Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni krytycznie o nowych zasadach wizowych dla Białorusinów

Białostoccy radni krytycznie o nowych zasadach wizowych dla Białorusinów

14.01.2019, 14:02, akt. 15:30

Głosami radnych KO Rada Miasta Białystok przyjęła w piątek (11.01) krytyczne stanowisko dotyczące nowych zasad wizowych dla Białorusinów. W ich ocenie, wraz z obostrzeniami celnymi wprowadzonymi przez Białoruś, może to doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w mieście i regionie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Białorusini nie mogą już korzystać z niezwykle popularnych wiz zakupowych - relacja Ryszarda Minko

Rada miasta krytycznie o nowych zasadach wizowych dla Białorusinów - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od głosu wstrzymali się radni PiS. Argumentowali oni, że obowiązujące od nowego roku zmiany w zasadach wydawania wiz dla Białorusinów wynikają z przepisów obowiązujących kraje strefy Schengen; chcieli dopisania do uchwały wezwania MSZ do wystąpienia w tej sprawie do Komisji Europejskiej, by tzw. wizy zakupowe dla Białorusinów zostały przywrócone. Większościowy klub Koalicji Obywatelskiej takiej poprawki jednak nie uwzględnił.Polska przestaje wydawać Białorusinom wizy "na zakupy"Od 2 stycznia 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen przez obywateli Białorusi; korzystają z nich zwłaszcza mieszkańcy terenów graniczących z Polską, przyjeżdżający do naszego kraju na zakupy. Według informacji podawanych przez media, osoba starająca się o taką wizę zobowiązana jest teraz do spełnienia dodatkowych formalności, m.in. okazania potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania w Polsce na okres pobytu.


Koniec turystyki zakupowej w mieście?

W przyjętym stanowisku RM Białystok zaprotestowała przeciwko "likwidacji (...) wiz zakupowych dla obywateli Białorusi". Radni argumentują, że każda wizyta obywateli Białorusi w Białymstoku to "pewny zarobek dla lokalnych przedsiębiorców".


Likwidacja wiz zakupowych spowoduje straty dla wielu białostoczan, czego skutkiem będzie likwidacja miejsc pracy. Wprowadzone w tym samym czasie przez władze białoruskie nowe ograniczenia wielkości i kwoty zakupów dla obywateli Białorusi mogą doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w Białymstoku - głosi stanowisko.


Zawiera też ono wezwanie MSZ do "niezwłocznego" przywrócenia wcześniej obowiązujących zasad wizowych.


Więcej wiz zakupowych, niż turystycznych

Radna KO Jowita Chudzik mówiła, prezentując projekt stanowiska, że wizy zakupowe były najłatwiejszą i najtańszą formą przekraczania granicy przez obywateli Białorusi. "W konsulatach polskich wydawano dwa razy więcej wiz zakupowych, niż turystycznych ponieważ te ostatnie wiążą się z większymi kosztami i dużo większą formalnością" - argumentowała. Podawała szacunki, według których Białorusini rocznie wywożą z regionu towary o wartości 1 mld zł.

"To w zasadzie nie jest likwidacja, bo wizy w dalszym ciągu obowiązują" - mówił w odpowiedzi szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski, zastrzegając że i do radnych tego klubu zgłaszany jest przez mieszkańców problem związany z wizami dla Białorusinów. Poinformował, że poprosił o informacje z MSZ i dostał dokumenty, z których wynika, iż chodzi o jednolity wykaz dokumentów uzupełniających, składanych wraz z wnioskiem wizowym w placówkach strefy Schengen na Białorusi.

"To są standardy, które narzuca na nas Komisja Europejska; zmiana prawa wynika z jego dostosowania do prawa unijnego" - mówił. I zaproponował zmianę - zapisanego w stanowisku wezwania MSZ do niezwłocznego przywrócenia wiz zakupowych - na wezwanie resortu do wystąpienia w tej sprawie do KE, z wnioskiem o wprowadzenie takich wiz. Zadeklarował, że radni klubu PiS zwrócą się do MSZ o ewentualne doprecyzowanie lub ujednolicenie przepisów. Zastrzegł jednak, że jeśli zmiany wynikają z prawa UE, to rada nie może "wchodzić w prawo unijne".


Radni PiS wstrzymali się od głosu

Ponieważ taka poprawka do stanowiska nie została dopisana, w głosowaniu radni PiS wstrzymali się od głosu.

W informacji przekazanej pod koniec grudnia ub.r. mediom na Białorusi, ambasada RP w tym kraju oświadczyła, że zmiany "mają czysto techniczny charakter, ich celem jest jeszcze większa otwartość na potrzeby obywateli Białorusi wjeżdżających do Polski, a także – przez Polskę do innych krajów porozumienia Schengen".

Zmiany te nie spowodują utrudnień dla obywateli Białorusi składających wnioski wizowe. Zgodnie z doprecyzowaną listą dokumentów wymaganych do załączenia, wspólną dla wszystkich placówek konsularnych państw członkowskich Schengen, które wydają wizy na terytorium Białorusi, dokumenty, które należy załączyć to: potwierdzenie rezerwacji hotelu w Polsce na czas przebywania lub umowa najmu lokalu mieszkalnego w Polsce (oprócz podstawowych dokumentów, takich jak polisa ubezpieczeniowa i potwierdzenie posiadania środków pieniężnych) - głosi stanowisko ambasady.

źródło: PAP | red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska PO: nowe zasady wizowe dla Białorusinów uderzą w handel przygraniczny

8.01.2019, 13:21

Wprowadzone zmiany w zasadach wydawania wiz dla Białorusinów, to projekt likwidacji turystyki zakupowej w Polsce wschodniej - ocenili politycy podlaskiej PO. Według ambasady RP w Mińsku, zmiany mają charakter jedynie techniczny i nie spowodują utrudnień dla obywateli Białorusi.


Polska przestaje wydawać Białorusinom wizy "na zakupy"

28.12.2018, 18:46

Od 2 stycznia polskie placówki dyplomatyczne przestaną wydawać Białorusinom popularną wizę “na zakupy”.


Białoruś bez wizy – jak to zrobić? 15.11.2018

14.11.2018, 19:26

Na Białoruś możemy pojechać bez wizy i przez 10 dni zwiedzać grodzieński albo brzeski rejon. Atrakcji bez liku – warto chociażby wspomnieć o Kanale Augustowskim czy Puszczy Białowieskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok