Radio Białystok | Wiadomości | Znani sportowcy wsparli zbiórkę pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku

Znani sportowcy wsparli zbiórkę pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku

6.09.2017, 15:54, akt. 16:16

Znani sportowcy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Trwają aukcje m.in. piłki z podpisem Kamila Glika, czy koszulki kolarskiej z autografami Rafała Majki i Petera Sagana.

Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska
Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska

Kościół spłonął w połowie kwietnia

Kościół wzniesiony w 1908 roku przez Polaków, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony i założyli syberyjską wieś o nazwie Białystok, spłonął doszczętnie w połowie kwietnia. Miejscowa społeczność chce go odbudować. Wsparcie tej inicjatywy zadeklarowały m.in. władze Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego. Jest też wsparcie Polonii w różnych krajach.

Udało się już zebrać 100 tys. zł

Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", zbiera parafia katolicka, prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok. Zbiórka ruszyła trzy miesiące temu, do tej pory udało się zebrać ponad 100 tys. zł. Potrzeba, jak szacują organizatorzy akcji, równowartości ok. 150 tys. euro.

Jak poinformowała w środę (06.09) Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji odpowiada za kontakty z mediami, teraz w pomoc zaangażowali się też sportowcy.

Do 12 września można wziąć udział w aukcjach 

Do 12 września, na portalu aukcyjnym można wziąć udział w licytacjach piłki z podpisem obrońcy piłkarskiej reprezentacji Polski Kamila Glika, koszulki kolarskiej z podpisami Rafała Majki i Słowaka, mistrza świata, Petera Sagana oraz byłego reprezentanta kraju w siatkówce Krzysztofa Ignaczaka. Jest też koszulka z podpisami paraolimpijczyków.

Aukcje prowadzone są w ramach Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie, zaplanowanego na najbliższą niedzielę (10.09). Dochód z kiermaszu również trafi na konto odbudowy kościoła na Syberii.

Informacje o zbiórce na stronie internetowej

Akcja "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie" ma stronę internetową www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i Rosji).

Organizatorzy zbiórki mają nadzieję, że wiosną 2018 roku odbędą się pierwsze prace budowlane. Niewykluczone, że prace rozpoczną się nawet wtedy, gdy jeszcze całej kwoty nie uda się zebrać.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę kościoła w Białymstoku na Syberii - potrzeba ok. 150 tys. euro

6.08.2017, 11:52

Ok. 150 tys. euro potrzeba na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok - szacują organizatorzy zbiórki pieniędzy na ten cel. Parafia chce odbudować świątynię z datków społecznych. Są już pierwsze znaczące wpłaty.


Agnieszka Kaniewska

6.06.2017, 08:06

W Białymstoku na Syberii spłonął polski kościół - Polacy zbudowali go tam w 1908 r. Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na jego odbudowę. "Mamy marzenie, żeby w 2018 r. postawić pierwszą cegłę".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiufot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiejźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok