Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska PO: nowe zasady wizowe dla Białorusinów uderzą w handel przygraniczny

Podlaska PO: nowe zasady wizowe dla Białorusinów uderzą w handel przygraniczny

8.01.2019, 13:21, akt. 13:28

Wprowadzone zmiany w zasadach wydawania wiz dla Białorusinów, to projekt likwidacji turystyki zakupowej w Polsce wschodniej - ocenili politycy podlaskiej PO. Według ambasady RP w Mińsku, zmiany mają charakter jedynie techniczny i nie spowodują utrudnień dla obywateli Białorusi.

fot. Podlaska Platforma Obywatelska
fot. Podlaska Platforma Obywatelska

Nowe wymagania dot. uzyskania polskich wiz przez obywateli Białorusi

Od 2 stycznia 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen przez obywateli Białorusi; korzystają z nich zwłaszcza mieszkańcy terenów graniczących z Polską, przyjeżdżający do naszego kraju na zakupy. Według informacji podawanych przez media, osoba starająca się o taką wizę zobowiązana jest teraz do spełnienia dodatkowych formalności, m.in. okazania potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania w Polsce na okres pobytu.

Podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz mówił we wtorek (08.01) na konferencji prasowej w Białymstoku o "zniesieniu wizy zakupowej" przez stronę polską. - To jest w naszej ocenie projekt likwidacji handlu, turystyki zakupowej, przygranicznej w Polsce wschodniej - podkreślił. Jak mówił, (źródła tych danych nie podał), Białorusini rocznie dokonują w regionie zakupów na ok. 1 mld zł.

Dzisiaj, jednostronną decyzją, MSZ likwiduje wizy zakupowe i wprowadza w to miejsce wizy turystyczne, których procedura, cena i sposób osiągania jest dużo bardziej skomplikowany (...) Region podlaski stoi handlem przygranicznym. Jakiekolwiek utrudnienia, jakiekolwiek osłabienie tej wymiany handlowej, uderza w interesy podlaskich i białostockich przedsiębiorców, uderza w miejsca pracy, w portfele i kieszenie białostoczan i mieszkańców Podlasia 

 powiedział poseł PO.

Poinformował, że skierował do szefa MSZ Jacka Czaputowicza interpelację poselską w sprawie nowych zasad wydawania wiz dla Białorusinów. Pyta w niej o przesłanki zmian w tych zasadach oraz o szacunki kosztów ekonomicznych oraz wpływ na ruch wizowy między Polską a Białorusią. - W dotychczasowych enuncjacjach ministerstwa tego typu informacje nie występują - mówił Tyszkiewicz.

Przekonywał też, że moment zmian jest bardzo niefortunny. Od 1 stycznia Białoruś wprowadziła bowiem nowe, mniejsze limity (kwotowe i wagowe) dotyczące zakupów z Polski. - Jeżeli zestawimy ze sobą te dwa fakty, nowe limity zakupowe po stronie białoruskiej i likwidację wiz zakupowych przez stronę Polską, to mamy groźbę wielkiego kryzysu dla turystyki handlowej na pograniczu wschodnim. Stanowczo przeciwko temu protestujemy - oświadczył Tyszkiewicz.

- Jesteśmy zaniepokojeni odbudową żelaznej kurtyny między Polską i Białorusią - powiedział z kolei zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz (PO). Stanowisko w tej sprawie mają na najbliższą sesję Rady Miasta Białystok, przygotować radni Koalicji Obywatelskiej.

Zmiany "mają czysto techniczny charakter"

W informacji przekazanej pod koniec grudnia mediom na Białorusi, ambasada RP w tym kraju oświadczyła, że zmiany "mają czysto techniczny charakter, ich celem jest jeszcze większa otwartość na potrzeby obywateli Białorusi wjeżdżających do Polski, a także – przez Polskę do innych krajów porozumienia Schengen".

Zmiany te nie spowodują utrudnień dla obywateli Białorusi składających wnioski wizowe. Zgodnie z doprecyzowaną listą dokumentów wymaganych do załączenia, wspólną dla wszystkich placówek konsularnych państw członkowskich Schengen, które wydają wizy na terytorium Białorusi, dokumenty, które należy załączyć to: potwierdzenie rezerwacji hotelu w Polsce na czas przebywania lub umowa najmu lokalu mieszkalnego w Polsce (oprócz podstawowych dokumentów, takich jak polisa ubezpieczeniowa i potwierdzenie posiadania środków pieniężnych)

- głosi stanowisko ambasady.

Według niej, zmiany te "wpłyną pozytywnie na zaspokojenie wysokiego popytu na wizy Schengen, wydawane przez placówki konsularne RP na Białorusi".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Polskie dzieci z Białorusi na świątecznym spotkaniu u prezydenta Białegostoku

4.01.2019, 16:04

45 polskich dzieci z Grodna na Białorusi spotkało się w piątek (4.01) w Białymstoku z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim. Śpiewano polskie kolędy, dzieci dostały słodycze, paczki zabiorą także dla swoich kolegów w Grodnie.


Polska przestaje wydawać Białorusinom wizy "na zakupy"

28.12.2018, 18:46

Od 2 stycznia polskie placówki dyplomatyczne przestaną wydawać Białorusinom popularną wizę “na zakupy”.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok