Radio Białystok | Wiadomości | Zwolnienie lub obniżkę czynszów, czy przesunięcie terminów płatności proponują przedsiębiorcom władze Białegostoku

Zwolnienie lub obniżkę czynszów, czy przesunięcie terminów płatności proponują przedsiębiorcom władze Białegostoku

2.04.2020, 18:51, akt. 18:59

Zwolnienie i obniżka czynszów w lokalach komunalnych lub przesunięcie terminów płatności - proponuje miasto Białystok w ramach pomocy lokalnemu biznesowi. Jeśli dany podmiot nie ma żadnych przychodów, będzie płacił jedynie za eksploatację lokalu.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Zwolnienie lub obniżkę czynszów, czy przesunięcie terminów płatności proponują przedsiębiorcom władze Białegostoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O propozycjach mówił w czwartek (2.04) w czasie wideokonferencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Zwolnienie lub obniżki czynszów będą dotyczyły najmu lokali w zasobach komunalnych lub dzierżawionych od miasta nieruchomości oraz szpitala miejskiego.

Do skorzystania z nich konieczny będzie wniosek danego podmiotu jedynie z oświadczeniem, choć miasto zastrzega sobie prawo do ich weryfikacji; ulga ma być stosowana automatycznie po samym złożeniu takich dokumentów. Rozwiązania będą obowiązywały z datą od 14 marca do końca pełnego miesiąca, po miesiącu w którym będzie odwołany stan epidemiczny w Polsce.

Całkowite zwolnienie z czynszu będzie możliwe, jeśli dany podmiot zawiesił zupełnie działalność za pełny miesiąc. Wtedy będzie ponosił jedynie koszty eksploatacyjne, np. płacił za wodę czy ogrzewanie. 

"To tak, jakbyśmy mieli swój własny lokal i te opłaty ktoś musi ponosić" - wyjaśniał prezydent. Przy częściowym zawieszeniu działalności - czynsz będzie obniżany proporcjonalnie do poniesionej straty, czyli jeśli np. przedsiębiorca będzie miał spadek przychodów o połowę, o tyle samo będzie miał obniżony czynsz.

Miasto przesuwa też terminy płatności - czynsz za marzec będzie można zapłacić we wrześniu, zaś za kolejne miesiące - z przesunięciem o dwa miesiące. Od 15 marca zwolnieni z opłat są dzierżawcy miejsc na miejskim targowisku, które jest nieczynne do odwołania.

Truskolaski wyraził nadzieję, że proponowane rozwiązania pozwolą lokalnym przedsiębiorcom przetrwać. Według przedstawionych przez niego szacunków, same rozwiązania dotyczące czynszów w zasobach Zarządu Mienia Komunalnego, liczone za okres trzech miesięcy to ok. 3,5 mln zł mniej w budżecie miasta; spadek wpływów podatkowych prezydent Białegostoku ocenił na ok. 60 mln zł.

"Tak naprawdę jesteśmy w stanie wojny. To jest III wojna światowa, pewnie tak kiedyś ją historycy określą i jest to wojna o charakterze biologicznym. Jest o tyle trudniejsza, że wróg jest niewidzialny i może ukrywać się w każdym z nas" - mówił Truskolaski. Podkreślał, że miasto będzie starało się pomagać na miarę swoich możliwości choć zastrzegł, że ono samo potrzebuje wsparcia w sytuacji, gdy nie wpływają podatki i opłaty.

Prosił o solidarność, również w wymiarze ekonomicznym. Jego zdaniem, jej przejawem byłaby regulacja zobowiązań przyszłych przez podmioty, których kryzys związany z pandemią koronawirusa nie dotyka. 

"Niech wcześniej płacą te swoje zobowiązania za drugi, czy trzeci kwartał po to, żeby można było udzielić tych ulg innym, tym którzy tych ciężarów ponosić nie mogą" - powiedział Truskolaski.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


8 kolejnych osób zarażonych koronawirusem w Podlaskiem

2.04.2020, 17:18

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o ośmiu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.


Ponad 140 mln zł na pomoc dla firm w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

2.04.2020, 16:03

142 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu państwa trafi do podlaskich mikro-, małych i średnich firm w formie dopłat do wynagrodzenia oraz pożyczek w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego do walki ze skutkami koronawirusa.


Andrzej Poczobut

2.04.2020, 15:30

"Łukaszenka bagatelizuje sprawę, uważa że większość Białorusinów przejdzie koronawirusa i nic im się nie stanie, a ten kto umrze, to widocznie był chory" - mówi Andrzej Poczobut.


Produkcja żywności w Polsce nie powinna ucierpieć - twierdzą przedstawiciele branży

2.04.2020, 10:05

Niektórzy zastrzegają jednak, że wiele zależy tego jak długo będą obowiązywać ograniczenia i restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Poza nimi, w czasie pandemii zmagają się z ograniczeniem eksportu czy mniejszym zbytem na niektóre towary.


Maturzyści mogą zdalnie przystąpić do próbnych egzaminów

2.04.2020, 07:31

To okazja, by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, nie ulegając pokusie ściągania.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok