Radio Białystok | Wiadomości | W Puszczy Augustowskiej można zwiedzić ziemiankę partyzancką

W Puszczy Augustowskiej można zwiedzić ziemiankę partyzancką

autor: Marta Sołtys

24.02.2018, 15:45, akt. 18:32

W Puszczy Augustowskiej w pobliżu Kolnicy można zwiedzić i obejrzeć dużą ziemiankę partyzancką, taką w jakiej prowadzili działalność konspiracyjną żołnierze Armii Krajowej podczas drugiej wojny światowej. Ziemianka leży na Szlaku Orła Białego.

W Puszczy Augustowskiej można zwiedzić ziemiankę partyzancką, fot. RDLP Białystok
W Puszczy Augustowskiej można zwiedzić ziemiankę partyzancką, fot. RDLP Białystok

Na terenie Puszczy Augustowskiej Nadleśnictwo Augustów zrekonstruowało partyzancką ziemiankę z 1943 roku. Jest ukryta wśród bagien i trudno odnaleźć ją bez przewodnika. Służyła partyzantom m.in. podczas akcji "Burza". 

Jak powiedział Karol Chodkiewicz z Nadleśnictwa Augustów, to nie jedyne takie miejsce w Puszczy Augustowskiej.

To jest największa z ziemianek. My to nazywamy bunkrem nawet. Taka nazwa funkcjonuje, chociaż do walki to nie mogło służyć. To nie ma żadnych otworów strzelniczych. To jest po prostu miejsce, gdzie 24 mężczyzn mogło przenocować, uwarzyć sobie strawę na takiej niewielkiej kozie, troszeczkę odpocząć. Ta ziemianka nie była jedynym obiektem, były jeszcze kuchnie polowe, namioty, szałasy. Na największej sośnie, która tutaj rosła, był wyrzeźbiony ołtarz - dodaje. 

Partyzanckie ziemianki są elementami stworzonego przez leśników Szlaku Orła Białego. To wyjątkowy szlak nawet w skali kraju. 

Wędrówka Szlakiem Orła Białego ma być żywą lekcją historii. Mamy szereg instalacji militarnych z okresu I i II Wojny Światowej, odtworzone fragmenty okopów, niekiedy z ziemiankami. Przechodzimy przez miejsca, gdzie wspominamy dawny, historyczny przebieg dróg, cały układ komunikacyjny, a przede wszystkim takie ważne historyczne miejsca, jak uroczysko Kozi Rynek, miejsce stacjonowania obozu powstańczego - komentuje. 

 Na Szlaku Orła Białego znajdują się 34 punkty historyczno-turystyczne. 

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


W Puszczy Augustowskiej zamieszkały 4 żubry – wkrótce będzie ich więcej

8.02.2018, 18:20

4 młode żubry - samiec i trzy samice - trafiły do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej. Za kilka dni dołączą do nich kolejne.


8 żubrów trafi niebawem do Puszczy Augustowskiej

17.01.2018, 12:33

Stanie się to nieco później niż planowano, ale już wiadomo, że 8 żubrów zamieszka w Puszczy Augustowskiej. Trafią tu za kilka tygodni.


Puszcza Augustowska atrakcyjna o każdej porze roku

27.08.2017, 16:06

Na wytrwałych piechurów czekają nie tylko piękne widoki ale i ciekawa historia. W Puszczy Augustowskiej o każdej porze roku można znaleźć wiele niezwykłych miejsc - podkreśla Roman Rogoziński z Nadleśnictwa Augustów, zachęcając do wycieczek w te rejony.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok