Radio Białystok | Wiadomości | Tysiące pielgrzymów na spotkaniu z papieżem w Kownie

Tysiące pielgrzymów na spotkaniu z papieżem w Kownie

autor: Dominika Dębska

23.09.2018, 09:15, akt. 15:16

W niedzielę (23.09) w Kownie na Litwie rozpoczął się najważniejszy moment wizyty papieża Franciszka na Litwie - msza święta, podczas której papież modlił się z pielgrzymami z Litwy, Polski, Białorusi i Rosji.

Pielgrzymka papieża Franciszka do Kowna, fot. Eugenija Levin, źródło: popieziausvizitas.lt
Pielgrzymka papieża Franciszka do Kowna, fot. Eugenija Levin, źródło: popieziausvizitas.lt

Tysiące pielgrzymów na spotkaniu z papieżem w Kownie - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Parku Santakos - u zbiegu rzek Niemen i Wilii zebrały się tysiące pielgrzymów. To symboliczne miejsce powstania Kowna. Symboliczne także z innego powodu: tak jak dwie rzeki łączą się w jedno, tak naród litewski pragnie dziś zniesienia podziałów i pojednania.

To przesłanie pojednania pojawiało się już w sobotę (22.09) podczas spotkań z papieżem. Franciszek trafił w oczekiwania Litwinów, którzy oczekiwali słów pocieszenia i umocnienia. Pielgrzymi, z którymi rozmawiała w Wilnie nasza reporterka Dominika Dębska zwracali uwagę na rosnące rozwarstwienie ekonomiczne w społeczeństwie oraz liczną emigrację - na zachód wyjechało około miliona ich rodaków.

Większość pielgrzymów pojawiła się jeszcze przed świtem. Wielu przyjechało prosto ze spotkania z Franciszkiem w Wilnie. Przez wiele godzin trwało czuwanie modlitewne i śpiewy. 

Homilia w Kownie

Papież Franciszek mówił w  homilii, że w życiu chrześcijańskim są chwile krzyża, które czasami zdają się nie mieć końca. "Minione pokolenia były naznaczone czasem okupacji, udręką tych, którzy zostali deportowani, niepewnością dla  tych, którzy nie powrócili, wstydem donosicielstwa, zdrady" -  podkreślił.

Następnie Franciszek dodał: "Iluż z was doświadczyło zachwiania się wiary, ponieważ nie pojawił się Bóg, aby was bronić; ponieważ fakt, że wytrwaliście w wierze, nie wystarczył, aby zadziałał On w waszej historii".

"Kowno - zauważył - zna tę rzeczywistość; cała Litwa może zaświadczyć o tym z dreszczem zgrozy, na wspomnienie choćby tylko Syberii lub gett w Wilnie i Kownie czy innych". Papież przywołał słowa z listu świętego Jakuba: "pożądają, zabijają, zazdroszczą, walczą i prowadzą wojny".

Przestrzegł, że  "pragnienie władzy i sławy jest najczęstszym sposobem zachowania tych, którzy nie potrafią uleczyć pamięci swej historii"; a być może właśnie dlatego - dodał - "nie godzą się także na zaangażowanie w pracę dnia dzisiejszego".

"Wówczas dyskutujemy, kto jest najbardziej błyskotliwy, kto był czystszy w przeszłości, kto ma większe prawo do posiadania przywilejów niż inni" - oświadczył Franciszek.

Podkreślił, że w ten sposób zaprzecza się historii, która "jest chwalebna jako historia ofiar, nadziei, codziennej walki, życia spędzonego na służbie, wytrwałości w żmudnej pracy”. Taką postawę uznał za bezowocną i próżną, która traci kontakt z rzeczywistością i lekceważy cierpienia ludu.

Papież zachęcił też słuchających, by byli otwarci na potrzeby najmniejszych, a swoim życiem świadczyli, że Chrystus jest jedyną nadzieją.

Na zakończenie mszy, przed modlitwą Anioł Pański, papież mówił o przypadającej w niedzielę 75. rocznicy likwidacji getta w Wilnie. 

Po mszy papież Franciszek spotkał się w katedrze z duchowieństwem, a popołudniu odwiedził Muzeum Okupacji i Walki o Wolność w Wilnie.

To ostatni dzień wizyty papieża na Litwie. Franciszek odwiedzi jeszcze dwie pozostałe republiki bałtyckie: Łotwę i Estonię. 

źródło: PAP | red: wsz, mag

ZOBACZ TEŻ:


Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę w republikach bałtyckich [zdjęcia]

22.09.2018, 10:55

Papież Franciszek rozpoczął czterodniową wizytę apostolską w krajach nadbałtyckich. W sobotę i niedzielę (22-23.09) będzie przebywał na Litwie, w poniedziałek na Łotwie, a we wtorek w Estonii.


Harcerze z Białegostoku pomogą podczas wizyty papieża na Litwie

21.09.2018, 17:55

Chcą przeżyć spotkanie z Ojcem Świętym, ale też pomóc innym Polakom, którzy przyjadą do Wilna. 


Przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem 18.09.2018

18.09.2018, 14:39

Wierni z Puńska i okolic wybierają się na spotkanie z papieżem Franciszkiem
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok