Radio Białystok | Wiadomości | Wielkanoc - to najważniejsze i najradośniejsze święto z całego roku liturgicznego

Wielkanoc - to najważniejsze i najradośniejsze święto z całego roku liturgicznego

autor: Dominika Dębska, Renata Reda

12.04.2020, 06:53, akt. 09:21

Dziś (12.04) w Kościele katolickim Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc. Wierni w kościołach śpiewają radosne Alleluja, ciesząc się z orędzia o zbawieniu, które mówi, że Chrystus po męce, śmierci i złożeniu do grobu powstał z martwych, przynosząc nam życie wieczne.

abp Tadeusz Wojda, źródło: archibial.pl
abp Tadeusz Wojda, źródło: archibial.pl


0:00
0:00
Życzenia wielkanocne od abp Jakuba | Pobierz plik.


0:00
0:00
Życzenia wielkanocne od abp Tadeusza Wojdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To są największe święta chrześcijańskie

W tym roku dla wielu osób ze względu na epidemię przeżywanie radości Wielkiej Nocy może być trudniejsze. Postarajmy się to przezwyciężyć - zachęca metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda.

To są największe święta chrześcijańskie i tutaj nawet te trudne sytuacje i ograniczenie możliwości kontaktów nie mogą nam odebrać tej radości, my tę radość musimy wyrazić, musimy nieść w sercu. Nasza wiara daje nam radość, że ja też zmartwychwstaję w mojej wierze 

- mówi abp Tadeusz Wojda.

W tym roku rezurekcja bez procesji 

Polską tradycją są odprawiane o 6:00 rano msze, tak zwane rezurekcje. Rezurekcją nazywana jest też procesja, podczas której wierni publicznie ogłaszają światu nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa. W tym roku ze względu na ograniczenie zgromadzeń takich procesji nie będzie. Ze względu na przedłużenie obostrzeń w świątyniach może gromadzić się nie więcej niż 5 wiernych.

Pocieszmy się tym, że świadkami "pierwszej" Wielkanocy była zaledwie garstka osób - wyjaśnia ks. Karol Godlewski z parafii Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie.

Niedziela Zmartwychwstania to też nie było publiczne wydarzenie, procesja i dzwony obwieszczające tę wielką nowinę. Było to kilka osób - najpierw Maria Magdalena, potem Piotr z Janem, potem uczniowie idący do Emaus. Przebłyski, iskry zmartwychwstania, które - jak mówi Słowo Boże - rozeszły się jak iskry po ściernisku i zapaliły całą ziemię Dobrą Nowiną. W tym roku i my jesteśmy zaproszeni do takiego właśnie przeżycia Wielkanocy 

- mówi ks. Karol Godlewski.

Pusty grób jest pierwszym etapem na drodze wiary - mówi abp Tadeusz Wojda
W tym roku z powodu pandemii koronawirusa w uroczystościach liturgicznych można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i transmisji internetowych. Podczas mszy świętej Zmartwychwstania Pańskiego w białostockiej katedrze, transmitowanej przez Polskie Radio Białystok, metropolita białostocki, arcybiskup Tadeusz Wojda apelował o szukanie żywego Jezusa.

Pusty grób jest pierwszym etapem na drodze wiary. Nie wyczerpuje jeszcze naszych pytań i nie daje ostatecznej na nie odpowiedzi. Dlatego nie można się w nim zatrzymywać. Trzeba z niego wyjść i podjąć trud szukania żywego Jezusa 

- mówi abp Tadeusz Wojda. 

Arcybiskup Tadeusz Wojda apelował, żeby nieustannie szukać światła zmartwychwstania. 

Jakże bardzo potrzeba, abyśmy nie pozostawali w ciemnym grobie, ale nieustannie szukali światła zmartwychwstania. Pusty grób i dzisiejsze święto Zmartwychwstania Pana, również i dla nas jest tylko punktem wyjścia. Potrzebujemy czegoś więcej, aby się spotkać i uwierzyć, że On naprawdę żyje, że zmartwychwstał 

- dodał metropolita białostocki. 

Korzenie Wielkanocy sięgają żydowskiej Paschy

Korzenie Wielkanocy sięgają żydowskiej Paschy, obchodzonej na pamiątkę wyjścia ludu Izraela z niewoli egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone. Nazwa Pascha - "paesah" wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza wyjście, przejście. Chrześcijanie obchodzą nową Paschę, świętują przejście Jezusa ze śmierci do życia oraz jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.

Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego "oktawą wielkanocną". Trwający 8 dni okres obchodów zmartwychwstania Jezusa kończy się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W tym roku wypada ona 19 kwietnia.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bez najbliższych spędzą święta podopieczni Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich

11.04.2020, 15:35

Jedynie w gronie współmieszkańców i opiekunów tegoroczne święta spędzają podopieczni Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich koło Siemiatycz.


Premier apeluje do Polaków: zostańmy w domu na święta

11.04.2020, 15:25

Proszę wszystkich Polaków: zostańmy w domu na święta; tylko tak możemy sprawić, że za rok wszyscy będziemy mogli się spotkać cali i zdrowi - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, kierując w sobotę (11.04) życzenia wielkanocne. Wierzę, że ta trudna Wielkanoc okaże się wielkim świętem nadziei - mówił.


Prawie 500 paczek z potrawami na śniadanie wielkanocne rozdała Fundacja Czarneckich

11.04.2020, 13:41

Zamiast tradycyjnego śniadania wielkanocnego rozdawali paczki ze świątecznym jedzeniem. Wolontariusze z Fundacji Czarneckich pomogli potrzebującym.


Inicjatywa #Święconka w mediach społecznościowych

11.04.2020, 10:56

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęca do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć tradycyjnych koszyczków wielkanocnych z hasztagiem #Święconka.


Wielkanoc w czasie pandemii

11.04.2020, 08:01

Bez rodzinnych spotkań, kościelnych obrzędów i wspólnych spacerów. Z powodu epidemii koronawirusa ta Wielkanoc będzie zupełnie inna niż poprzednie.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego







źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok