Radio Białystok | Wiadomości | Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę w republikach bałtyckich [zdjęcia]

Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę w republikach bałtyckich [zdjęcia]

autor: Dominika Dębska

22.09.2018, 10:55, akt. 23.09.2018, 08:52

Papież Franciszek rozpoczął czterodniową wizytę apostolską w krajach nadbałtyckich. W sobotę i niedzielę (22-23.09) będzie przebywał na Litwie, w poniedziałek na Łotwie, a we wtorek w Estonii.

Wizyta papieża Franciszka w Wilnie, 22.09.2018, fot. Paweł Wądołowski
Wizyta papieża Franciszka w Wilnie, 22.09.2018, fot. Paweł Wądołowski

Wrażenia po spotkaniu z papieżem Franciszkiem - relacja Dominiki Dębskiej

13-letni Olek Jaworowski z Łomży otrzymał różaniec od papieża - relacja Pawła Wądołowskiego

Białostoczanie czekają na spotkanie z papieżem - relacja Dominiki Dębskiej

Nastroje w Wilnie przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem - relacja Dominiki Dębskiej

Białostoczanie wezmą udział w spotkaniu z papieżem na Litwie - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Papież Franciszek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do Wilna, stolicy Litwy, powiedział, że odwiedza ten kraj w szczególnym momencie, gdy obchodzi on stulecie odzyskania niepodległości. Przywołał też pielgrzymkę św. Jana Pawła II sprzed 25 lat.

Ta pielgrzymka jest nam bardzo potrzebna - mówią młodzi Litwini, którzy wybierają się na sobotnie spotkanie z papieżem. W kraju, gdzie 80 proc. mieszkańców to katolicy, tylko 10 proc. to osoby praktykujące.

W przemówieniu do władz Litwy podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim w Wilnie papież podkreślił: "Powodem do radości i nadziei jest fakt, że rozpoczynam tę pielgrzymkę w krajach bałtyckich na ziemi litewskiej, która, jak się wyraził św. Jan Paweł II, jest +milczącym świadkiem żarliwego umiłowania wolności religijnej+". Franciszek zacytował słowa wypowiedziane przez papieża Polaka w Wilnie w 1993 roku.Posłuchaj reportażu Wojciecha Szubzdy z wizyty papieża Franciszka w PolsceFranciszek przypomniał, że "na przestrzeni swoich dziejów Litwa potrafiła udzielać gościnności, zaakceptować, przyjmować ludy różnych grup etnicznych i religii".


Wszyscy znaleźli na tych ziemiach miejsce do życia: Litwini, Tatarzy, Polacy, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, katolicy, prawosławni, protestanci, starowiercy, muzułmanie, żydzi. Mieszkali razem i w pokoju, aż do nadejścia ideologii totalitarnych, które skruszyły zdolność gościnności i zharmonizowania różnic, siejąc przemoc i nieufność - oświadczył papież. 


Wilno przywitało papieża chłodną i deszczową pogodą, co na pewno nie sprzyja spotkaniom na świeżym powietrzu. Główne ulice zdobią flagi Litwy oraz Watykanu, ale dekoracje są znacznie skromniejsze niż te, które widzieliśmy w Polsce podczas papieskich wizyt. O tym, że pojawi się tu Franciszek świadczy raczej obecność wielu policjantów na ulicach, oraz barierki ustawione wzdłuż tras przejazdu papamobile.


Franciszek modlił się w Ostrej Bramie


W przemówieniu wygłoszonym z okna kaplicy, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Franciszek powiedział: "Jesteśmy przed Ostrą Bramą, będącą jedyną pozostałością po murach obronnych tego miasta, służących, by strzec przed wszelkim niebezpieczeństwem i prowokacją".

Przypomniał, że w 1799 roku mury zostały zniszczone w całości i pozostała tylko ta brama.

"Już wówczas był w niej umieszczony obraz Dziewicy Miłosierdzia, Świętej Matki Boga, która zawsze jest gotowa nas ratować, przyjść nam z pomocą" - mówił papież. Podkreślił, że Matka Boża naucza, że "można bronić nie atakując, że można być roztropnym bez niezdrowej nieufności wobec wszystkich".

Kiedy zamykamy się w obawie przed innymi, gdy budujemy mury i barykady, odcinamy się ostatecznie od Dobrej Nowiny Jezusa, który prowadzi dzieje i życie innych. W naszej przeszłości wybudowaliśmy nazbyt wiele twierdz, ale dzisiaj odczuwamy potrzebę, by spojrzeć sobie w twarz i rozpoznać siebie jako bracia, aby iść razem, odkrywając i doświadczając z radością i pokojem wartość braterstwa - ostrzegł papież.


13-letni Olek Jaworowski z Łomży otrzymał różaniec od papieża 


Papież Franciszek przejeżdżając ulicami Wilna od Kaplicy Ostrobramskiej na spotkanie z młodzieżą na Placu Katedralnym, pobłogosławił chorych z Wileńskiego Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki, które prowadzi polska zakonnica Michaela Rak.

Hospicjum znajdowało się na szlaku przejazdu papamobile. Mijając je, papież wysiadł z samochodu i podszedł do chorych wyniesionych na łóżkach przed budynek. 

Franciszek pochylił się nad każdym z chorych. Spotkał się nie tylko z chorymi, ale też z ich znajdującymi się obok bliskimi.

Różaniec od papieża otrzymał także 13-letni Olek Jaworowski z Łomży, który walczył z nowotworem.

To spontaniczne spotkanie miało wiele polskich akcentów, gdyż zespół tej placówki opieki paliatywnej i jego wolontariusze to w większości Polacy. Powiewały polskie flagi, słychać było polską mowę i wygłaszane po polsku podziękowania dla papieża.


W niedzielę Franciszek będzie w Kownie, gdzie odprawi uroczystą mszę dla wielu tysięcy pielgrzymów z Litwy, Białorusi, Rosji i Polski.

źródło: PAP | red: wsz, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Harcerze z Białegostoku pomogą podczas wizyty papieża na Litwie

21.09.2018, 17:55

Chcą przeżyć spotkanie z Ojcem Świętym, ale też pomóc innym Polakom, którzy przyjadą do Wilna. 


Przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem 18.09.2018

18.09.2018, 14:39

Wierni z Puńska i okolic wybierają się na spotkanie z papieżem Franciszkiem
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok