Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży powstała nowa jednostka wojskowa

W Łomży powstała nowa jednostka wojskowa

autor: Adam Dąbrowski

16.09.2019, 08:44, akt. 17.09.2019, 14:54

Termin uroczystości wybrano nieprzypadkowo. W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę powołano w Łomży nową jednostkę wojskową.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

W Łomży uroczyście powołano nową jednostkę wojskową - 18. Pułk Logistyczny - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na Starym Rynku przed łomżyńskim ratuszem odczytano decyzję o utworzeniu Pułku Logistycznego. W uroczystości uczestniczył minister obrony Mariusz Błaszczak.

O bezpieczeństwo ojczyzny trzeba dbać - podkreślał szef MON Mariusz Błaszczak, nawiązując do 80. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Minister ogłosił decyzję o sformowaniu 18. Pułku Logistycznego w Łomży, który ma wejść w skład nowej dywizji.

Pułk z siedzibą w Łomży ma być wsparciem dla powstającej 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, której dowództwo mieści się w Siedlcach. Dowódcą pułku został pułkownik Paweł Gałązka, we wtorek mianowany na ten stopień.

Mariusz Błaszczak podkreślał w Łomży, że tego dnia przypada 80. rocznica napaści sowieckiej na Polskę i dokonania czwartego rozbioru Polski.


Nastąpiła okupacja, okrutna okupacja niemiecka i sowiecka, a metodami one nie różniły się - eksterminacja polskiej ludności dokonywała się tylko dlatego, że wywożeni na Ural, czy mordowani przez Niemców byli Polakami" - powiedział minister obrony.


Szef MON mówił, że być może, gdyby nie napaść sowiecka, Polska przetrwałaby nawałę niemiecką. - Być może sojusznicy z Zachodu udzieliliby pomocy;  gdyby tak się stało, nie zginęłoby 6 mln obywateli polskich, a Polska nie zostałaby dotknięta katastrofą związaną ze stratami materialnymi -  mówił.


- Jakie wnioski płyną z tych doświadczeń historycznych, historycznych wydarzeń - otóż takie, że o bezpieczeństwo naszej ojczyzny trzeba dbać. Szczególną troską o bezpieczeństwo powinien wykazywać się Polski rząd i tak jest w przypadku obecnego rządu - powiedział szef MON.


Wojsko Polskie wraca do Łomży


Mariusz Błaszczak powtórzył, że jeszcze kilka lat temu było zupełnie inaczej - gdy w  2011 roku rząd koalicji PO-PSL zlikwidował 1. Warszawska Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki, "otwierając polską wschodnią flankę".

"My te błędy konsekwentnie naprawiamy" - zapewnił, nawiązując do decyzji o powołaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, zwanej "żelazną dywizją". Przypomniał, że nowa jednostka kontynuuje tradycje funkcjonującej w okresie II RP w Łomży 18. Dywizji Piechoty, zwanej "żelazną dywizją", "dlatego, że tak dzielnie stawała podczas wojny z Bolszewikami w 1920 roku".

"Wojsko Polskie wraca do Łomży" -  przekonywał Błaszczak.


- Mógłby ktoś spytać, dlaczego 18. Dywizja będzie operowała tu, na wschód od Wisły. Otóż dlatego, że taka jest potrzeba. Chodzi o bezpieczeństwo naszej ojczyzny" - dodał.  


Apelował, by mieszkańcy Łomży wstępowali do Wojska Polskiego i zasilili również tę nową jednostkę.

"Polski rząd, rząd premiera Mateusza Morawieckiego, rząd Prawa i Sprawiedliwości określa jako zadanie priorytetowe zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom" - podkreślił szef MON. Ocenił, że nowy pułk i dywizja będą również służyć rozwojowi Łomży i regionu, tworząc m.in. dodatkowe miejsca pracy. "To będą także inwestycje w infrastrukturę techniczną konieczną do tego, że żeby Wojsko Polskie mogło funkcjonować, mogło stać na straży bezpieczeństwa obywateli naszego kraju" - mówił.

Powiedział, że cieszy się, że Wojsko Polskie wraca do Łomży, że Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze i dziękował za codzienną służbę żołnierzom i tym, którzy przyczyniają się do tego, że jest coraz lepiej przygotowane do tego, żeby stać na straży bezpieczeństwa Ojczyzny.

Powołany we wtorek pułk ma wejść w skład 18. Dywizji, która docelowo ma się składać z trzech brygad (dotychczas podporządkowano jej dwie  istniejące - 1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców  Podhalańskich; nowa, 19. Brygada Zmechanizowana jest w trakcie formowania), pułków logistycznego, artylerii i przeciwlotniczego oraz batalionu rozpoznawczego. W planach jest także sformowanie nowego pułku  inżynieryjnego, który ma wykonywać zadania na rzecz 18. Dywizji. 

Część łomżyńskiego pułku logistycznego będzie stacjonowała w Białej Podlaskiej. Pułk będzie się składał z trzech batalionów: transportu, zabezpieczenia i  naprawczego.

18. Pułk Logistyczny powstaje w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej, która 6 września w Siedlcach przyjęła swój sztandar.


Na sztandarze jest także herb naszego miasta. Jednostka wojskowa ma liczyć docelowo 600 żołnierzy i pracowników cywilnych. Ma opierać się głównie na żołnierzach lokalnych. Jedynie kadrę oficerską będą stanowiły osoby z zewnątrz. Warto skorzystać z możliwości jakie oferuje wojsko. Stabilna praca, dobre zarobki

- mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.


Sformowanie jednostki wojskowej w Łomży to także szansa na ożywienie gospodarcze miasta.


- Marzy nam się, żeby w mieście powstawały nowe, duże zakłady pracy. Pamiętam rozmowę z generałem Gromadzińskim, który powiedział, że on przywozi nam fabrykę do Łomży. Bo jest to duży zakład, więc naprawdę miasto na tej decyzji rządu bardzo mocno skorzysta, co odczujemy w ciągu najbliższych lat - uważa prezydent Mariusz Chrzanowski.


W Łomży, gdzie obecnie ma swoją siedzibę batalion lekkiej piechoty Obrony Terytorialnej, do końca 2012 r. stacjonował także 1. Łomżyński Batalion Remontowy.

Po jego rozformowaniu w mieście zostały tylko wojskowe warsztaty remontowe, w których zatrudnionych jest ok. 130 osób. Teraz zostaną one wchłonięte przez 18. Pułk Logistyczny, w skład którego wejdą trzy bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej - uroczystości w Podlaskiem [zdjęcia]

1.09.2019, 03:24

W niedzielę (01.09) mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej.


Awanse, kwiaty i defilada z okazji Święta Wojska Polskiego [zdjęcia, wideo]

15.08.2019, 06:59

To święto ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W całym kraju na pamiątkę "Cudu nad Wisłą" 15 sierpnia Polacy obchodzą Święto Wojska Polskiego.


ppłk Jarosław Kowalewski

14.08.2019, 14:47

- Jeszcze w tym roku suwalski dywizjon formalnie przekształci się w pułk - mówi Jarosław Kowalewski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok