Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 3,2 mln zł dla samorządów na usunięcie skutków kataklizmów

Blisko 3,2 mln zł dla samorządów na usunięcie skutków kataklizmów

25.09.2018, 14:43, akt. 15:47

Niemal 3,2 mln zł z rezerwy budżetu państwa otrzymają cztery podlaskie samorządy. Pieniądze mają być przeznaczone na remonty i przebudowę powiatowych i gminnych dróg zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew. To trzecia transza dla tego regionu.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

4 podlaskie samorządy ze wsparciem 

Samorządowcy odebrali we wtorek (25.09) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku promesy poświadczające dofinansowanie. Pieniądze trafią do powiatów: bielskiego, łomżyńskiego, sokólskiego i siemiatyckiego. Kwoty wahają się od 57 tys. zł do 1,7 mln zł.

Dofinansowanie może sięgać 80 proc. wartości kosztorysowej zadania inwestycyjnego, ale nie może przekraczać 3 mln zł. Wnioski - za pośrednictwem wojewody - składane były do MSWiA, które jest dysponentem rezerwy. To trzecia w tym roku transza takiego dofinansowania dla samorządów w Podlaskiem. Jak przypomniał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, w pierwszej, która była w kwietniu blisko 11 mln zł rozdzielono między czternaście samorządów w regionie.

Pieniądze na usunięcie skutków kataklizmów

Wojewoda wręczając promesy samorządowcom przypomniał, że w tym roku z rezerwy budżetu państwa samorządy w całym kraju dostały ponad 760 mln zł. na naprawy szkód w infrastrukturze komunalnej spowodowanych siłami przyrody.

"To jest bardzo istotna rzecz, że w zasadzie mamy rekordową kwotę, że możemy, te szkody w infrastrukturze drogowej w miarę, na bieżąco po prostu naprawiać, dać możliwości dofinansowania gminom i powiatom" - podkreślił wojewoda i dodał, że mniej więcej połowa wniosków dotyczyła szkód sprzed kilku lat, licząc od 2009 roku. Mówił, że obecnie dzielone pieniądze (w skali kraju to łącznie ok. 60 mln zł) to ostatnia tak duża transza w tym roku.

Mamy już tych promes wydanych w regionie na kwotę ponad 14 mln zł. Przyznam, że jeśli to podsumujemy, to da nam sumę rekordową, bo prawie 19 mln zł w tym roku. To są zadania do zrealizowania w tym roku. Jeżeli porównamy z rokiem na przykład 2016 czy 2015, to tamte kwoty oscylowały, nieco przekraczały 6 mln zł

- podkreślił Paszkowski.

Wojewoda tłumaczył, że taka forma wsparcia jednostek samorządu terytorialnego "może te uszczerbki w infrastrukturze w szczególności swojej, ponaprawiać". "Czasami o te środki samorządy ubiegały się przez wiele lat. Mamy w tej chwili taką sytuację, że to, co było jeszcze sprzed roku 2016, a były takie wnioski zaakceptowane, myśmy już to zrealizowali w tym roku, czyli nie ma żadnych zaległości z lat ubiegłych, realizujemy wnioski można powiedzieć teraz na bieżąco" - podkreślił.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że w roku 2018 w ramach usuwania skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych zostanie zrealizowanych 26 zadań związanych z odbudową zniszczonej lub uszkodzonej infrastruktury komunalnej. W roku 2017 takich zadań zrealizowano 19.

Droga w okolicach Drohiczyna zostanie naprawiona 

Najwięcej pieniędzy - ponad 1,7 mln zł - dostanie powiat siemiatycki. Za te pieniądze wyremontowana będzie zniszczona dwa lata temu przez ulewę drogę w okolicach Drohiczyna - mówi wicestarosta siemiatycki Marek Bobel.

Oczywiście nie cieszymy się, że takie anomalie pogodowe nastąpiły na naszym terenie, ale cieszę się, że rząd dostrzega ten problem i wspomaga samorządy w odbudowie zniszczonych dróg

- mówi Marek Bobel.

Remont dróg w powiecie suwalskim

Wśród samorządów, które otrzymały promesę była gmina Przerośl w powiecie suwalskim, która składała wniosek o dofinansowanie remontu gminnej drogi Zarzecze-Prawy Las i otrzymała na ten cel 177,43 tys. zł. Wójt tej gminy Sławomir Renkiewicz powiedział dziennikarzom, że intensywne deszcze zniszczyły w gminie w tym roku trzy drogi. Wcześniej udało się już uzyskać dofinansowanie na naprawę dwóch, teraz na trzecią.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 4,2 mln zł dla samorządów na usunięcie skutków kataklizmów

3.09.2018, 18:04

W sumie blisko 4,2 mln zł otrzyma osiem podlaskich samorządów z rezerwy budżetu państwa, z przeznaczeniem na remonty i przebudowę powiatowych i gminnych dróg zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew.


Blisko 11 mln zł dla samorządów na usunięcie skutków kataklizmów

3.04.2018, 15:46

W sumie 10,9 mln zł otrzyma kilkanaście podlaskich samorządów z rezerwy budżetu państwa, z przeznaczeniem na naprawę dróg i mostu zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew.


Region: Ponad 7 milionów złotych dla samorządów na naprawę szkód po nawałnicach

3.10.2016, 15:33

Pieniądze dostaną gminy: Boćki, Drohiczyn, Kulesze Kościelne, Krypno, Rudka, Turośl oraz powiaty grajewski i łomżyński.


Poszkodowani w nawałnicach odbiorcy mogą ubiegać się o bonifikaty za brak prądu

8.07.2016, 14:58

W wyniku awarii mieszkańcy kilkunastu podlaskich miejscowości przez kilka dni nie mieli prądu. Teraz mogą ubiegać się o specjalne bonifikaty.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owoców
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok