Radio Białystok | Wiadomości | Tylko nieliczni prawosławni w regionie teraz obchodzą Boże Narodzenie

Tylko nieliczni prawosławni w regionie teraz obchodzą Boże Narodzenie

24.12.2019, 11:05, akt. 11:12

W cerkwi św. Marii Magdaleny w Białymstoku odprawione zostanie we wtorek (24.12) po południu nabożeństwo tzw. całonocnego czuwania, a w środę rano – świąteczna liturgia. To jedyne takie uroczystości w regionie, bo prawosławni w większości obchodzą w Podlaskiem Boże Narodzenie 12 dni po katolikach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Formalnie Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny korzysta w roku liturgicznym z kalendarza juliańskiego. Jak szacują prawosławni hierarchowie, ponad 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju obchodzi święta religijne właśnie według tego kalendarza.

Oznacza to, że wigilia Bożego Narodzenia przypada u nich 6 stycznia w - powszechnie używanym - kalendarzu gregoriańskim.

Największe w Polsce skupiska prawosławnych używających w życiu religijnym kalendarza juliańskiego (tzw. starego stylu) są w województwie podlaskim. Dlatego tam tylko w jednej cerkwi odprawione będzie we wtorek po południu nabożeństwo tzw. całonocnego czuwania w wigilię Bożego Narodzenia.

To nieduża cerkiew pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w centrum Białegostoku - formalnie świątynia filialna parafii katedralnej św. Mikołaja, użytkowana dotąd przez prawosławny ordynariat polowy WP. Niedługo będzie to kaplica akademicka.


Niektórzy prawosławni świętują 25-26 grudnia


Rokrocznie w Wigilię, według tzw. nowego stylu, przychodzą tam na nabożeństwo m.in. osoby z małżeństw mieszanych wyznaniowo, obchodzące teraz Boże Narodzenie, czy mieszkańcy innych regionów Polski, również przyzwyczajeni do świąt 25-26 grudnia. Także z myślą o nich w środę, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, odprawione zostanie w tej samej cerkwi świąteczne nabożeństwo.

Tzw. nowy styl, czyli ten sam termin obchodzenia Bożego Narodzenia co katolicy, przyjmują prawosławne parafie w dużych miastach, zwłaszcza w centralnej i w zachodniej Polsce. Np. w Warszawie Boże Narodzenie będzie świętowane 25-26 grudnia w cerkwi katedralnej św. Marii Magdaleny i w cerkwi św. Jana Klimaka. W stołecznej kaplicy prawosławnej św. Grzegorza zaplanowano w środę (pierwszy dzień świąt) nie tylko liturgię, ale również wspólne śniadanie i śpiewanie kolęd.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys., z czego połowa mieszka w północno-wschodniej części kraju. Według GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koniec Adwentu, czyli wigilia Bożego Narodzenia

24.12.2019, 07:30

To zwieńczenie czterech tygodni oczekiwania na narodziny Chrystusa - dziś (24.12) w Kościele katolickim koniec Adwentu, czyli wigilia Bożego Narodzenia.


Święta w Podlaskiem znowu bez śniegu

24.12.2019, 07:19

Na białe święta w Podlaskiem nie w tym roku co liczyć. Jak zapowiadają synoptycy - temperatura będzie utrzymywać się powyżej zera.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok