Radio Białystok | Wiadomości | Radosław Sikorski w Białymstoku: "Powinniśmy budować dobre relacje sąsiedzkie"

Radosław Sikorski w Białymstoku: "Powinniśmy budować dobre relacje sąsiedzkie"

autor: Edyta Wołosik

18.02.2019, 19:22, akt. 19:33

Mały ruch graniczny i przywrócenie wiz zakupowych. Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych jest to konieczne w kontaktach polsko - białoruskich. - Możemy różnić się politycznie, ale w sprawach gospodarczych mieszkańcy terenów przygranicznych nie powinni tracić - mówił w Białymstoku Radosław Sikorski.

Robert Tyszkiewicz i Radosław Sikorski, fot. Edyta Wołosik
Robert Tyszkiewicz i Radosław Sikorski, fot. Edyta Wołosik

- Powinniśmy budować dobre relacje sąsiedzkie. Dla mieszkańców terenów przygranicznych wynegocjowaliśmy umowę o małym ruchu granicznym. Ona nie została wprowadzona w życie tylko dlatego, że zabrakło ratyfikacji po stronie białoruskiej. Ale mam nadzieję, że kiedyś wejdzie w życie. Uważam, że Polska powinna robić wszystko, aby handel, nie tylko drobny, ale współpraca transgraniczna, turystyczna, współpraca w ochronie środowiska, aby to wszystko kwitło - mówił Radosław Sikorski.

O ile w przypadku małego ruchu granicznego, czyli uproszczonego trybu przekraczania granicy, wszystko zależy już od strony białoruskiej, bo po polskiej formalności dopełniono, to inaczej - zdaniem szefa podlaskiej Platformy Obywatelskiej posła Roberta Tyszkiewicza - jest w przypadku wiz zakupowych, które zlikwidowano.

- To jest realny wymiar powstawania nowego muru na wschodniej granicy. Miało być lepiej, miało być wielkie otwarcie, miały być wielkie korzyści, a mamy do czynienia z nowym murem na polskiej granicy wschodniej - mówił poseł Robert Tyszkiewicz.

Od 2 stycznia obowiązują nowe wymagania w uzyskaniu polskich wiz Schengen przez obywateli Białorusi. Osoba starająca się o taki dokument musi m.in. okazać potwierdzenie rezerwacji zakwaterowania w Polsce na czas pobytu.

Przedstawiciele ambasady RP na Białorusi tłumaczyli, że zmiany "mają czysto techniczny charakter, ich celem jest jeszcze większa otwartość na potrzeby obywateli Białorusi wjeżdżających do Polski, a także – przez Polskę do innych krajów porozumienia Schengen".

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Przejście graniczne w Kuźnicy będzie rozbudowane – wojewoda podlaski podpisał umowę

12.02.2019, 08:28

Blisko 18,5 mln zł będzie kosztowała rozbudowa i modernizacja drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy. Głównym efektem ma być poprawa przepustowości tego przejścia o nawet 70 proc., większe bezpieczeństwo odpraw, krótsze kolejki w newralgicznych okresach roku.


Kolejny rok spada wartość towarów wywiezionych z Polski przez przejścia graniczne z Białorusią w ramach Tax Free

12.01.2019, 16:10

Kolejny rok spada wartość towarów wywiezionych z Polski przez podlaskie przejścia graniczne z Białorusią w ramach Tax Free - wynika z danych Krajowej Administracji Skarbowej. Jednocześnie rośnie liczba składanych dokumentów, by odzyskać podatek zapłacony w Polsce.


Białostoccy radni krytycznie o nowych zasadach wizowych dla Białorusinów

14.01.2019, 14:02

Głosami radnych KO Rada Miasta Białystok przyjęła w piątek (11.01) krytyczne stanowisko dotyczące nowych zasad wizowych dla Białorusinów. W ich ocenie, wraz z obostrzeniami celnymi wprowadzonymi przez Białoruś, może to doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w mieście i regionie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Ekiden


fot. Monika Kalicka
PRACA
22.05.2019, 06:43, akt. 15:59

Mikrofon szuka człowieka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok