Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - retransmisja "Carmen", spotkanie z autorami bloga Crazy Nauka, dokument Kieślowskiego

Kultura online - retransmisja "Carmen", spotkanie z autorami bloga Crazy Nauka, dokument Kieślowskiego

autor: Olga Gordiejew

8.06.2020, 08:08, akt. 11:59

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na kolejny akt "Carmen", Książnica Podlaska organizuje spotkanie o anatomii fake newsów, a z portalu Ninateka.pl proponujemy krótkometrażowy dokument Kieślowskiego "Siedem kobiet w różnym wieku".

Źródło: OiFP
Źródło: OiFP

Kolejny akt "Carmen"

Tradycyjnie w poniedziałkowy wieczór (8.06) zapraszamy do Opery i Filharmonii Podlaskiej online. Na kanale YouTube OiFP o 19:00 zobaczymy retransmisję kolejnego aktu "Carmen" Bizeta - jednej z najpiękniejszych oper świata.

To barwna i melodyjna historia dramatycznej miłości. Tytułowa Carmen jest kobietą wolną, ceniącą niezależność, odważnie przyjmującą wyzwania losu, choć ten - jak w antycznej tragedii - przynosi jej śmierć.

Elegancka i zmysłowa warstwa muzyczna opery zawiera to, co najlepsze w operze francuskiej i włoskiej. Bizet odmienił scenę operową, ukazując w "Carmen" prawdę życiową i ludzkie namiętności. Najważniejsze są tu jednak barwność i żywiołowy temperament muzyki inspirowanej egzotyczną Hiszpanią.

Spotkanie z autorami bloga Crazy Nauka

Klimat się ociepla czy ochładza? Szczepionki chronią czy szkodzą? Czy chemtrails to trujące smugi chemiczne? Co jest prawdą, a co fake newsem?

Książnica Podlaska proponuje spotkanie z autorami bloga Crazy Nauka - Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi. Organizowane jest online na Facebooku Książnicy Podlaskiej pod hasłem "Anatomia fake newsów, czyli co mają wspólnego macedońskie nastolatki i elektrownia w Fukushimie?". Początek o 17:00.

Goście zaprezentują swoją książkę "Fakt, nie mit", zwracając uwagę czytelników na niebezpieczeństwa, jakie stwarzają wszechobecne w nauce fake newsy. Spotkanie skierowane jest głównie do młodzieży, choć tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych. Nagranie będzie dostępne na fanpage’u Książnicy Podlaskiej przez 30 dni.

Z kolei we wtorek, 9 czerwca o 17:00 Książnica zaprasza na autorskie spotkanie z Jakubem Sosnowskim, autorem książki "Wuj Krasnolud i Brama Opowieści". Jest ono skierowane przede wszystkim do dzieci w wieku 7-12 lat.

  

"Siedem kobiet w różnym wieku" Kieślowskiego

Na koniec filmowa propozycja. "Siedem kobiet w różnym wieku" to krótkometrażowy dokument Krzysztofa Kieślowskiego, który przedstawia portrety siedmiu baletnic -  opowieść o  wieloletnim przygotowaniu do krótkiej kariery, chwilach tryumfu i rezygnacji.


Film można obejrzeć na portalu Ninateka.pl.


Dokumentalna obserwacja siedmiu tancerek - od najmłodszej, kilkuletniej, uczącej się pierwszych tanecznych kroków, do najstarszej, kilkudziesięcioletniej, która uczy małe dziewczynki podstaw sztuki - składa się na film o całym życiu jednej kobiety. W kolejnych scenach kamera wyraźnie koncentruje się na wybranej postaci.

Każdy dzień tygodnia oznacza tu inną kobietę. W czwartek oglądamy kilkuletnią dziewczynkę podczas lekcji w szkole baletowej. W piątek trochę starszą podczas intensywnego treningu. W sobotę nastoletnia baletnica tańczy na próbie dużego zespołu. Niedziela to występ gwiazdy, baletnicy u szczytu możliwości. Triumfuje na scenie pośród oklasków.

Poniedziałek - wciąż młoda tancerka ćwiczy z wyraźnie widocznym wysiłkiem. Wtorek - starzejąca się artystka bez zainteresowania słucha rozdziału ról, jej czas minął... Środa - starsza pani uczy kilkuletnie dziewczynki w szkole baletowej.

To dokumentalne arcydzieło Kieślowskiego zbudowane jest z precyzją godną utworu poetyckiego. Każde ujęcie, słowo i efekt dźwiękowy mają tu znaczenie. Razem układają się w liryczną opowieść o życiu artysty nierozerwalnie splecionym ze sztuką, której się poświęca.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok