Radio Białystok | Wiadomości | W 2018 roku Litwini wydali 360 mln euro w sklepach w Polsce

W 2018 roku Litwini wydali 360 mln euro w sklepach w Polsce

31.12.2018, 11:36, akt. 11:43

Litwini w polskich sklepach w 2018 roku wydali rekordową sumę 360 mln euro, czyli o 4,6 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Fotolia.com
Fotolia.com

W Polsce kupują głównie meble, materiały budowlane, artykuły gospodarstwa domowego oraz żywność - informuje litewski portal 15min.lt.

Jedna osoba z Litwy podczas podróży do Polski wydaje średnio 535 złotych. W ciągu roku statystycznie mieszkaniec Litwy w Polsce był dwa razy, pokonując odległość około 50 km – podaje portal, powołując się na dane polskiego Głównego Urzędu Statystycznego.

W wyniku tego rodzaju turystyki handlowej budżet państwa litewskiego stracił około 71 mln euro, i to według szacunków uwzględniających jedynie obowiązujący w tym kraju 21-procentowy VAT. Dyrektor Litewskiego Zrzeszenia Przedsiębiorstw Handlowych Laurynas Vilimas wskazuje jednak, że straty są znacznie wyższe, gdy uwzględni się miejsca pracy, które w kraju nie zostały stworzone.

- Rosnący potok litewskich pieniędzy do Polski to zła wiadomość - ocenia Vilimas, przewidując, że w najbliższym czasie nic nie zmieni się pod tym względem.

- Jest jak jest. Polska pozostanie dla sąsiadów krajem atrakcyjnym cenowo. Decyduje o tym wzrost gospodarczy, ulgi podatkowe na żywność, stosunkowo tania złotówka - tłumaczy.

Litwa liczy na to, że sytuacja zmieni się, gdy od 2019 roku zacznie w Polsce obowiązywać zakaz handlu w trzy niedziele miesiąca, a od 2020 roku pełny zakaz handlu w niedziele.

- Te decyzje powinny mieć korzystny wpływ dla nas, gdyż zakupów dokonuje się głównie w weekendy. Eliminując jeden dzień (handlowy) ogranicza się możliwość zakupów, więc prawdopodobnie zmniejszy to zainteresowanie - prognozuje Vilimas.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Suwalscy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Litwę

18.12.2018, 12:12

Harcerze z Suwałk przekazali we wtorek (18.12) litewskim skautom Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół w Słobódce, tuż przy granicy polsko-litewskiej.


Kontrowersje wokół litewskiego przedszkola w Suwałkach

24.08.2018, 06:01

- W sprawie litewskiego przedszkola dostosujemy się do ustaleń, które zapadną na szczeblu rządowym — zapewnia rzecznik prasowy suwalskiego Ratusza Kamil Sznel.


Wizyta premiera Litwy na Suwalszczyźnie

15.08.2018, 08:35

Premier Litwy Saulius Skvernelis przyjedzie w środę (15.08) na Suwalszczyznę. Spotka się z mieszkającą tam mniejszością litewską oraz władzami lokalnymi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok