Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy w Suwałkach powstanie centrum edukacji i kultury litewskiej?

Czy w Suwałkach powstanie centrum edukacji i kultury litewskiej?

autor: Tomasz Kubaszewski

15.02.2019, 14:08, akt. 14:14

- Nie wyjdziemy przed szereg i bez akceptacji polskiego rządu nie wykonamy żadnych ruchów w sprawie udostępnienia budynku na litewskie centrum edukacyjne — zapewnił gość Studia Suwałki, przewodniczącym suwalskiej rady miejskiej Zdzisław Przełomiec.

Premier Litwy w Suwałkach - fot. UM Suwałki
Premier Litwy w Suwałkach - fot. UM Suwałki

To komentarz do wizyty premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa. Do Suwałk przyjechał on w minioną niedzielę i obchodził tutaj litewskie święto proklamowania niepodległości, przeprowadził też w miejscowym ratuszu rozmowy z prezydentem Suwałk. Wszystko to odbyło się bez udziału przedstawicieli polskiego rządu. Tak tę dziwną sytuację tłumaczył na naszej antenie przewodniczący Przełomiec.

Uroczystość odbywała się w sposób zorganizowany przez konsula Republiki Litewskiej w Sejnach. Zaproszenia pan konsul kierował do władz samorządowych miasta, ale też do premiera polskiego rządu czy do ministra spraw zagranicznych. A 10 lutego w spotkaniu uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor gabinetu marszałka woj. podlaskiego Tomasz Szeweluk.


Według Zdzisława Przełomca nie zapadły decyzje dotyczące przekazania konkretnego budynku suwalskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.


Udostępnienie lokalu miałoby oznaczać, a przynajmniej taki był kontekst rozmów, udostępnienie temu stowarzyszeniu, które jest organizacją pozarządową, większej powierzchni. Bo ta, którą obecnie zajmuje, jest zbyt mała.


Z naszych informacji wynika, że jedną z rozpatrywanych lokalizacji przyszłego litewskiego ośrodka edukacyjnego jest duża kamienica w samym centrum miasta przy ul. Kościuszki, gdzie obecnie mieści się Centrum Sztuki Współczesnej. Ale przewodniczący rady twierdzi, iż na tego typu spekulacje jest za wcześnie.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Premier Litwy odwiedził Suwałki

10.02.2019, 08:16

Władze Suwałk przedstawiły wstępną propozycje lokalizacji Centrum Oświaty i Kultury Litewskiej. Natomiast rząd Litwy zapewnił, że znajdzie pieniądze, aby sfinansować utworzenie tam litewskojęzycznej szkoły oraz przedszkola. To deklaracje, jakie padły podczas niedzielnego (10.02) spotkania premiera Litwy i prezydenta Suwałk.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Pływanie na Byle Czym
fot. Iza Kosakowska
22.05.2019, 09:31, akt. 09:33

Mieszkańcy Płociczna walczą o bibliotekę

Fotolia.com
21.05.2019, 10:23, akt. 10:28

Problem z ulicą Rybacką w AugustowieFotolia.com
20.05.2019, 16:07, akt. 16:23

14-latka z Suwałk odpowie za dzieciobójstwo


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok