Radio Białystok | Wiadomości | Boże Narodzenie w parafii polskich prawosławnych emigrantów w Brukseli

Boże Narodzenie w parafii polskich prawosławnych emigrantów w Brukseli

25.12.2019, 07:57, akt. 08:02

Boże Narodzenie świętują 25-26 grudnia wierni działającej w Brukseli pierwszej parafii dla prawosławnych emigrantów z Polski. We wtorek po południu wszyscy chętni wzięli udział we wspólnej wieczerzy wigilijnej, a potem w nocnych uroczystościach religijnych w cerkwi.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prawosławna parafia polskich emigrantów w Brukseli działa od blisko pięciu lat

Prawosławna parafia polskich emigrantów w Brukseli działa od blisko pięciu lat. Jest pierwszą taką za granicą. Powstała w odpowiedzi na potrzeby wiernych. Pod petycją o objęcie duszpasterską opieką i utworzenie polskiej parafii cerkiewnej podpisało się ok. 600 osób.

Należy do niej ok. 800 osób. Większość pochodzi z woj. podlaskiego, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. Regularnie na nabożeństwa uczęszcza ok. 150 wiernych, to w większości rodziny z dziećmi. Proboszcz tej parafii ks. Paweł Cecha zwraca uwagę na ruch migracyjny, tzn. coraz więcej osób wraca do Polski, a przybywa parafian, którzy tworzą związek małżeński lub partnerski z osobami innej narodowości.

W życiu religijnym parafia korzysta z kalendarza neojuliańskiego. Boże Narodzenie chrześcijan wschodnich wypada w tym kalendarzu w tym samym czasie co u katolików (w juliańskim, z którego formalnie korzysta Cerkiew w Polsce – 13 dni później). Inaczej jest ze Świętami Wielkanocnymi, których termin wyliczany jest w Kościołach wschodnich w inny sposób niż w Kościele katolickim.

Odnosząc się do kalendarza przyjętego przez parafię – i wynikającej z niego daty świąt – ks. Paweł Cecha powiedział, że w Boże Narodzenie wielu parafian wyjeżdża na święta do Polski, a ci, którzy zostają w Belgii, z różnych powodów nie mieliby możliwości świętowania w styczniowym terminie (Wigilia w kalendarzu juliańskim wypada 6 stycznia w powszechnym kalendarzu gregoriańskim).

Tradycją brukselskiej parafii jest wspólna wieczerza wigilijna

Tradycją brukselskiej parafii jest wspólna wieczerza wigilijna. 

- Każdy może w niej uczestniczyć – samotni, bezdomni, chorzy, potrzebujący, ale też całe rodziny – podkreślił ks. Cecha. Dodał, że z roku na rok w tym spotkaniu bierze udział więcej osób.

- Są tradycyjne potrawy z Polski (z belgijskimi akcentami), śpiewamy kolędy, dziękujemy Bogu, za to, że pozwolił nam doczekać kolejnych świąt – dodał duchowny. 

Polska parafia w Brukseli pomyślnie przeszła proces legalizacji przez państwo, uzyskując obowiązującą w Belgii osobowość prawną wspólnot religijnych. Proces trwał 3,5 roku, w tym czasie parafia przeszła wiele kontroli państwowych.

Działalność duszpasterską rozpoczęła od korzystania z ekumenicznej kaplicy, ale od 2016 r. wynajmuje na cele religijne budynek kościoła jednej z miejscowych parafii katolickich. W ostatnim czasie wydana została pozytywna opinia otwierająca drogę do długoterminowej dzierżawy tego kościoła.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To święto nadziei płynącej z przyjścia Jezusa na świat - Boże Narodzenie

25.12.2019, 07:04

To święto nadziei płynącej z przyjścia Jezusa na świat - w środę (25.12) w Kościele katolickim uroczystość Bożego Narodzenia.


Świąteczny koncert na antenie Radia Białystok [zdjęcia]

24.12.2019, 13:42

Przy wigilijnym stole warto posłuchać koncertu kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych.


Zamiast wyrzucać, można podzielić się świątecznym jedzeniem z bezdomnymi

27.12.2019, 11:15

Jedzenie, które zostanie po świętach można przekazać potrzebującym.


Tylko nieliczni prawosławni w regionie teraz obchodzą Boże Narodzenie

24.12.2019, 11:05

W cerkwi św. Marii Magdaleny w Białymstoku odprawione zostanie we wtorek (24.12) po południu nabożeństwo tzw. całonocnego czuwania, a w środę rano – świąteczna liturgia. To jedyne takie uroczystości w regionie, bo prawosławni w większości obchodzą w Podlaskiem Boże Narodzenie 12 dni po katolikach.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok