Radio Białystok | Wiadomości | Polskie dzieci z Białorusi na świątecznym spotkaniu u prezydenta Białegostoku

Polskie dzieci z Białorusi na świątecznym spotkaniu u prezydenta Białegostoku

4.01.2019, 16:04, akt. 5.01.2019, 06:43

45 polskich dzieci z Grodna na Białorusi spotkało się w piątek (4.01) w Białymstoku z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim. Śpiewano polskie kolędy, dzieci dostały słodycze, paczki zabiorą także dla swoich kolegów w Grodnie.

Polskie dzieci z Białorusi na świątecznym spotkaniu u prezydenta miasta, fot. Dawid Gromadzki/ UM Białystok
Polskie dzieci z Białorusi na świątecznym spotkaniu u prezydenta miasta, fot. Dawid Gromadzki/ UM Białystok

Polskie dzieci z Białorusi na świątecznym spotkaniu u prezydenta miasta - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys powiedziała, że dzieci z Białorusi są zapraszane przez prezydenta do Białegostoku od lat, także na spotkania świąteczne. W tym roku przyjechały dzieci z polskiej szkoły społecznej im. Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie. Dzieci były z wizytą w białostockiej szkole podstawowej nr 47 i zwiedzały miasto.

Noworoczne życzenia i wspólne śpiewanie kolęd 

Prezydent Truskolaski złożył dzieciom i ich opiekunom noworoczne życzenia, śpiewał z nimi kolędy. Krótkie przedstawienie o tematyce świąt Bożego Narodzenia przygotował zespół Akwarele. Prezydent życzył dzieciom "dziesiątek", bo to najwyższe oceny w systemie edukacji na Białorusi.

Andżelika Borys powiedziała, że organizacja różnych spotkań i wizyt edukacyjnych w Polsce dla polskich dzieci z Białorusi to jedno z najważniejszych zadań i wyzwań stojących przed związkiem. Dodała, że związkowi zależy na tym, by współpraca z polskimi samorządami w tym zakresie była utrzymywana na dotychczasowym poziomie i dalej rozwijana.

Bardzo ważne dla nas jest w tym roku zorganizowanie jak największej liczny wyjazdów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, żeby wesprzeć nauczanie języka polskiego w poszczególnych ośrodkach – powiedziała Borys.

Dodała, że Związek Polaków na Białorusi wspiera około 130 takich różnych ośrodków, w różnych formach nauczania. Wymieniła szkoły społeczne, zajęcia fakultatywne, koła zainteresowań i przedszkola.

Słodkie paczki dla dzieci z Grodna

Związek organizuje teraz w okresie świąteczno-noworocznym okolicznościowe spotkania dla dzieci w polskich środowiskach na Białorusi. Dodała, że dzięki współpracy z samorządami z Polski, około trzech tysięcy dzieci na Białorusi dostanie paczki ze słodyczami i drobne upominki. Największe spotkania choinkowe dla dzieci – na około tysiąc uczestników – mają się odbyć za tydzień w Grodnie, Mińsku i w Brześciu.

"Zależy nam na tym, żeby tego tempa nie stracić, tylko maksymalnie te formy pracy, które prowadziliśmy, kontynuować" – powiedziała Borys o planach Związku Polaków na Białorusi. Dodała, że edukacja to najważniejsze działanie i priorytet. Wskazała, że konkretyzują się plany na 2019 r. W 2018 r. Związek zorganizował 126 różnych przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych i spotkań.

źródło: PAP | red: sk, ary

ZOBACZ TEŻ:


Dotarły prezenty dla Polaków na Białorusi

24.12.2018, 11:18

Do mieszkających na Białorusi polskich kombatantów, sybiraków, łagierników oraz ich rodzin dotarły już świąteczne paczki przygotowane przez instytucje i osoby prywatne z naszego regionu.


Andżelika Borys i Anna Kietlińska

10.12.2018, 11:29

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.


300 naszych rodaków z Białorusi otrzymało w Supraślu świąteczne paczki

8.12.2018, 14:23

Polskie rodziny mieszkające na Białorusi otrzymały świąteczne paczki. Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny już po raz 17. zorganizowała spotkanie z Mikołajem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok