Radio Białystok | Wiadomości | Suwalscy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Litwę

Suwalscy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Litwę

autor: Areta Topornicka

18.12.2018, 12:12, akt. 15:32

Harcerze z Suwałk przekazali we wtorek (18.12) litewskim skautom Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół w Słobódce, tuż przy granicy polsko-litewskiej.

Suwalscy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Litwę, fot. Joanna Bożerodska
Suwalscy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Litwę, fot. Joanna Bożerodska

Betlejemskie Światło Pokoju przekazali we wtorek (18.12) litewskim skautom harcerze z Suwałk. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej w Słobódce. Jak mówi komendant hufca ZHP w Suwałkach phm. Kamil Sokołowski w tym roku miała ona bardzo podniosły charakter.

To było pierwsze w historii tak duże przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Pierwszy raz w uroczystości uczestniczyło aż 200 osób, ponieważ mamy wyjątkowy rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia suwalskiego harcerstwa. Tradycyjnie była wspólna modlitwa i śpiewanie kolędy "Cicha Noc" w trzech językach - polskim, litewskim i angielskim - mówi Kamil Sokołowski.

Jak dodaje idea Betlejemskiego Światła Pokoju od lat pozostaje niezmienna.

To przede wszystkim głoszenie dobrej nowiny narodzin Chrystusa, które będziemy niebawem obchodzić. Płomień jest przywieziony od skautów z Austrii bezpośrednio z Groty w Betlejem. Do nas trafił ze Słowacji i przekazujemy go dalej. Myślę, że jest to moment braterstwa skautów i harcerzy z całej Europy. To nasze jedno wspólne zadanie - tłumaczy Kamil Sokołowski.

Polscy harcerze Betlejemskie Światło Pokoju odbierają od 1991 roku. Pomysł przekazywania go na Litwę zrodził się 4 lata później  i jest kultywowany do dziś. 

| red: maj, sk

ZOBACZ TEŻ:


Harcerze przekazali białostoczanom Betlejemskie Światło Pokoju

23.12.2017, 12:10

Białostoczanie zabrali do domów symbol radości, braterstwa, pokoju i wspólnoty. Harcerze przekazali mieszkańcom miasta Betlejemskie Światło Pokoju.


Harcerze z ZHP przekazali na Białoruś Betlejemskie Światło Pokoju

19.12.2017, 14:47

Harcerze z ZHP przekazali we wtorek (19.12) Betlejemskie Światło Pokoju na Białoruś. Uroczystość odbyła się na przejściu granicznym w Kuźnicy. Uczestniczyła w niej delegacja polskich harcerzy z Grodna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok