Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Czwartek w Cerkwi prawosławnej

Wielki Czwartek w Cerkwi prawosławnej

16.04.2020, 07:07, akt. 11:07

Wierni obrządków wschodnich, m.in. prawosławni i grekokatolicy, obchodzą 16 kwietnia uroczystość Wielkiego Czwartku. W tym roku Wielkanoc wypada u nich bowiem tydzień później niż u katolików.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Pierwszy z trzech najważniejszych dni Wielkiego Tygodnia

Czwartek to pierwszy z trzech najważniejszych dni Wielkiego Tygodnia. W praktyce parafialnej Kościoła prawosławnego, rano tego dnia jest sprawowana liturgia św. Bazylego Wielkiego.

Największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi są w województwie podlaskim. W katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku liturgii  przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej  abp Jakub. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa przewodniczył  uroczystościom w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

W niektórych świątyniach tego dnia biskupi dokonują obrzędu umycia nóg dwunastu kapłanom, na pamiątkę ewangelicznego wydarzenia, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom. Wieczorem sprawowane są jutrznie, w  trakcie których czytane są fragmenty Ewangelii opisujące mękę, ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa.

Wierni uczestniczący w tym nabożeństwie trzymają w rękach zapalone  świece. Mają one w prawosławiu takie znaczenie, jak świece gromniczne w  Kościele katolickim. Światło to wierni zabierają do domów, gdzie dymem  symbolicznie znaczą progi i obchodzą wszystkie pomieszczenia, by uczynić  tam znak krzyża. Świece te używane są później podczas wszystkich  uroczystych modlitw.

W komunikatach dla wiernych dotyczących obchodów Wielkiego Tygodnia parafie przypominają, że obowiązują obostrzenia dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Informują też, jak w tej sytuacji będą organizowane uroczystości Wielkiego Piątku (procesje z płaszczanicą i adoracja), czy święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Wiele parafii prowadzi internetowe transmisje nabożeństw.

Wielki Czwartek nazywany bywa "czystym"

W tradycji prawosławnej Wielki Czwartek nazywany bywa "czystym". Domostwo powinno być już tego dnia wysprzątane na święta. To także  dzień, który tradycyjnie zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej wczesnym rankiem ze studni, rzeki lub strumienia, co miało  oczyszczać i dawać zdrowie na cały rok.

Przez cały Wielki Tydzień w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. W niektórych - w czwartek, piątek i sobotę ogranicza  się gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda (kompot) oraz  warzywa i owoce.

Wielki Czwartek obchodzą 16 kwietnia również grekokatolicy, m.in. na  Podkarpaciu. - Podobnie jak w obrządku łacińskim, tego dnia wspominamy  tajemnicę Eucharystii - Chrystusa, który pozostał z wiernymi pod  postaciami chleba i wina, oraz tajemnice mszy św. i kapłaństwa - powiedział dziekan sanocki ks. Andrzej Żuraw. W związku z pandemią  koronawirusa wierni w porannej liturgii Wielkiego Czwartku uczestniczyli  głównie dzięki transmisjom, m.in. z archikatedry św. Jana Chrzciciela w  Przemyślu. Podobnie będą wyglądały nabożeństwa grekokatolików w kolejne  dni Wielkiego Tygodnia.

Wielkanoc obrządków wschodnich tylko raz na jakiś czas wypada w tym  samym terminie, co u katolików. Różnice wynikają z nieco innego sposobu  wyliczania daty święta w obu obrządkach. Często prawosławni świętują  później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach.

Dokładnych danych dotyczących liczby prawosławnych w kraju nie ma.  Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnim spisie  powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Hierarchowie uznają te dane jednak za  niemiarodajne i szacują, że wiernych jest ok. 450-500 tys., z czego ok.  połowy mieszka w północno-wschodniej Polsce.

Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia  przemysko-warszawska, która składa się dwóch diecezji. Według danych  GUS, wiernych w całym kraju jest ok. 50 tys. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W cerkwi trwa Wielki Tydzień

15.04.2020, 14:07

To najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. W cerkwi trwa Wielki Tydzień. 


Koronawirus a Święta Wielkanocne 12.04.2020

12.04.2020, 00:39

Bez tradycyjnych rodzinnych spotkań i licznym udziale wiernych w nabożeństwach. Tak wygląda tegoroczna Wielkanoc katolicka. Nie inaczej będzie i za tydzień, kiedy Święta będą obchodzić wierni prawosławni. Polski rząd przedłużył ograniczenia w związku z koronawirusem jeszcze na dwa tygodnie.


Prawosławni świętują Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny

7.04.2020, 08:40

To jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym w Cerkwi prawosławnej. Dzień wcielenia Syna Bożego, znak nadchodzącego zbawienia.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok