Radio Białystok | Wiadomości | Noworoczna gala operetkowa w OiFP i jubileusz 45-lecia pracy twórczej Michała Skiepki

Noworoczna gala operetkowa w OiFP i jubileusz 45-lecia pracy twórczej Michała Skiepki

11.01.2019, 10:39, akt. 10:05

W piątek, 11 stycznia w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej usłyszymy najpiękniejsze arie i duety z oper i operetek w wykonaniu znakomitej sopranistki Edyty Piaseckiej, tenora Adama Sobierajskiego oraz obchodzącego jubileusz pracy artystycznej tenora Michała Skiepki.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Gala operetkowa UCZTA - relacja Adama Klimiuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi pod kierownictwem maestro Mirosława Jacka Błaszczyka.

Michał Skiepko pochodzi z Podlasia, a karierę artystyczną rozpoczął w Centralnym Zespole Wojska Polskiego. Potem związany był z Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Warszawie. Wykonywał role w dziełach G. Verdiego (Alfred w „Traviacie”, Książę w „Rigoletcie”), G. Pucciniego (Rudolf w „Cyganerii”), S. Moniuszki (Stefan w „Strasznym dworze”, Kazimierz w „Hrabinie”), K. Szymanowskiego (Pasterz w „Królu Rogerze”), M. Musorgskiego (Dymitr w „Borysie  Godunowie”), G. Bizeta (Nadir w „Poławiaczach pereł”), J. Offenbacha (Hoffmann w „Opowieściach Hoffmanna”).

Zdobywca złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Głosów Verdiowskich w Busseto. Od niedawna współpracuje z Chórem Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Przez 45 lat kariery artystycznej występował w wielu krajach m.in. we Włoszech, Hiszpanii, USA, Kanadzie, Japonii, Niemczech, na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi po raz pierwszy.


W programie koncertu usłyszymy znane i lubiane motywy m.in. z „Lekkiej kawalerii” F. Suppé, „Hrabiny Maricy” i „Księżniczki czardasza” I. Kálmána, „Cyrulika sewilskiego” G. Rossiniego, „Barona cygańskiego” i „Zemsty nietoperza” J. Straussa, „Traviaty” G. Verdiego, „Wesołej wdówki” F. Lehara, Eugeniusza Oniegina” P. Czajkowskiego, „Romea i Julii” Ch. Gounoda.

- Jako datę narodzin wiedeńskiej operetki podaje się dzień premiery zapomnianych dziś „Pensjonarek” Franza von Suppé (1860) - pisze w programie koncertu Magdalena Gajl. - Przenosząc do Wiednia francuski oryginał, uprawiany w Paryżu przez Jakuba Offenbacha, Suppé wymyślił jednak nową formułę, która miała być odtąd uprawiana w Wiedniu przez ponad pół wieku. Zderzał i godził w swojej muzyce sprzeczności: jednym biegunem są elementy folkloru narodów włączonych do Austro-Węgier, drugim - muzyczne symbole wojskowego drylu policyjnego państwa. Witalność operetki podtrzymują noworoczne koncerty Filharmoników Wiedeńskich, organizowane, z sześcioletnią przerwą, od sylwestra 1939 roku, a od 1959 roku transmitowane na szeroką skalę dzięki Eurowizji. W pierwotnym założeniu wypełniać je miały utwory rodziny Straussów. Do rytuału należy obramowywanie ich walcem „Nad pięknym, modrym Dunajem” Johanna Straussa syna i kończenie „Marszem Radetzkiego” Johanna Straussa ojca.

Nawiązując do tej tradycji, noworoczną galę operetkową w Operze i Filharmonii Podlaskiej także zakończymy "Marszem Radetzkiego" J. Straussa, zostawiając słuchaczy opery podlaskiej w doskonałych humorach przez cały 2019 rok.

źródło: OiFP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej wykona "Halkę" po włosku na inaugurację Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim

5.01.2019, 17:00

W wielkim wydarzeniu weźmie udział Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Białostocki zespół wystąpi podczas inauguracji Roku Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.


Ukazała się płyta "Tribute to musical. Live" OiFP

5.01.2019, 07:14

Płytę z największymi musicalowymi przebojami wydała Opera i Filharmonia Podlaska. Pomysłodawcą był jeden z najbardziej znanych artystów tego gatunku w kraju Damian Aleksander.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok