Radio Białystok | Wiadomości | Abp Jakub: bez względu na to co się będzie dziać, obietnica życia wiecznego jest nieprzemijająca

Abp Jakub: bez względu na to co się będzie dziać, obietnica życia wiecznego jest nieprzemijająca

13.04.2020, 16:02, akt. 16:09

"Bez względu na to, co się będzie dziać, obietnica życia wiecznego jest nieprzemijająca" - pisze w orędziu wielkanocnym prawosławny arcybiskup białostocko-gdański Jakub. Nawiązując do epidemii koronawirusa zwraca też uwagę, że w tym roku wiara została wystawiona na próbę.

Arcybiskup Jakub honorowym obywatelem Białegostoku, fot. Sylwia Krassowska
Arcybiskup Jakub honorowym obywatelem Białegostoku, fot. Sylwia Krassowska

Tegoroczna Wielkanoc wiernych Kościołów wschodnich, w tym prawosławnych, przypada 19 kwietnia, czyli tydzień później niż u katolików. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta w obu obrządkach. To oznacza, że tylko raz na kilka lat Wielkanoc przypada w tym samym terminie u wszystkich chrześcijan.

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. Orędzie paschalne arcybiskupa Jakuba, skierowane do wiernych i duchowieństwa, odczytywane będzie w czasie świąt w cerkwiach diecezji białostocko-gdańskiej.

Hierarcha podkreślił w nim, że radość zmartwychwstania Chrystusa daje nadzieję na zmartwychwstanie wszystkich wierzących. Zwrócił przy tym uwagę, że aby go dostąpić "każdy z nas ma wziąć swój krzyż i podążać za Nim", co oznacza wiele trudności i prób.


W naszym życiu jest ich mnóstwo, stoją one na drodze do zbawienia. W większości są nieprzewidziane i niespodziewane. Przychodzą znienacka, w nich człowiek przechodzi próbę wiary. W próbach tych mamy wytrwać w wierze i jedności z Bogiem. Musimy być czujni i wytrwali - napisał hierarcha.


W tym kontekście abp Jakub odniósł się w orędziu do kwestii apostazji, czyli porzucenia wiary chrześcijańskiej. 


Akt apostazji wcale nie musi być uzewnętrzniony, może on przebiegać wewnątrz nas: w naszym umyśle i sercu. Odstępstwem jest już każde zwątpienie, wtedy gdy w różnych okolicznościach zapomina się o pierwszoplanowym znaczeniu wiary, czy kiedy Chrystus w hierarchii naszych wartości zstępuje na dalszy plan - podkreślił.


Dodał, że taki akt poprzedza zwykle strach, ale nie zawsze jest to strach przed utratą życia. "Wymusza go często obawa przed utratą zysków, stanowiska, posady, a czasami nawet zwykłe wygodnictwo. Apostazją jest moment, kiedy człowiek uznaje, że Bóg jest mu w tym życiu niepotrzebny" - dodał abp Jakub.


Choć w tym roku nasza wiara została wystawiona na próbę w szczególnie niespodziewanych okolicznościach epidemii koronawirusa, to jednak dziś - świętując Zmartwychwstanie Pana - odczuwamy radość, bowiem jego powstanie z martwych, daje nam nadzieję na życie wieczne (...) Bez względu na to, co będzie się dziać w tym świecie, obietnica życia wiecznego jest nieprzemijająca. Trwajmy tylko niezachwianie w wierze - dodał ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.


Dokładna liczba osób prawosławnych w kraju nie jest znana. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Prawosławni hierarchowie uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Cerkiew wspomina mękę Chrystusa i ukrzyżowanie - rozpoczął się Wielki Tydzień

13.04.2020, 07:21

W tych dniach Cerkiew wspomina mękę Chrystusa i Jego ukrzyżowanie. W poniedziałek (13.04) rozpoczyna się Wielki Tydzień, który poprzedziło radosne święto wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.


Prawosławni biskupi w orędziu wielkanocnym: wrogość i egoizm ogarniają serca wielu

12.04.2020, 16:18

O świecie w upadku, który "narzuca inny ideał życia, odciąga od prawdziwej drogi i celu", pisze w orędziu z okazji Świąt Wielkanocnych sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.


Wielkanoc - to najważniejsze i najradośniejsze święto z całego roku liturgicznego

12.04.2020, 06:53

Dziś (12.04) w Kościele katolickim Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc. Wierni w kościołach śpiewają radosne Alleluja, ciesząc się z orędzia o zbawieniu, które mówi, że Chrystus po męce, śmierci i złożeniu do grobu powstał z martwych, przynosząc nam życie wieczne.


Wbrew zaleceniom archidiecezji białostockiej, niektóre parafie organizują błogosławieństwo pokarmów

11.04.2020, 13:51

Choć archidiecezja zaleca, by w czasie epidemii zostać w domach, wierni z parafii świętej Faustyny Kowalskiej w Białymstoku w Wielką Sobotę nie rezygnują ze spotkania z duchownym.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Zaginęła 11-letnia Ewa Sienkiewicz z Wasilkowa, źródło: podlaska policja
UWAGA!
3.08.2020, 19:45, akt. 20:04

Zaginęła 11-letnia Ewa z Wasilkowa
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol
Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza

fot. Olga Gordiejew
KULTURA
1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok