Radio Białystok | Wiadomości | 100-lecie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie

100-lecie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie

autor: Grzegorz Pilat

26.11.2019, 18:57, akt. 19:20

Jak przekonują uczniowie, to wyjątkowe miejsce, które dba o rozwój młodych ludzi i budowanie w nich postaw patriotycznych.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

100-lecie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


100-lecie istnienia obchodzi Szkoła Podstawowa im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie. Z tej okazji na uroczystym apelu spotkali się byli i obecni uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także władze samorządowe, związkowe czy Podlaski Kurator Oświaty.

Było też wmurowanie kapsuły czasu i pamiątkowej tablicy z przesłaniem dla przyszłych pokoleń.

Młodzi ludzie podkreślają, że ta szkoła jest dla nich jak drugi dom. - Bardzo lubimy tu wracać. Mamy tu świetnych nauczycieli, którzy potrafią zainteresować przedmiotem - mówią zgodnie uczniowie.

Dyrektor szkoły Ewa Kołosowska mówi, że 100-lecie istnienia placówki zobowiązuje. - Do tego, by ciągle myśleć o tym jak przyciągnąć uczniów, jak prowadzić zajęcia. Co zrobić, by uczniowie wciąż chętnie do niej chodzili. My wychodząc ze szkoły cały czas w niej jesteśmy, bo cały czas o niej myślimy - podkreśla dyrektor.

Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka zauważa, że niewiele jest w woj. podlaskim szkół, które mogą pochwalić się tak bogatą przeszłością.

- Tym bardziej cieszy fakt, że cała społeczność w tym uczestniczy. To ważna placówka dla Zabłudowa i okolic, która wychowała wiele pokoleń Polaków. Nauczyciele stawiają m.in. na rozwój patriotyczny, a to jest piękne i pięknie będzie procentować w przyszłości - mówi kurator.

Na rozwój patriotyzmu wśród młodzieży zwraca uwagę też przewodnicząca podlaskiej oświatowej Solidarności Agnieszka Rzeszewska.

- Jako Solidarność włączyliśmy się w obchody fundując kapsułę czasu. By następne pokolenia mogły zobaczyć jak uczniowie spędzali w XXI wieku czas, jak wyglądały zajęcia. Ale też jak patriotycznie są wychowywane dzisiaj dzieci w Zabłudowie i w tej gminie. Patriotyzm jest bardzo ważny w szkole. Należy go pielęgnować, a ta szkoła jest pod tym względem wyjątkowa - zauważa Agnieszka Rzeszewska.

Jednym z absolwentów szkoły jest obecny burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek. - To jest miejsce, w którym z pomocą rodziców i nauczycieli wskazuje się ścieżki, którymi może podążać młodzież - podkreśla burmistrz.

Pierwsze zajęcia w drewnianej szkole podstawowej w Zabłudowie odbyły się w październiku 1919 roku.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok