Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Ewa Wipszycka-Bravo doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

Prof. Ewa Wipszycka-Bravo doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

14.06.2018, 16:52, akt. 17:01

Wybitna badaczka historii starożytnej o międzynarodowej sławie prof. Ewa Wipszycka-Bravo otrzymała w czwartek (14.06) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie uczelnia nadała ten tytuł 18 osobistościom.

Profesor Ewa Wipszycka-Bravo odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku, źródło: UwB
Profesor Ewa Wipszycka-Bravo odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku, źródło: UwB


Uroczystość miała miejsce w auli wydziałów: historyczno-socjologicznego i filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Odbyła się w ramach obchodów 50-lecia studiów historycznych w Białymstoku.

Tytuł doktora honoris causa nadano Wipszyckiej-Bravo na mocy uchwały Senatu UwB ze stycznia 2018 roku

Jak głosi uchwała, Senat nadał ten tytuł "uczonej światowej sławy, wybitnej badaczce późnego antyku, mistrzyni uniwersyteckiej dydaktyki oddanej sprawie pogłębiania kultury historycznej narodu, autorytetowi w dążeniu do prawdy, w uznaniu jej wkładu w rozwój nauki historycznej, a szczególnie dziejów Kościoła chrześcijańskiego w Egipcie, a także w budowę naukowego środowiska humanistycznego w Białymstoku".

Jak mówił podczas laudacji prof. Cezary Kuklo z UwB, Uniwersytet w Białymstoku mimo że młody, to od początku przywiązuje dużą wagę do nadawania tytułu doktora honoris causa, który - jak podkreślił - "jest wyrazem szczególnego i specjalnego uhonorowania osób, które swoją pracą zawodową i społeczną wnoszą wkład w rozwój czy to określonej dyscypliny nauki czy zbiorowości ludzkiej". Dodał, że w gronie uhonorowanych tytułem doktora honoris causa UwB są tak wybitne postaci jak redaktor Jerzy Giedroyć czy ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

"Znana historyk, wybitna znawczyni dziejów Kościoła, uczona o międzynarodowej sławie i pozycji naukowej"

Kuklo cytował recenzentów pracy Wipszyckiej-Bravo, którzy podkreślali, że jest ona "znanym historykiem, wybitną znawczynią dziejów Kościoła, uczoną o międzynarodowej sławie i pozycji naukowej", jednym z "najwybitniejszych polskich historyków starożytnych". Naukowe zainteresowania Wipszyckiej-Bravo obejmują wiele działów historii antycznej począwszy od Starożytnego Wschodu po epokę schyłku cesarstwa rzymskiego i kształtowania się Bizancjum. Kuklo mówił też o przełomowej pracy profesor dotyczącej sytuacji gospodarczej Kościoła, która to - jak dodał - zapoczątkowała "ważny kierunek badań istotnych dla zrozumienia całości zjawisk społecznych późnej starożytności".

Kuklo podkreślał też wkład Wipszyckiej-Bravo w rozwój środowiska humanistycznego w Białymstoku, z którym związana była w latach 1972-1990. W Białymstoku m.in. kierowała wydziałem humanistycznym ówczesnej filii Uniwersytetu Warszawskiego (dziś Uniwersytet w Białymstoku).

Prof. Ewa Wipszycka-Bravo jest profesorem emerytowanym Uniwersytetu Warszawskiego

Prof. Ewa Wipszycka-Bravo ukończyła studia na tamtejszym Wydziale Historycznym, tam też rozpoczęła pracę naukową, a tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymała w 1990 roku. W 2012 roku została laureatką "Polskiego Nobla" - nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Wipszycka-Bravo jest autorką i współautorką nie tylko klasycznych monografii naukowych, ale także podręczników akademickich, podręczników szkolnych oraz książek i artykułów popularyzatorskich, a także licznych recenzji zamieszczanych na łamach magazynów historycznych. Jej prace są tłumaczone na wiele języków. 


źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Środowisko filologiczne z Białegostoku świętuje 50-lecie

9.06.2018, 05:02

Białostoccy poloniści i historycy świętują pięćdziesięciolecie istnienia Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.


Nadanie tytułów doctor honoris causa na Uniwersytecie w Białymstoku

11.04.2018, 08:15

Wybitne badaczki i znawczynie literatury prof. Alina Kowalczykowa i dr hab. Halina Krukowska otrzymały w środę (11.04) tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie uczelnia nadała ten tytuł 17 osobistościom.


Prof. sir Leszek Borysiewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

26.02.2018, 15:05

Prof. sir Leszek Borysiewicz, światowej sławy biolog, były rektor Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii, otrzymał w poniedziałek (26.02) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To piętnasty tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok