Radio Białystok | Wiadomości | Przełożona konsekracja nowego kościoła w syberyjskim Białymstoku

Przełożona konsekracja nowego kościoła w syberyjskim Białymstoku

11.06.2020, 15:38, akt. 16:34

Z powodu pandemii i związanej z nią sytuacją w Rosji przełożona została planowana na 13 czerwca konsekracja odbudowanego po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Obecnie najbardziej prawdopodobną datą jest wiosna 2021 r.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Kościół w 2017 roku doszczętnie spłonął 

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony za chlebem i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Pieniądze na odbudowę w ramach akcji "Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie" zbierała przez blisko dwa lata parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie – choć nieliczni – żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX w.


2 lata zbiórki, by odbudować świątynię 

Zbiórka ruszyła w połowie 2017 r. Z końcem kwietnia 2019 r. ogłoszono, że dzięki wsparciu osób indywidualnych i instytucji z Polski i zagranicy, m.in. środowisk polonijnych, udało się zebrać potrzebną kwotę, aby postawić nową kaplicę.

Odbudowa ruszyła rok temu, budynek jest drewniany, a całość projektu oparta na oryginalnej bryle kościoła z 1908 r. Nowy obiekt jest jednak znacznie mniejszy, łącznie z poddaszem jego powierzchnia nie przekracza 100 mkw., ale na potrzeby obecnej społeczności syberyjskiego Białegostoku jest wystarczająca.

Oprócz części sakralnej, w budynku jest też miejsce, w którym będzie można prowadzić aktywizację i edukację miejscowych dzieci. Na strychu zaś miejsce noclegowe, które będzie wykorzystywane np. przez duchownych przyjeżdżających do wsi w obowiązkach duszpasterskich.


Epidemia pokrzyżowała plany konsekracji 

Pierwsza msza, jeszcze w niewykończonym budynku, odbyła się podczas minionego Bożego Narodzenia. Konsekracja była planowana na 13 czerwca 2020 r., w dzień patrona tej świątyni św. Antoniego z Padwy.

Jak poinformowała jednak w czwartek (11.06) Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji "Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie" odpowiada za kontakty z mediami, wyświęcenie kościoła zostało przeniesione na późniejszy termin.

Zdecydował o tym ordynariusz katolickiej diecezji w Nowosybirsku bp Joseph Werth. Powodem jest pandemia i związana z nią sytuacja w Rosji, gdzie liczba przypadków COVID-19 przekroczyła pół miliona.


Obecnie najbardziej prawdopodobną datą jest wiosna 2021 r. Nowa data podana zostanie, gdy sytuacja się uspokoi i będzie możliwe realne zaplanowanie wydarzenia – zaznaczyła Kaniewska.


W związku z pandemią na pewien czas wstrzymano urządzanie wnętrza kościoła, ale prace zostały wznowione. Część wyposażenia jest już gotowa, m.in. ławki, stoły, ołtarz czy ambona.

Agnieszka Kaniewska poinformowała, że podobnie jak w kościele sprzed pożaru znajdą się tam obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, patrona świątyni św. Antoniego z Padwy i kopia obrazu Eugeniusza Kazimirowskiego "Jezus Miłosierny", który jest w Wilnie. W świątyni będzie też miejsce na rycinę upamiętniającą tragiczną historię mieszkańców wioski z lat 1937-1938.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęła się odbudowa kościoła w syberyjskiej wsi Białystok

14.06.2019, 21:51

W wiosce Białystok pod Tomskiem na Syberii położono kamień węgielny pod nową kaplicę. Uroczyste wbicie łopaty i poświęcenie ziemi odbyło się na fundamentach kościoła, który spłonął w 2017 roku. Zakończenie budowy kaplicy we wsi Białystok, planowane jest na koniec 2019 r. Budynek będzie wykonany z klejonego drewna.


Kończy się zbiórka pieniędzy na kościół w syberyjskim Białymstoku - odbudowa coraz bliżej

23.04.2019, 12:17

Po dwóch latach od pożaru kończy się zbiórka pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskiej wsi Białystok - poinformowali pomysłodawcy tej akcji. Na jej kontach jest prawie 320 tys. zł oraz - w sumie - prawie 40 tys. dolarów, euro i funtów brytyjskich.


Białostoccy studenci zebrali ponad 3 tys. zł na odbudowę syberyjskiego kościoła

7.12.2017, 07:55

Udało im się to dzięki kiermaszowi książek na Uniwersytecie w Białymstoku.


Znani sportowcy wsparli zbiórkę pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku

6.09.2017, 15:54

Znani sportowcy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Trwają aukcje m.in. piłki z podpisem Kamila Glika, czy koszulki kolarskiej z autografami Rafała Majki i Petera Sagana.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok