Radio Białystok | Wiadomości | Policja: biegły ds. pożarnictwa pracuje na miejscu pożaru w sortowni odpadów w Studziankach

Policja: biegły ds. pożarnictwa pracuje na miejscu pożaru w sortowni odpadów w Studziankach

5.07.2019, 15:41, akt. 15:55

Powołany przez policję biegły ds. pożarnictwa pracuje w piątek (05.07) na miejscu pożaru, do którego doszło w czwartek (04.07) wieczorem na hałdzie śmieci w sortowni odpadów w Studziankach koło Białegostoku. Zbierany materiał posłuży do próby ustalenia przyczyn pożaru.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

W akcji gaszenia brało udział kilkanaście zastępów strażaków

Pożar ugaszono w piątek rano. W akcji brało udział kilkanaście zastępów strażaków. Spaliło się ok. 600 metrów kwadratowych odpadów na hałdzie - informowała wcześniej straż pożarna. W piątek hałdę przysypywano żwirem.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku Katarzyna Zarzecka poinformowała że po uzyskaniu materiałów od biegłego, będzie podejmowana decyzja o tym, kto będzie prowadził postępowania w tej sprawie.

Ostatni pożar w sortowni w Studziankach miał miejsce na początku czerwca. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku poinformowała w piątek, że śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 13 czerwca, a chodzi o czyn z artykułu 163 Kodeksu karnego, tj. zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach. Grozi za to od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura dostała wcześniej zebrany w sprawie materiał od policji i biegłego.

Na miejscu czwartkowego pożaru w Studziankach byli wieczorem inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku, pobrano próbki do badań środowiska. Badania były przeprowadzone w miejscu pożaru oraz w Studziankach, Dąbrówkach i Horodnianach; potwierdzają przedostawanie się do środowiska szkodliwych substancji charakterystycznych dla pożarów tworzyw sztucznych, m.in. rakotwórczych dioksyn i furanów - poinformował naczelnik wydziału inspekcji w WIOŚ Marcin Dziedzic.

Od kiedy działa sortownia w Studziankach, doszło tam do 8-9 pożarów

Naczelnik powiedział, że od 2012 r., od kiedy działa sortownia w Studziankach, doszło tam do 8-9 pożarów, WIOŚ przeprowadził tam w tym czasie kilkanaście kontroli. Ostatnia z nich zakończyła się 7 czerwca, gdy dogaszano czerwcowy pożar. Dziedzic przypomniał, że w trakcie tej kontroli wykazano ok. 20 nieprawidłowości związanych np. z magazynowaniem odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, mieszania odpadów, czy przedostawania się odcieków z odpadów do gleby.

Marcin Dziedzic poinformował, że efektem czerwcowej kontroli było dziewięć wystąpień do różnych organów ścigania, m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy prokuratury.

WIOŚ poinformował, że zgodnie z obecnym stanem prawnym, sortownia w Studziankach wciąż może działać. W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie wciąż toczy się sprawa po zaskarżeniu cofnięcia pozwolenia na działalność tego zakładu. Pozwolenie cofnął spółce prowadzącej sortownię marszałek województwa, spółka się jednak od tego odwołała. Dziedzic powiedział, że sąd wstrzymał wydanie decyzji marszałka, co oznacza, że prowadząca sortownię spółka tzw. zintegrowane pozwolenie na działalność ma.

Marcin Dziedzic zaznaczył jednak, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa o ochronie środowiska i ustawie o odpadach, każdy podmiot, który chce zajmować się taką działalnością, musi do 5 września złożyć stosowny wniosek by - jak to określił - "na nowo" uregulować swój status prawny i utrzymać zezwolenie. WIOŚ będzie go opiniować.

Podmiot musi też przedłożyć w tym celu dodatkowe dokumenty, np. operat przeciwpożarowy zaopiniowany przez Państwową Straż Pożarną oraz przedstawić zabezpieczenie finansowe (np. w formie ubezpieczenia czy zabezpieczenia bankowego) na wypadek różnych roszczeń, które mogą być np. skutkiem pożaru czy innych zdarzeń, które mogą negatywnie wpłynąć na środowisko.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponowny pożar hałdy śmieci w sortowni odpadów w podbiałostockich Studziankach

4.07.2019, 20:05

Blisko 20 jednostek straży pożarnej gasiło znowu pożar hałdy w sortowni śmieci w podbiałostockich Studziankach. Ostatni raz odpady płonęły tam miesiąc temu - 5 czerwca.


8 zastępów straży gasiło w nocy pożar wysypiska śmieci w podbiałostockich Hryniewiczach

13.06.2019, 06:19

W nocy ze środy na czwartek (12/13.06) paliła się hałda śmieci na wysypisku w Hryniewiczach.


W białostockiej prokuraturze okręgowej trwa śledztwo ws. pożaru w sortowni odpadów

12.06.2019, 15:44

Do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku wpłynął materiał dowodowy zebrany przez policję w związku z pożarem, który 5 czerwca wybuchł w sortowni odpadów w miejscowości Studzianki. To nie pierwszy pożar w tym miejscu; wcześniejsze śledztwa kończyły się umorzeniem.


GIOŚ: zakład w Studziankach ma cofnięte zezwolenie na działalność, decyzja wciąż nieostateczna

6.06.2019, 16:48

Zakład w Studziankach k. Białegostoku, gdzie w środę (06.06) wieczorem doszło do kolejnego w ostatnich latach pożaru hałdy odpadów, ma cofnięte zezwolenie na działalność, ale po zaskarżeniu decyzja ta nie jest ostateczna - poinformował PAP w czwartkowym komunikacie Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok