Radio Białystok | Wiadomości | Spółka Unibep domaga się wypłaty prawie 300 tys. zł od powiatu bielskiego

Spółka Unibep domaga się wypłaty prawie 300 tys. zł od powiatu bielskiego

autor: Ryszard Minko

21.02.2020, 12:28, akt. 12:37

Czy starosta bielski miał prawo naliczyć karę umowną firmie budowlanej za zwłokę, do której sam mógł doprowadzić? Przed białostockim sądem apelacyjnym spółka Unibep domaga się wypłaty prawie 300 tysięcy złotych od powiatu bielskiego za niesłusznie ich zdaniem naliczone kary umowne.

Fotolia.com
Fotolia.com

Chodzi o budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych w gminie Boćki. Mimo napiętego harmonogramu firma ukończyła prace w terminie, jednak z opóźnieniem przekazała starostwu końcową dokumentację powykonawczą. Na tej podstawie starostwo naliczyło firmie prawie 300 tysięcy złotych kary umownej.

- To wynik złej woli zamawiającego, który ostatnie pozwolenia przekazał na dwa tygodnie przed planowanym zakończeniem inwestycji – argumentował w sądzie adwokat Paweł Laskowski. Dodawał, że zdaniem biegłych "cudem” było zrealizowanie prac w terminie, a firma zgodziła się podpisać umowę na wyraźną prośbę starosty. - W takiej sytuacji naliczenie kar umownych to wyraz "nieprzyzwoitości” – mówił adwokat.

Powoływał się przy tym na ustalenia sądu pierwszej instancji, który uznał, że opóźnienie w wykonaniu umowy wynikło z winy powiatu, który ze znacznym opóźnieniem dostarczył niezbędne decyzje umożliwiające podjęcie prac.

Tymczasem w sądzie odwoławczym reprezentująca powiat Julita Fidziukiewicz wyjaśniała, że kary naliczono zgodnie z prawem, a fakt 53 dniowego opóźnienia w wydaniu decyzji scaleniowej przez starostę bielskiego nie miał żadnego wpływu na harmonogram prac.

Proces w tej sprawie trwał kilka lat. Sąd pierwszej instancji uznał, że powiat musi zapłacić wykonawcy potrącone blisko 300 tysięcy złotych. Sąd Apelacyjny ogłosi wyrok w tej sprawie za kilka dni.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka prokuratura ponownie bada sprawę upadłości spółki Mostostal Contruction

15.02.2020, 10:08

Po niemal trzech latach zawieszonego postępowania, prokuratura w Białymstoku ponownie podjęła śledztwo w sprawie spóźnionego ogłoszenia upadłości spółki Mostostal Contruction.


Właściciel jednej z białostockich galerii handlowych wygrał proces z siecią restauracji o zaległy czynsz

10.01.2020, 16:22

Firma z branży gastronomicznej ma zapłacić właścicielowi jednej z białostockich galerii handlowych prawie 300 tys. zł zaległego czynszu z odsetkami za najem pomieszczeń. Taki prawomocny wyrok zapadł w piątek (10.01) przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku.


Hakerzy ukradli 20 tys. zł z konta placówki podległej staroście - czy należy się odszkodowanie od banku?

30.11.2019, 09:14

Hakerzy ukradli pieniądze z konta Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Łaźniach. Placówka, która podlega starostwu w Białymstoku, straciła ponad 20 tys złotych.


Związek Powiatów Polskich rozważa odebranie byłem staroście augustowskiemu medalu Bene Meritus

17.10.2019, 07:11

Przyznając mu wyróżnienie za szczególny wkład w rozwój samorządu instytucja ta nie wiedziała bowiem, że kilka lat temu został on skazany za fałszowanie dokumentów i przekroczenie uprawnień.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: Fotolia.com
UWAGA!
27.03.2020, 13:31, akt. 13:39

Awaria sieci wodociągowej w Łomży


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok