Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Kontrowersje wokół litewskiego przedszkola w Suwałkach

Kontrowersje wokół litewskiego przedszkola w Suwałkach

autor: Tomasz Kubaszewski

24.08.2018, 06:01

- W sprawie litewskiego przedszkola dostosujemy się do ustaleń, które zapadną na szczeblu rządowym — zapewnia rzecznik prasowy suwalskiego Ratusza Kamil Sznel.

Premier Litwy w Suwałkach - fot. UM Suwałki
Premier Litwy w Suwałkach - fot. UM Suwałki

Kontrowersje wokół litewskiego przedszkola w Suwałkach - relacja Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dodaje, że miejskie władze konkretnych deklaracji w tej kwestii nie składały. Po ubiegłotygodniowej wizycie u prezydenta Czesław Renkiewicza premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa, który zabiegał o stworzenie w Suwałkach Centrum Kultury i Oświaty Litewskiej, w mieście powstało spore zamieszanie. Pojawiły się zarzuty, że prezydent Renkiewicz zaczął prowadzić własną politykę zagraniczną i że chce tworzyć litewską placówkę kosztem suwalskich dzieci.

Najistotniejsza okazała się relacja zamieszczona przez jeden z portali, której autor, dobrze zwykle poinformowany w litewskich sprawach, napisał, że w trakcie rozmów w suwalskim Ratuszu ze strony prezydenta miasta padła deklaracja, że znajdzie odpowiedni budynek, a tymczasowo można utworzyć dla Litwinów grupy w miejskich przedszkolach. Opozycyjny radny Bogdan Bezdziecki dziwi się tego typu deklaracjom. Zastanawia się też, kto miałby to przedsięwzięcie finansować.

- Jak wiadomo, w suwalskich przedszkolach brakuje miejsc i trzeba tworzyć wciąż nowe oddziały — mówi.

Radny przypomina także, że Suwałki leżą na terytorium Polski i nie mogą podejmować żadnych międzynarodowy zobowiązań bez wiedzy i zgody polskiego rządu.

- Należałoby zaczekać na rozstrzygnięcia na szczeblu rządowym — dodaje. - I trzeba by przede wszystkim zwrócić uwagę, jaki to będzie miało wpływ na sytuację mniejszości polskiej na Litwie.

O wszystkie te wątpliwości chcieliśmy zapytać przedstawicieli suwalskiego Ratusza w rozmowie na antenie naszego radia. W imieniu miejskich władz Kamil Sznel zaproszenia jednak nie przyjął. W przesłanym oświadczeniu zapewnił, że prezydent Suwałk zrealizuje tylko to, co ustalą premierzy Polski oraz Litwy, a o wizycie Sauliusa Skvernelisa poinformowano wojewodę podlaskiego. Jednak na spotkaniu w suwalskim Ratuszu nikt z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego się nie pojawił.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Premier Litwy gościł w Suwałkach. Będzie litewskie przedszkole?

16.08.2018, 10:05

Najpierw litewskie przedszkole, a potem centrum zajmujące się kulturą i oświatą. Taką propozycję władzom Suwałk złożył wczoraj (15.08 ) litewski premier Saulius Skvernelis.


Wizyta premiera Litwy na Suwalszczyźnie

15.08.2018, 08:35

Premier Litwy Saulius Skvernelis przyjedzie w środę (15.08) na Suwalszczyznę. Spotka się z mieszkającą tam mniejszością litewską oraz władzami lokalnymi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul

fot. Renata Reda
30.07.2021, 11:46, akt. 11:58

Czy Augustów jest latem drogi?


Fot. Marcin Kapuściński
30.07.2021, 11:17, akt. 11:24

Otwarto drogę w Maćkowej Rudzie

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok