Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 11 mln zł dla samorządów na usunięcie skutków kataklizmów

Blisko 11 mln zł dla samorządów na usunięcie skutków kataklizmów

3.04.2018, 15:46, akt. 16:23

W sumie 10,9 mln zł otrzyma kilkanaście podlaskich samorządów z rezerwy budżetu państwa, z przeznaczeniem na naprawę dróg i mostu zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

We wtorek (3.04) samorządowcy otrzymali promesy poświadczające dofinansowanie.

Pieniądze trafią do 14 samorządów

Pieniądze trafią do 14 podlaskich samorządów, z przeznaczeniem na 15 inwestycji. To powiaty: bielski, grajewski, łomżyński, moniecki, sokólski i siemiatycki oraz gminy: Zawady, Turośl, Filipów, Drohiczyn, Wizna, Przerośl, Perlejewo i Boćki.

Promesy wręczył samorządowcom w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Jak poinformował, w tym roku w skali kraju podzielono dotąd na takie cele z rezerwy budżetu państwa 317 mln zł. Ok. 100 mln zł z tej kwoty trafi do dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, gdzie latem ub.r. ogromne szkody, również w majątku samorządów, spowodowały potężne nawałnice.

Dofinansowanie może sięgać 80 proc. wartości zadania

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że dofinansowanie może sięgać 80 proc. wartości kosztorysowej danego zadania inwestycyjnego, ale nie może przekraczać 3 mln zł. Wnioski - za pośrednictwem wojewody - składane były do MSWiA, które jest dysponentem rezerwy.

Samorządy, którym we wtorek (3.04) przekazano promesy, otrzymały tyle, o ile wnioskowały. Kwoty wahają się od 320 tys. zł do blisko 1,2 mln zł dla poszczególnych samorządów. Prawie wszystkie wnioski dotyczą powiatowych i gminnych odcinków dróg, w gminie Zawady dofinansowana zostanie przebudowa mostu na Narwi.

Jarosław Zieliński zwrócił uwagę, że potrzeby wynikające ze szkód wskutek kataklizmów z lat 2016-2017, są na poziomie podobnym do tych z lat wcześniejszych, które nie zostały jeszcze naprawione

Mniej więcej połowa zgłoszeń wojewodów, połowa kwot, na jakie wojewodowie zgłosili potrzeby, dotyczą czasu sprzed 2016, a więc od 2009 do 2015 (...). To zadawnione i niezałatwione jeszcze sprawy z tamtych lat

- powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

Np. gmina Drohiczyn otrzymała 1,12 mln zł

Gmina Drohiczyn otrzymała 1,12 mln zł na przebudowę drogi gminnej, zniszczonej pod koniec lipca 2016 roku wskutek gwałtownych opadów deszczu, gradu i silnego wiatru. 

- W ciągu trzech godzin spadło 138 mm wody na powierzchni 5 kilometrów kwadratowych - powiedział dziennikarzom burmistrz Wojciech Borzym. Przyznał, że szkody były bardzo duże, bo obejmowały 3 km drogi, most i remont szkoły po zalaniu. Część szkód naprawiono w ub. r., wyraził nadzieję, że remont drogi uda się zakończyć w cenie z kosztorysu inwestorskiego.

Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym przyznał, że pieniądze z rezerwy budżetu państwa to bardzo duża pomoc. Jak powiedział, nie ma obecnie żadnego innego programu wsparcia takich inwestycji, w którym można byłoby uzyskać do 80 proc. dofinansowania.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Drugi przetarg na uzbrojenie terenów SSSE w Sejnach

19.03.2018, 11:24

Burmistrz Sejn po raz drugi ogłosił przetarg na uzbrojenie terenów pod inwestycje w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Poprzedni przetarg unieważnił, gdyż najniższe oferty prawie dwukrotnie przewyższyły kwotę przeznaczoną przez miasto na ten cel.


Podlascy rolnicy narzekają na brak rekompensat za straty po wiosennych nawałnicach

14.09.2017, 14:52

Po wiosennych nawałnicach część podlaskich rolników straciła ponad połowę swoich upraw. Chociaż minęło już pół roku, nie dostali rekompensat.


Radni powiatu białostockiego przekażą 100 tys. zł mieszkańcom Pomorza poszkodowanym w nawałnicach

24.08.2017, 16:25

100 tysięcy złotych - taką kwotę przekażą z budżetu radni powiatu białostockiego mieszkańcom Pomorza poszkodowanym w nawałnicach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok