Radio Białystok | Wiadomości | Kończy się akcja gaśnicza w Biebrzańskim Parku Narodowym. Straż dozoruje pożarzysko [wideo]

Kończy się akcja gaśnicza w Biebrzańskim Parku Narodowym. Straż dozoruje pożarzysko [wideo]

26.04.2020, 11:05, akt. 11:10

Patrole strażaków będą dalej dozorować pożarzysko w Biebrzańskim Parku Narodowym. Kończy się akcja gaśnicza, biorące w niej udział służby będą w niedzielę (26.04) wycofywane - poinformował w niedzielę rzecznik PSP w Białymstoku Tomasz Gierasimiuk.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Decyzję podjęto po oględzinach terenu przeprowadzonych w niedzielę (26.04) z policyjnego śmigłowca z kamerą termowizyjną i dronów strażackich.

Tomasz Gierasimiuk poinformował, że wykazały one już "bardzo niewiele" miejsc o podwyższonej temperaturze, ale też już nie tak wysokiej, by wymagało to kolejnych zrzutów wody z wykorzystywanych w poprzednich dniach w akcji gaśniczej śmigłowców.Zaznaczył, że miejsca te znajdują się też na bardziej podmokłym terenie, będą dozorowane głównie przez strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. Dodał, że "nie ma obaw", by pożar rozwinął się ponownie, strażacy dogaszali te miejsca przez całą noc z soboty na niedzielę.

Dzisiaj będziemy wycofywać siły i środki. Zostanie tylko część do dozoru, żeby patrolować i pilnować tego obszaru, tego pogorzeliska, żeby coś się z tych drobnych zarzewi jeszcze nie rozpaliło (...). Generalnie kończymy działania gaśnicze, nasze działania już będą polegały na dogaszaniu, patrolowaniu - poinformował Gierasimiuk.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku dodał, że patrole będą reagować na bieżąco, dogaszać, jeśli będzie taka konieczność. Podał, że była taka sytuacja w nocy z soboty na niedzielę, że patrol zauważył niewielkie zarzewie ognia i to miejsce było dogaszane. "Na tej zasadzie będą działać" - wyjaśnił Gierasimiuk. Nie podał, ile osób z OSP zostanie do dozoru pożarzyska, będzie to dopiero ustalane.Podkreślił, że "nie ma już sensu", by na miejscu były zawodowe jednostki straży pożarnej. Strażacy z innych regionów nie odjechali jeszcze, zwijany jest sprzęt. "Wycofujemy się generalnie dzisiaj" - mówi Tomasz Gierasimiuk.

Walka z pożarem podmokłych łąk, terenów leśnych w Biebrzańskim Parku Narodowym trwała od prawie tygodnia. Gierasimiuk przypomniał, że z danych ze zdjęć satelitarnych wynika, że pożar objął powierzchnię prawie 5,3 tys. ha.

Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym (ma powierzchnię ok. 59 tys. ha), chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin, m.in. ptaków wodno-błotnych, ale też łosi. Dyrekcja parku zapowiadała w ostatnich dniach, że po pożarze będą oceniane straty przyrodnicze.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W niedzielę dalsze decyzje w sprawie akcji gaśniczej w Biebrzańskim PN

25.04.2020, 19:04

Choć dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk poinformował w sobotę (25.04) wieczorem Polskie Radio Białystok o zakończeniu akcji, to strażacy wciąż pozostają na miejscu. Dalsze decyzje w tej sprawie będą podejmowane w niedzielę (26.04).


Żołnierze zakończyli budowę tymczasowego mostu na Biebrzy - ułatwi to pracę strażakom

25.04.2020, 16:01

Żołnierze zakończyli budowę tymczasowego mostu na Biebrzy. Przeprawa ułatwi działania straży pożarnej, która cały czas dogasza pogorzelisko po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.


Zachowajmy szczególną ostrożność w trakcie wyjazdów do lasu

24.04.2020, 11:30

Nadchodzący weekend to prawdopodobnie znów więcej wyjazdów ludzi do lasu.


Pożar nad Biebrzą opanowany, trwa dogaszanie, ale akcja się nie kończy [wideo, zdjęcia]

24.04.2020, 16:21

Pożar kilku tysięcy hektarów bagiennych łąk i lasu w Biebrzańskim Parku Narodowym mamy opanowany; trwa dogaszanie pogorzeliska i pojedynczych punktów, gdzie jeszcze jest ogień - poinformował w piątek (24.04) po południu komendant wojewódzki PSP w Białymstoku Jarosław Wendt.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok