Radio Białystok | Wiadomości | Pożar nad Biebrzą opanowany, trwa dogaszanie, ale akcja się nie kończy [wideo, zdjęcia]

Pożar nad Biebrzą opanowany, trwa dogaszanie, ale akcja się nie kończy [wideo, zdjęcia]

24.04.2020, 16:21, akt. 25.04.2020, 17:05

Pożar kilku tysięcy hektarów bagiennych łąk i lasu w Biebrzańskim Parku Narodowym mamy opanowany; trwa dogaszanie pogorzeliska i pojedynczych punktów, gdzie jeszcze jest ogień - poinformował w piątek (24.04) po południu komendant wojewódzki PSP w Białymstoku Jarosław Wendt.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Nieustannie trwa kontrolowanie pogorzeliska w Biebrzańskim Parku Narodowym - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Andrzejem Grygorukiem rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Tomaszek Gierasimiukiem rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mieszkańcy wspierają jak mogą akcję gaśniczą w Biebrzańskim PN - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Patrolowanie pogorzeliska i dogaszanie pożaru - to teraz główne zadania strażaków, którzy pracują w Biebrzańskim Parku Narodowym. Od blisko tygodnia walczą tam z pożarem łąk i lasów. Sytuacja jest już pod kontrolą, ale akcja cały czas trwa.

Około trzystu zrzutów wody wykonają w sobotę śmigłowce w precyzyjnie wskazane przez kamerę termowizyjną miejsca w Biebrzańskim Parku Narodowym w ramach dogaszania pożaru w tym parku - poinformował rzecznik PSP w Białymstoku Tomasz Gierasimiuk.

Pożar w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego trwa – z przerwami – od niedzielnego wieczora. W jego gaszeniu bierze udział kilkaset osób; oprócz strażaków zawodowych i OSP, również żołnierze obrony terytorialnej, służby parkowe i leśne, okoliczni mieszkańcy, do akcji z powietrza wykorzystywane są samoloty i śmigłowce.

Straż pożarna szacowała, że pożar nie przekracza obszaru niecałych 6 tys. ha parku. Komendant Wendt powiedział na konferencji prasowej w piątek po południu w Goniądzu, że powierzchnia pożaru została "spomiarowana". W nocy z czwartku (23.04) na piątek (24.04) teren w newralgicznych miejscach, przede wszystkim tam, gdzie ogień mógłby zagrozić okolicznym miejscowościom, był dozorowany z ziemi przez strażaków, ale też monitorowany z powietrza z użyciem dronów i helikoptera.

W sumie cały czas w takim dozorze, ale i w akcji gaśniczej tam, gdzie było to możliwe w warunkach nocnych, działało ok. 150 strażaków -  poinformował oficer prasowy KW PSP w Białymstoku Marcin Janowski.

- W nocy wycofaliśmy część sił i środków, ale działania gaśnicze w żaden sposób nie zostało przerwane, a jedynie ograniczone do tych stref bezpiecznych. Chodziło głównie o to, by pożar nie objął nowych terenów - dodał. Ocenił, że to się udało.

Loty drona z termowizją i patrolowych śmigłowców wskazały, że pożar jest punktowo np. w lesie wroceńskim, W pobliżu miejscowości Grzędy i przy Kanale Woźnawiejskim, ale ta sytuacja nie pogorszyła się w nocy.Po pełnym porannym rozpoznaniu lotniczym, w piątek ma być kontynuowana taktyka działań, która sprawdziła się dzień wcześniej. Chodzi o dużą częstotliwość zrzutów wody przez samoloty gaśnicze i śmigłowiec. Jak podał Janowski, w czwartek samoloty zrobiły ponad 60 takich zrzutów; śmigłowiec, który bez lądowania nabierał wodę na miejscu - ok. 200.

W miejscach takich zrzutów potem prowadzone jest dogaszanie przy użyciu podręcznego sprzętu przez strażaków, którzy są na ziemi.

- Widzimy tego efekty, dzisiejszy poranek wygląda całkowicie inaczej, niż wczorajszy, nawet optycznie sytuacja zmieniła się na lepsze - mówił Janowski.

Wiosenne pożary suchych traw i trzcinowisk są nad Biebrzą co roku, ale trwający obecnie jest największym w historii działalności tego parku. W dużej części objął obszary torfowe i tam ogień może bardzo długo tlić się pod powierzchnią gruntu i wzniecać się wskutek porywów wiatrów. W minionych latach jedynym sposobem na takie pożary były obfite opady deszczu.Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce, zajmuje ok. 59 tys. ha. Chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosi.


Sytuacja opanowana

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski, poinformował że sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym jest opanowana. Jak dodał, teren zniszczony pożarem wciąż jest monitorowany.

- Strażacy z wieży obserwacyjnej nie widzą już nowych ognisk pożaru. Jednak dym wciąż unosi się nad Parkiem, ale to dlatego, że wydobywa się z wypalonych pozostałości roślinnych i jeszcze na pewno będzie się uwalniał - mówił.

Krzysztof Batorski powiedział, że przy gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym bardzo pomogły działania z powietrza.

- Dzięki Lasom Państwowym, które udostępniły samoloty typu dromader, udało się ostatniej doby 66 razy dokonać zrzutów wody z powietrza, a za sprawą śmigłowca aż 260 razy - podsumował.

Jak dodał Krzysztof Batorski strażacy wykonali bardzo ciężką pracę, musieli ręcznie gasić ogniska pożaru.


źródło: PAP, IAR | red: rbon, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Robert Biedroń: zwróciłem się do UE o wsparcie wz. z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym

23.04.2020, 18:03

Kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Robert Biedroń poinformował, że w związku z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym zwrócił się do przewodniczącej KE o uruchomienie unijnych funduszy. W jego ocenie, obecna sytuacja to brak wystarczającego dofinansowania parków na wypadek pożarów.


#JagaPomaga strażakom walczącym z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego

23.04.2020, 10:48

W akcję wspierania strażaków walczących z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego zaangażowali się również kibice Jagiellonii Białystok.


Wciąż trwa walka z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym [wideo, zdjęcia]

23.04.2020, 08:57

Czwartek (23.04) jest kolejnym dniem walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym.


Artur Wiatr

23.04.2020, 07:38

- Rozmawiamy z mieszkańcami. Starsze osoby z przerażeniem patrzą na to wszystko i opowiadają, że rzeczywiście pożary były nad Biebrzą od zawsze, ale to, co się wydarzyło, to jest dramat. I ta susza jest dramatyczna.


Premier zadeklarował, że przeznaczy dodatkowo 6 milionów złotych na gaszenie Biebrzańskiego Parku Narodowego

23.04.2020, 05:48

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że sytuacja związana z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego wygląda na opanowaną. Mówił o tym po odprawie premiera Mateusza Morawieckiego ze służbami.


"Biebrza w ogniu" - reportaż Pawła Wądołowskiego

23.04.2020, 00:01

To tak, jakbyśmy jednego dnia zostali bezdomni i nigdzie nie mogli znaleźć nic do jedzenia. W takiej sytuacji są teraz zwierzęta z terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok