Radio Białystok | Wiadomości | Wystawy, publikacje i tablica w Białymstoku w 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"

Wystawy, publikacje i tablica w Białymstoku w 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"

31.07.2020, 15:37, akt. 15:50

Wystawy, publikacje, konferencję naukową i odsłonięcie tablicy memoratywnej zaplanowano w sierpniu Białymstoku w ramach obchodów 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność" - poinformowano w piątek (31.07) na konferencji prasowej w siedzibie podlaskiej "Solidarności" w Białymstoku.

fot. Robert Bońkowski
fot. Robert Bońkowski

Wystawy, publikacje i tablica w 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność" - relacja Roberta Bońkowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Obchody związek organizuje z białostockim IPN-em

Obchody związek organizuje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Przewodniczący zarządu regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski podkreślał, że w ciągu ostatnich 40 lat "bardzo wiele" wydarzyło się w Polsce, Europie i na świecie także "za przyczyną NSZZ "Solidarność"". - Przechodziliśmy wzloty, ale też przeżywaliśmy trudne chwile - mówił Józef Mozolewski o latach 80., po 1989 roku - transformacji ustrojowej, zmianie systemu gospodarczego.


W Białymstoku będzie otwarta plenerowa wystawa edukacyjna

W ramach obchodów 40-lecia, 14 sierpnia przed Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku będzie otwarta plenerowa wystawa edukacyjna: "Tu rodziła się Solidarność" o białostockiej "Solidarności". Podobne wystawy dedykowane łomżyńskiej i suwalskiej Solidarności IPN otworzył już wcześniej w lipcu - poinformowała naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk.

Wystawa pokazuje przede wszystkim zaangażowanie się tych milionów Polaków, często anonimowych, nie pokazujących się na pierwszych stronach gazet

- mówiła Urszula Gierasimiuk. Dodała, że wystawa pokazuje ludzi, którzy tworzyli zarządu regionów Solidarności, brały udział w strajkach w zakładach pracy. NSZZ Solidarność przekazał zdjęcia na tę wystawę, a materiały - Archiwum Państwowe z regionu, osoby prywatne.

Cała wystawa - o Solidarności białostockiej, łomżyńskiej i suwalskiej będzie dostępna w Białymstoku od 28 sierpnia (nie jest planowane oficjalne otwarcie). Gierasimiuk dodała, że wystawa będzie dostępna podczas konferencji naukowej "Kościół rzymsko-katolicki wobec powstania i działalności NSZZ "Solidarność", która odbędzie się 29 sierpnia. Wystawa będzie potem pokazywana także w innych miastach w regionie.


Będzie wydana nowa publikacja

Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku dr Marek Kietliński, autor wielu dotychczasowych prac poświęconych NSZZ Solidarność w regionie poinformował, że będzie wydana nowa publikacja, którą określił jako szkice do dziejów solidarności w Podlaskiem. Do jej powstania wykorzystano m.in. niepublikowane protokoły z posiedzeń zarządu związku, także po 1990 r. Opisana historia ma być doprowadzona do czasów współczesnych.

30 sierpnia, w południe na budynku Solidarności w Białymstoku będzie odsłonięta tablica memoratywna dedykowana osobom, które tworzyły ten ruch i związek zawodowy i jak mówił naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku dr Jarosław Schabieński - poświęcili jej życie.

Z okazji 40-lecia Solidarności będą także emitowane okolicznościowe spoty, plakaty kierowane do młodych, żeby - jak mówiła - pokazać i uświadomić, że ten opozycyjny ruch nie "rodził" się tylko w Gdańsku.

Obchody zakończą się wydaniem album z niepokazywanymi dotąd zdjęciami. Ich wystawa będzie otwarta 25 września na Politechnice Białostockiej.

Dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku powiedział, że wszystkie obchody będą służyć przypomnieniu czym była Solidarność, jakie były na początku jej główne cele.

Dzisiaj Solidarność do tego nawiązuje i dla nas, jako historyków, jest to niezwykle istotne, aby te wydarzenia nie odeszły gdzieś w zapomnienie, ale będące przecież fundamentem dzisiejszej Solidarności trwały w świadomość ludzi i zostały przypomniane też opinii publicznej

- powiedział Krzysztof Sychowicz. Dodał, że nie można zapomnieć o tym, że Solidarnością byli i ją tworzyli "zwykli prości ludzie, robotnicy, którzy w 1980 r. postanowili stworzyć coś, co wyłamywało się z ram funkcjonującego systemu komunistycznego".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Łomży można oglądać zdjęcia z początków Solidarności

21.07.2020, 14:21

Zdjęcia z początków łomżyńskiej Solidarności można oglądać na placu Jana Pawła II.


"Tu rodziła się Solidarność" - historia ruchu na wystawie w Suwałkach [zdjęcia]

1.07.2020, 18:47

W związku z 40-leciem powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" równocześnie w 17 miastach w kraju odbył się wernisaż wystawy poświęconej temu ruchowi.


"Solidarność i Sprawstwo" - wystawa prac w Galerii Arsenał

31.05.2020, 12:24

Już w poniedziałek (1.06) w Galerii Arsenał wystawa prac artystów, którzy wzięli udział w projekcie "Solidarność i Sprawstwo".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol

Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok