkim szuka miejsc pochówku ofiar.





ZNAJDŹ NAS






OSP Żebry dysponuje nowym wozem strażackim, 10.05.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
10.05.2025, 18:09, akt. 20:39

OSP Żebry ma nowy wóz strażacki














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok