Radio Białystok | Wiadomości | Litewski rząd zatwierdził budowę centrum oświaty i kultury litewskiej w Suwałkach

Litewski rząd zatwierdził budowę centrum oświaty i kultury litewskiej w Suwałkach

26.06.2019, 18:53, akt. 19:05

Litewski rząd zatwierdził dziś plan budowy centrum oświaty i kultury litewskiej w Suwałkach. Ma tam zostać otwarte litewskie przedszkole, a w przyszłości być może również szkoła podstawowa.

Savvapanf Photo ©, Fotolia.com
Savvapanf Photo ©, Fotolia.com

Na budowę centrum oświaty i kultury litewskiej w Suwałkach Litwini przeznaczą 360 tysięcy euro. Ta kwota powinna pokryć koszt nabycia działki i budowę obiektu. Zanim jednak budynek powstanie, Litwa chce, aby przedszkole działało w wynajętym pomieszczeniu. Środki na ten cel ma znaleźć litewski resort oświaty.

W planach rządu Litwy jest też podwyższenie wynagrodzeń lituanistów w Polsce, Obwodzie kaliningradzkim oraz na Białorusi. Litwa zamierza też  wspierać tradycyjne inicjatywy kulturalne oraz zabiega o retransmisję kanału LRT Lituanica w ramach cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Na  razie strona litewska czeka na odpowiedź Warszawy, dotyczącą możliwości technicznych nadawania. Kanał LRT Lituanica jest litewskim odpowiednikiem polskiego programu TVP Polonia, obecnego wraz z czterema innymi polskimi stacjami telewizyjnymi w naziemnej telewizji cyfrowej w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

źródło: IAR | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Tajemnicza wizyta wiceszefa kancelarii litewskiego rządu w Suwałkach

8.05.2019, 07:51

Miasto miał wczoraj (07.05) odwiedzić Deividas Matulionis, aby obejrzeć budynek, w którym mieścić się będzie Centrum Oświaty i Kultury Litewskiej.


Czy w Suwałkach powstanie centrum edukacji i kultury litewskiej?

15.02.2019, 14:08

- Nie wyjdziemy przed szereg i bez akceptacji polskiego rządu nie wykonamy żadnych ruchów w sprawie udostępnienia budynku na litewskie centrum edukacyjne — zapewnił gość Studia Suwałki, przewodniczącym suwalskiej rady miejskiej Zdzisław Przełomiec.


Premier Litwy odwiedził Suwałki

10.02.2019, 08:16

Władze Suwałk przedstawiły wstępną propozycje lokalizacji Centrum Oświaty i Kultury Litewskiej. Natomiast rząd Litwy zapewnił, że znajdzie pieniądze, aby sfinansować utworzenie tam litewskojęzycznej szkoły oraz przedszkola. To deklaracje, jakie padły podczas niedzielnego (10.02) spotkania premiera Litwy i prezydenta Suwałk.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok